aktualizacja 

Znaleźli je przy rosyjskich żołnierzach. Przecierają oczy ze zdumienia

"Druga armia świata", jak szumnie nazywają siebie Rosjanie i jak chcą o sobie myśleć, nie przestaje zaskakiwać. Tym razem Ukraińcy pokazali fragmenty podręcznika dla żołnierzy, w którym nakazano im szturmować pozycje wroga z okrzykiem "Ura!" na ustach. Zupełnie jak sto lat temu, gdy Armia Czerwona chciała podbić całą Europę.

Znaleźli je przy rosyjskich żołnierzach. Przecierają oczy ze zdumienia
Ukraińcy nie mogą się nadziwić, jakie polecenia dostają Rosjanie na froncie (Getty Images, Sean Gallup)

Rosjanie zapatrzeni są na swoje osiągnięcia podczas II wojny światowej tak bardzo, że prowadząc dziś wojnę w Ukrainie nie są w stanie oderwać się od niektórych schematów i pomysłów, które mają już niemal sto lat. Dowódcy stosują tę samą taktykę, śląc do boju kolejne grupy żołnierzy i prowadząc tzw. "mięsne szturmy". A zwykli żołnierze?

Dla nich przewidziano specjalne okrzyki w podręcznikach mówiących o walce.

Tak, to nie żart. Rosyjski żołnierz, gdy atakuje pozycje wroga, ma dzielnie biec przed siebie, rzucić granat czy ostrzelać atakowane pozycje i krzyczeć wniebogłosy "Ura! Ura!". Tak zalecają twórcy podręcznika, widocznie zapatrzeni w to, co Rosjanie wyprawiali przed kilkoma dekadami. Czy to atakując Polskę, czy pod koniec II wojny światowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kryzys migracyjny w Finlandii. Granice z Rosją zamknięte

Jak widać, w rosyjskiej armii niewiele się zmieniło przez ostatnich sto lat. Nadal nie szanuje się życia żołnierzy, nadal śle się ich w bój niemal na pewną śmierć - co dobrze pokazały bitwy pod Bachmutem czy Awdijiwką - i nadal dowódcy wymagają, by z radosnym okrzykiem "Ura!" piechota ruszała na rzeź.

Ale to zdaje chwilami egzamin, co pokazała trwająca już niemal dwa lata wojna.

Stan rosyjskiej armii pozostawia wiele do życzenia, panuje chaos i korupcja, a przemoc wobec żołnierzy, nadużywanie alkoholu i narkotyków to nic nowego. Rosja ma jednak tak ogromny potencjał ludzki i gospodarczy, że jest nim w stanie nadrobić słabe wyszkolenie i przygotowanie jednostek do walki. I tak właśnie dzieje się dziś w Ukrainie.

I choć armia Władimira Putina budzi uśmiechy politowania, to jednak trwa na froncie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jedno to jednostki frontowe, które trafiają do walki prosto z poboru. Żołnierze szkoleni są przez dwa tygodnie - najpewniej ze wspomnianego podręcznika - do tego źle wyposażeni, zdemotywowani i zastraszeni.

Rolą "mobików" jest atakować, osłabiać siły ukraińskie i ginąć na polu walki.

Druga strona medalu, to dobrze wyposażone, wyszkolone i doświadczone w boju jednostki specjalistyczne. Artyleria, lotnictwo, rozpoznanie, spadochroniarze. Korzystają z nowoczesnego sprzętu (np. dronów), są dobrze przygotowani do walki i zadają Siłom Zbrojnym Ukrainy poważne straty. Bez nich nie udałoby się utrzymać linii frontu jesienią.

Nie wiemy, czy dowódcy też każą im krzyczeć "Ura!", ale na froncie radzą sobie naprawdę dobrze. I o tym nie wolno zapominać, bo Rosja nadal może tę wojnę wygrać.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić