Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|
aktualizacja

Naukowcy z Oxfordu ujawniają. To, co zobaczyli, jest niewytłumaczalne

99
Podziel się:

Odkryto prawie 1000 tajemniczych pasm włókien magnetycznych zwisających "w niewytłumaczalny sposób" w sercu Drogi Mlecznej. Zdjęcia tajemniczego zjawiska udostępnił Uniwersytet Oxfordzki. Okazało się, że włókien jest znacznie więcej, niż zakładano.

Naukowcy z Oxfordu ujawniają. To, co zobaczyli, jest niewytłumaczalne
Zdjęcie nici magnetycznych w centrum naszej galaktyki. (Oxford)

Nowy obraz centrum Drogi Mlecznej był wynikiem trzyletnich przeglądów nieba przeprowadzonych przy użyciu radioteleskopu MeerKAT w Południowoafrykańskim Obserwatorium Astronomicznym (SARAO) w Opatrzności Przylądka Północnego. Astronomowie dzięki 200 godzinom pracy teleskopu zbadali to, co znajduje się w centrum galaktyki czyli około 25 000 lat świetlnych od Ziemi.

Tajemnicze włókna magnetyczne pierwszy raz zaobserwowano w 1948 roku. W latach 80. zbadali je astronauci z Northwestern University i byli przekonani, że jest ich zaledwie kilka. Najnowsze badania dowodzą jednak, że jest ich dziesięć razy więcej niż pierwotnie zakładano. Okazuje się, że rozciągają się nawet na 150 lat świetlnych.

Każda nić jest zbudowana z elektronów poruszających pole magnetyczne. Nici mogą być połączone z centralną supermasywną czarną dziurą Drogi Mlecznej, a z obserwacji wykorzystujących fale radiowe wynika, że włókna są wysoce zorganizowane, pojawiają się w parach i skupiskach, niektóre są wręcz rozmieszczone równomiernie, jak struny na harfie.

Centrum Drogi Mlecznej zawiera prawie 1000 takich włókien magnetycznych. Wiadomo już z czego się składają, ale skąd się biorą? Naukowcy planują zorganizować zakrojone badania, by rozwikłać tę zagadkę. Prowadził je astrofizyk z Northwestern University Farhad Yusef-Zadeh, który zauważył pierwsze nitki w 1984 roku.

Przez długi czas badaliśmy pojedyncze włókna z krótkowzrocznością. Samo zbadanie kilku włókien utrudnia wyciągnięcie jakichkolwiek rzeczywistych wniosków na temat tego, czym one są i skąd pochodzą - wyjaśnił cytowany przez "Daily Mail" profesor Yusef-Zadeh.
Po raz pierwszy byliśmy w stanie zbadać charakterystykę statystyczną włókien. Studiując statystyki, możemy dowiedzieć się więcej o właściwościach tych niezwykłych źródeł - dodaje.
Gdybyś był na przykład z innej planety i spotkał na Ziemi bardzo wysoką osobę, mógłbyś założyć, że wszyscy ludzie są wysocy. Ale jeśli robisz statystyki dla populacji ludzi, możesz znaleźć średni wzrost. To jest dokładnie to, co robimy. Możemy znaleźć siłę pól magnetycznych, ich długość, orientację i widmo promieniowania - wyjaśnia.
Zobacz także: Paweł Kukiz odpowiada Suskiemu. Na żywo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(99)
POmogłem?
4 miesiące temu
w porcie często widać przepływające zuzyte włókna , tylko że one są akurat gumowe przez wtajemniczonych nazywane białymi węgorzami.
ajca
4 miesiące temu
Z czego te włókna tam zwisają i w którą stronę? W dół?
heh
4 miesiące temu
Jak można oryginalne "(SARAO) in the country's Northern Cape providence." przetłumaczyć na "SARAO) w Opatrzności Przylądka Północnego. "? No jak?
heh
4 miesiące temu
Zmieńcie tłumacza bo angielski rok 1984 tłumaczy na polski jako 1948, a astrophysicist i astronomers tłumaczy jako astronauci.
heh
4 miesiące temu
a dlaczego cenzura nie puszcza cytatów po angielsku?
ader
4 miesiące temu
Autorze artykułu... "W latach 80. zbadali je astronauci z Northwestern University"... czyli polecieli w kosmos? litości. poziom językowy niestety nie kosmiczny
Ja wiem
4 miesiące temu
Jakieś kosmoloty w trasie nielegalnie kibel opróżniały i zostało. Oni tak nagminnie robią, bo czarna dziura wszystko pochłania, no ale naukowce z Wolego Brodu ich złapały. Teraz Bruksela naliczy im karę za niszczenie środowiska.
Mdr, 17, 1-20...
4 miesiące temu
1 Wielkie są Twoje sądy i niezbadane, dlatego pobłądziły dusze pozbawione nauki. 2 Niegodziwcy, którym się zdawało, że ujarzmią lud święty, leżeli, uwięzieni ciemnością, zniewoleni długą nocą, wyłączeni spod wiecznej Opatrzności – zamknięci pod dachem. 3 Ci, którzy mniemali, że się ukryją z grzechami tajemnymi pod ciemną zasłoną zapomnienia, pogrążeni zostali w ciemnościach, wielce zatrwożeni i przerażeni zjawami. 4 Bo i chroniąca ich kryjówka nie zabezpieczała przed strachem: rozlegały się wokół przerażające odgłosy, ukazywały się ponure zjawy o posępnych twarzach. 5 I ani żadna siła ognia nie mogła dać światła, ani jasne płomienie gwiazd nie zdołały rozświetlić owej strasznej nocy. 6 I ukazywały się im tylko przeraźliwe ognie samopalne, a wystraszeni owym nieznanym zjawiskiem, za gorsze brali to, na co patrzyli. 7 Zawiodły kłamliwe sztuczki czarnoksięstwa, spadła haniebna kara za przechwalanie się mądrością...
Stachu
4 miesiące temu
A coto za ku ta galaktyka ? Mozna kupić w Biedronce ?
Mdr, 13, 1-9
4 miesiące temu
1 Głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga; z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła, nie poznali Twórcy, 2 lecz ogień, wiatr, powietrze chyże, gwiazdy dokoła, rwącą wodę lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem. 3 Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa – winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca, stworzył je bowiem Twórca piękności; 4 a jeśli ich moc i działanie wprawiły ich w podziw – winni byli z nich poznać, o ile jest potężniejszy Ten, kto je uczynił. 5 Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Sprawcę. 6 Ci jednak na małą zasługują naganę, bo wprawdzie i oni błądzą, ale Boga szukają i pragną Go znaleźć. 7 Obracając się bowiem wśród Jego dzieł, badają, i ulegają pozorom, bo piękne to, na co patrzą. 8 Ale im także nie można wybaczyć: 9 jeśli się bowiem zdobyli na tyle wiedzy, by móc ogarnąć wszechświat – jakże nie znaleźli rychlej jego Władcy?
Karek
4 miesiące temu
To różaniec a nie włókna. Jasna sprawa. Podawali na radiu z twarzą, jak nie wiesz co coś jest to jest to różaniec
Gienek
4 miesiące temu
Pisowcy myśleli o centrum galaktyki na Żoliborzu a tu zobacz, jakiś tam Oxford mówi nie.
Mario
4 miesiące temu
Naukowcy to ludzie , którzy chcą zaskoczyć całą reszte ludzi ... a sami są zaskakiwani . Prawda , że to fajny sposób na życie ?
Mt 11,25-30
4 miesiące temu
W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić