Zmienią zasady gry. Guza mózgu zdiagnozują w kilka godzin
Naukowcy opracowali nowy test, który pozwala na szybszą diagnozę rodzajów guzów mózgu, skracając czas oczekiwania z tygodni do zaledwie kilku godzin. Chirurdzy określają tę metodę jako przełomową, podkreślając jej potencjał w poprawie opieki i leczenia tysięcy pacjentów.
Metoda została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Nottingham we współpracy z klinicystami z Nottingham University Hospitals NHS Trust (NUH). Nowatorski test wzbudził zainteresowanie w całej Wielkiej Brytanii, a inne szpitale zaczynają wdrażać go obok swoich dotychczasowych procedur, aby zebrać więcej danych na temat jego skuteczności.
Przeczytaj też: Często ignorowany. Sygnał, że w organizmie rozwija się nowotwór
Badanie ujawnia, że metoda została już zastosowana w 50 operacjach w NUH, osiągając 100-procentową skuteczność w diagnozowaniu dokładnego typu guza. Obecnie istnieje ponad 100 zidentyfikowanych typów guzów mózgu, a lekarze muszą określić, z jakim rodzajem mają do czynienia, aby dobrać najskuteczniejszą terapię.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przełom w medycynie. Diagnoza nowotworu w 15 minut.
Tradycyjne metody a nowa technologia
Tradycyjnie próbki guzów są pobierane podczas operacji, a następnie badane w laboratorium patologii. Choć proces może trwać nawet do ośmiu tygodni, zanim zostanie postawiona ostateczna diagnoza.
Gdy otrzymujemy pełną diagnozę z laboratorium, często okazuje się, że mamy do czynienia z typem guza, który wymaga bardziej radykalnej operacji, aby usunąć każdą jego część, jeśli nie zostało to zrobione podczas pierwszej operacji. Niestety, może to oznaczać, że pacjent musi przejść drugą, a nawet trzecią operację, aby usunąć cały guz, który można chirurgicznie usunąć - wyjaśnia Stuart Smith, konsultant neurochirurg z NUH.
Jednak nowa technika pozwala na uzyskanie wyników w zaledwie 90 minut, co umożliwia postawienie diagnozy, gdy pacjent jest jeszcze na sali operacyjnej. Dzięki temu chirurdzy mogą przeprowadzić bardziej radykalną operację, jeśli jest to konieczne.
Szybsze leczenie i mniejszy stres
Szybsza klasyfikacja guzów pozwala pacjentom na szybsze rozpoczęcie radioterapii lub chemioterapii, a także zmniejsza stres związany z oczekiwaniem na wyniki badań. - To jest przełom - dodaje Smith.
Prof. Matt Loose z Uniwersytetu w Nottingham opracował nową metodę przy użyciu oprogramowania o nazwie ROBIN. Dzięki sekwencjonowaniu genetycznemu nanopore, naukowcy mogą wybierać, które fragmenty DNA badać szczegółowo, co pozwala na szybsze uzyskanie wyników.
Dostarczenie dokładnej diagnozy w ciągu kilku godzin od operacji będzie transformacyjne dla wszystkich pacjentów, zapewniając szybki dostęp do optymalnego standardu opieki i - co najważniejsze - usuwając niepewność, z jaką pacjenci muszą się zmierzyć, czekając tygodniami na diagnozę i prognozę - podkreśla dr Simon Newman z The Brain Tumour Charity.
Szpitale takie jak Queen Elizabeth Hospital Birmingham oraz Great Ormond Street Children's Hospital w Londynie już wdrażają własne testy tej metody.
Przeczytaj też: Z tych badań można skorzystać za darmo. Wystarczy jeden telefon