Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Zostawił w lesie kartkę z informacją. Leśnicy nie kryją oburzenia

236
Podziel się:

Na terenie podwarszawskiego Nadleśnictwa Chojnów doszło do niecodziennego aktu wandalizmu. Sprawca powiadomił leśników o przykrej niespodziance za pomocą listu.

Zostawił w lesie kartkę z informacją. Leśnicy nie kryją oburzenia
Leśniczy leśnictwa Podkowa Leśna zauważył, że do jednej ze sztuk drewna przygotowanego do wywozu nieznany sprawca przyczepił kartki z informacją dla nadleśnictwa. (lasy.gov.pl)

We wtorek 25 stycznia w godzinach południowych pracownik leśnictwa Podkowa Leśna zauważył, że do jednej ze sztuk drewna przygotowanego do wywozu nieznany sprawca przyczepił kartki z informacją dla nadleśnictwa. Oprócz niecenzuralnych słów, na jednej z kart znajdowała się informacja, że w drewno zostało wbitych kilkadziesiąt gwoździ.

Dokładne oględziny oraz badanie z użyciem wykrywacza metali przeprowadzone przez leśników potwierdziły, że gwoździe zostały wbite w kłodę dębową, dłużycę świerkową oraz drewno olchowe leżące w stosie.

- Sprawca posłużył się długimi na ok. 10 cali, dość cienkimi gwoźdźmi o wąskich łbach, co dodatkowo utrudnia ich zauważenie - relacjonuje leśnik.

Warto podkreślić, że obecność metalowych elementów w drewnie nie tylko znacząco obniża jego wartość, ale przede wszystkim ogranicza możliwości jego wykorzystania. Dla przykładu - uszkodzone drewno dębowe mogło posłużyć jako materiał do budowy domu czy mebli - podkreśla leśnik.

W ten sposób zmagazynowany w nim węgiel, pochodzący z atmosfery, zostałby wyłączony z obiegu na dziesiątki lat. Obecnie, ze względu na obecność metalu i uszkodzenia nią powodowane drewno nadaje się wyłącznie na opał, a co za tym idzie, zmagazynowany w nim węgiel zostanie uwolniony do atmosfery w przeciągu najbliższych kilku lat. Z komunikatu nadleśnictwa można wywnioskować, że sprawca uważał swoje działanie za walkę z niszczeniem środowiska naturalnego.

Sprawa została zgłoszona na policję, odpowiednie kroki podejmie również Straż Leśna - informuje Nadleśnictwo Chojnów.

Leśnicy podkreślają, że szczególnie niepokoi ich bezrefleksyjne nawoływanie do podobnych działań w internecie. Jednocześnie przestrzegają, że wszelkie akty wandalizmu będą zgłaszane do odpowiednich służb, a ich sprawcy zostaną ukarani. "Takie działania w żaden sposób nie przyczynią się do ochrony walorów przyrodniczych lasu, a tylko utrudnią dialog prowadzony przez leśników ze stroną społeczną".

Zobacz także: Ogromny rekin w Indiach. Plażowicze nie kryli zaskoczenia widokiem bestii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(236)
kubus_puchate...
4 miesiące temu
Pseudo specjaliści od wszystkiego, a zwłaszcza od lasów. Żal i ubolewanie... Nie "leczcie" swoich kompleksów i niewiedzy na publicznych forach bo jest to żenujące. Na szczęście, nie poświęciłem więcej czasu na czytanie waszych bzdur niż na napisanie tego komentarza. Pozdrawiam wszystkich którzy WIEDZĄ cokolwiek o lesie.
Twitter
4 miesiące temu
Rząd po cichu sprzedał lasy państwowe prywatnej chińskiej firmie..Od marca będą ogrodzenia wokół wszystkich lasów.. Wytną wszystko do października.
bunt podatnik...
4 miesiące temu
I tak wycinają i rozkradają nasze lasy..Dobrze zrobil.
stare pudło
4 miesiące temu
dla większości komentujących mam rade wyprowadzić się z domów bo pod wasze siedliska wycięto ha lasów
Baba87
4 miesiące temu
Piekło jest prawdziwe!!! Widziałam piekło!!! Tam jest jedynie ból,cierpienie,ciemność,kompletny brak nadziei na CAŁĄ WIECZNOSC!!! żeby tam nie iść trzeba zawołać do Boga Wszechmogącego z całych swoich sił... Tylko Jezus Chrystus zbawia!!! Alleluja!!!
wycinamy
4 miesiące temu
Zdaniem premiera pierwsze miejsce polskiej branży meblowej w Europie „jest w zasięgu ręki w ciągu kilku lat”. Morawiecki dodał, że o ile można sobie wyobrazić życie bez samochodu i telewizora, „bez stołu i krzesła ciężko sobie wyobrazić”. PISZ (MAZURY LUTY 2018)
Vince
4 miesiące temu
Dobrze zrobił, bo może zakończy się ta na wielką skalę wycinka naszych lasów i sprzedaż drewna na zachód.
stoik
4 miesiące temu
lasy są państwowe więc i nasze , niech każdy sobie wytnie po drzewku
pilarz
4 miesiące temu
80-letnia lipa ma załóżmy 2 tysiące liści. Jeśli byśmy zerwali wszystkie liście i ułożyli obok siebie- zajmą powierzchnię stadionu. Każdy liść to ekstra powierzchnia pochłaniania CO2 z atmosfery (i oddawania jej w procesie oddychania, ale tylko części, bo reszta zamieniana jest na związki organiczne czyli deponowana w drzewie). Leśnik wycina taką lipę i w to miejsce powiedzmy sadzi 10 drzewek, z których każdy ma po 20 liści. W międzyczasie, z tych drzewek przyjęło się zaledwie 3, bo susza, bo zwierzyna leśna itd. Zrównoważył STRATY EKOLOGICZNE wynikające z ubytku dorosłego drzewa z funkcją absorpcji CO2? czy nie? Bo póki co nam wmawiają, że lesistość się zwiększa. Tych sadzonek? jaka jest ich funkcja ekologiczna? Pomijalna. Straszy się nas CO2 kompletnie ignorując fakt, że CO2 jest w atmosferze niezbędne, i samo w sobie nie jest trujące. A warunkiem utrzymania prawidłowego stężenia jest ZACHOWANIE LASÓW. Zamiast przekierować uwagę na substancje TOKSYCZNE w atmosferze jako pochodna przemysłu ale też spalania drewna po okresie użytkowania, i wtedy do atmosfery oprócz CO2 trafi też to czym było to drewno impregnowane, próbuje nas się straszyć gazem, który sam w sobie nie jest toksyczny. Ale przez to, że się niszczy lasy i roślinność na ziemi dla zysku, faktycznie może dojść do takiego wzrostu Co2, że po prostu uśniemy na wieczność. Dwutlenkiem węgla się zwierzęta usypia, być może kiedyś ten parszywy gatunek ludzki też uśnie, niestety wraz z nim bogu ducha winne zwierzęta.
ztk
4 miesiące temu
Jacy lesnicy? To są drwale nie leśnicy.Może powinni fotografować Harvestery pracujące na okrągło i rabunkowo wycinane lasy. Niedługo zostaną po nich karczowiska i plantacje choinek szykowane do sprzedaży na Świeta.Lasy nie są po to żeby je wycinać w pień , sprzedając wycięte drewno rumuńskim firmom na reeksport do Chin. W PISlandii jednak wszystko jest możliwe.
INKA
4 miesiące temu
Gdyby żył Zygmunt Edward Szendzielarz ,ps. „Łupaszko” to On z swoją Brygadą na pewno zwalczałby taką rabunkową wycinkę i wywózkę drzew z kraju .
kornik gigant...
4 miesiące temu
Ten las należało wyciąć bo zniszczyły go korniki giganty zbiegłe ze słoika prof,Szyszki .
freyikari
4 miesiące temu
No i słusznie ktoś zrobił PiS wyprzedaje nasze lasy zagranicznym firmom meblarskim, w tym tempie to nam lasów może zabraknąć jak w Amazonii.
pinus
4 miesiące temu
Idźcie do lasu w upalny dzień. Jest w nim chłodniej. Nie tylko dlatego, że osłaniają przed słońcem dany obszar, ale głównie dlatego, że przez liście wyparowywana jest ogromna ilość wody,która w tropikach zamienia się w chmury deszczowe i to wilgoć obniża temperaturę powietrza. Kamery termowizyjne zawsze pokażą zielony obszar jako ten o niższej temperaturze. Na czym powinna polegac ochrona przed zmianami klimatu? Na wycinaniu drzew? Które-jesli ich dużo -przyczyniłyby się do OBNIŻENIA TEMPERATURY POWIETRZA na ziemi? Aż sie prosi w pierwszej kolejności NATYCHMIAST ZAPRZESTAĆ WYCINANIA LASÓW!!!!!!!!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić