aktualizacja 

Zostało mu 20 lat. Eksperci alarmują po zejściu na dno Atlantyku

69

Grupa OceanGate Expeditions zeszła na dno Oceanu Atlantyckiego, aby zobaczyć, jak wygląda wrak Titanica. Badacze opublikowali w mediach społecznościowych wideo, na którym widać jak z biegiem lat resztki statku coraz bardziej stają się częścią podwodnego świata.

Zostało mu 20 lat. Eksperci alarmują po zejściu na dno Atlantyku
Tak dziś wygląda wrak Titanica (Twitter)

Od zatonięcia RMS Titanica minęło ponad 111 lat. Sprawa tragicznego wypadku nadal wzbudza jednak ogromne emocje. Dziewiczy rejs z Southampton do Nowego Jorku zakończył się niespodziewanie w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Jednostka zderzyła się z górą lodową i zatonęła. Statek zatonął w ciągu zaledwie 4 godzin. W katastrofie zginęło ponad półtora tysiąca osób.

Druga ważna data dla losów Titanica to 1 września 1985 r. Właśnie tego dnia po 73 latach od zaginięcia udało się odnaleźć wrak statku. W następnej dekadzie badacze przystąpili do eksploracji pozostałości statku. Dzięki fotografiom wykonanym przez roboty okazało się, że wystrój wnętrz zachował się w niemal nienaruszonym stanie.

Badacze Titanica alarmują

Czas bezlitośnie działa na zatopiony wrak. Grupa OceanGate Expeditions postanowiła nie zwlekać i wybrała się na wody Atlantyku, aby na własne oczy zobaczyć pozostałości legendarnego statku. W lipcu 2022 roku eksperci pod wodzą wybitnego biologa morskiego dr. Steve'a W. Rossa zeszli pod wodę w małej łodzi podwodnej i nagrali wrak w rozdzielczości 8K.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wysokiej jakości nagranie ujawniło nieznane jak dotąd szczegóły. Kamery uchwyciły m.in. podpis producenta na kotwicy. Wideo potwierdziło niestety doniesienia, iż wrak jest w coraz gorszym stanie. Prognozy mówią, że nie będzie po nim śladu po upływie dwóch najbliższych dekad. Badacze wykorzystali okazję, aby zbadać ekosystem morski, jaki wytworzył się na 110-letnim wraku.

Wiemy, że wraki statków wpływają na dno oceanu przez dekady, a nawet wieki. Titanic stanowi unikalne głębinowe studium przypadku, w jaki sposób sztuczne konstrukcje wpływają na naturalne elementy i mieszkańców, a także jak te struktury wspierają lub wpływają na morskie ekosystemy – wyjaśnił dr Steve W. Ross
Zobacz także: Ostre słowa o Adamie Glapińskim. "Szkodnik polskiej gospodarki"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić