aktualizacja 

Zostawił w lesie kartkę z informacją. Leśnicy nie kryją oburzenia

429

Na terenie podwarszawskiego Nadleśnictwa Chojnów doszło do niecodziennego aktu wandalizmu. Sprawca powiadomił leśników o przykrej niespodziance za pomocą listu.

Zostawił w lesie kartkę z informacją. Leśnicy nie kryją oburzenia
Leśniczy leśnictwa Podkowa Leśna zauważył, że do jednej ze sztuk drewna przygotowanego do wywozu nieznany sprawca przyczepił kartki z informacją dla nadleśnictwa. (lasy.gov.pl)

We wtorek 25 stycznia w godzinach południowych pracownik leśnictwa Podkowa Leśna zauważył, że do jednej ze sztuk drewna przygotowanego do wywozu nieznany sprawca przyczepił kartki z informacją dla nadleśnictwa. Oprócz niecenzuralnych słów, na jednej z kart znajdowała się informacja, że w drewno zostało wbitych kilkadziesiąt gwoździ.

Dokładne oględziny oraz badanie z użyciem wykrywacza metali przeprowadzone przez leśników potwierdziły, że gwoździe zostały wbite w kłodę dębową, dłużycę świerkową oraz drewno olchowe leżące w stosie.

- Sprawca posłużył się długimi na ok. 10 cali, dość cienkimi gwoźdźmi o wąskich łbach, co dodatkowo utrudnia ich zauważenie - relacjonuje leśnik.

Warto podkreślić, że obecność metalowych elementów w drewnie nie tylko znacząco obniża jego wartość, ale przede wszystkim ogranicza możliwości jego wykorzystania. Dla przykładu - uszkodzone drewno dębowe mogło posłużyć jako materiał do budowy domu czy mebli - podkreśla leśnik.

W ten sposób zmagazynowany w nim węgiel, pochodzący z atmosfery, zostałby wyłączony z obiegu na dziesiątki lat. Obecnie, ze względu na obecność metalu i uszkodzenia nią powodowane drewno nadaje się wyłącznie na opał, a co za tym idzie, zmagazynowany w nim węgiel zostanie uwolniony do atmosfery w przeciągu najbliższych kilku lat. Z komunikatu nadleśnictwa można wywnioskować, że sprawca uważał swoje działanie za walkę z niszczeniem środowiska naturalnego.

Sprawa została zgłoszona na policję, odpowiednie kroki podejmie również Straż Leśna - informuje Nadleśnictwo Chojnów.

Leśnicy podkreślają, że szczególnie niepokoi ich bezrefleksyjne nawoływanie do podobnych działań w internecie. Jednocześnie przestrzegają, że wszelkie akty wandalizmu będą zgłaszane do odpowiednich służb, a ich sprawcy zostaną ukarani. "Takie działania w żaden sposób nie przyczynią się do ochrony walorów przyrodniczych lasu, a tylko utrudnią dialog prowadzony przez leśników ze stroną społeczną".

Zobacz także: Ogromny rekin w Indiach. Plażowicze nie kryli zaskoczenia widokiem bestii
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić