Fińska policja zatrzymała mężczyzn, którzy przez około dwa miesiące posługiwali się podrobionymi kwitkami, aby wyłudzić ze sklepów ponad 3000 euro.
Przeczytaj też: Koniec z darmowymi przejazdami! Teraz na A1 i S1 trzeba zapłacić
Według dziennika "Iltalehti", oszuści kilkadziesiąt razy wymieniali fałszywe paragony na gotówkę w supermarketach największego centrum handlowego Jumbo w Vantaa pod Helsinkami. Maksymalna wartość pojedynczego zwrotu wynosiła ponad 130 euro.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fałszywe kwitki były tak dobrze wykonane, że kasjerzy nie byli w stanie zauważyć oszustwa. Policja określiła je jako "profesjonalnie" przygotowane. Dzięki temu mężczyźni zdołali przez dłuższy czas bez przeszkód wyłudzać pieniądze.
Przyłapani na gorącym uczynku
Oszustów zatrzymano na gorącym uczynku. W ich samochodzie znaleziono dodatkowe sfałszowane paragony. Ponadto, jeden z mężczyzn posiadał laptop z zainstalowanym profesjonalnym oprogramowaniem graficznym oraz przenośną drukarkę do rolek paragonów. Sąd nie dał wiary jego twierdzeniom, że komputer nie należy do niego, zwłaszcza że był zalogowany na jego unikalne osobiste konto.
Sąd skazał mężczyzn na cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz zobowiązał ich do pokrycia strat poniesionych przez handlowców. Zdecydowano również o przepadku komputera na rzecz państwa. Wyrok sądu rejonowego uprawomocnił się po odrzuceniu apelacji przez sąd wyższej instancji.
System kaucyjny od lat działa w Finlandii
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Finlandia od ponad 70 lat korzysta z systemu kaucyjnego na opakowania. System ten został wprowadzony podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku, początkowo obejmując butelki szklane. W latach 80. rozszerzono go na butelki plastikowe, a w latach 90. na aluminiowe puszki.
Obecnie Finlandia, zamieszkana przez około 5,5 miliona osób, może poszczycić się jednym z najwyższych na świecie wskaźników recyklingu opakowań: około 95 proc. zwróconych puszek, 90 proc. plastikowych butelek i 87 proc. szklanych butelek trafia ponownie do obiegu.
W kraju działa około 4000 automatów przyjmujących opakowania zwrotne, głównie w sklepach spożywczych. Kaucje wynoszą od 10 eurocentów za małą puszkę do 40 eurocentów za dużą butelkę plastikową. Po zwrocie opakowań automat drukuje paragon, który można przedstawić w kasie sklepu.
Przeczytaj też: Biedronka rozdaje sprzęt. To już ostatni moment
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.