aktualizacja 

Bierzesz takie prysznice? Nawet nie wiesz, że szkodzisz swojemu zdrowiu

109

Długi i ciepły prysznic to dla wielu osób idealne zakończenie dnia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że być może nawet i przy tej pozornie prostej czynności popełnia błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje dla skóry. Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Bierzesz takie prysznice? Nawet nie wiesz, że szkodzisz swojemu zdrowiu
Długi prysznic to błąd, który może mieć poważne konsekwencje dla skóry (Adobe Stock, torwaiphoto)

Ciepły prysznic po ciężkim dniu niewątpliwie może być relaksujący. Latem zdecydowanie częściej decydujemy się na schłodzenie ciała w ten sposób. Jednak choć higiena osobista jest bardzo ważna, okazuje się, że nadmiar kąpieli niekoniecznie służy naszemu zdrowiu.

Niewiele osób wie, że przy pozornie prostej czynności, jaką jest prysznic, popełnia wiele błędów, które mogą mieć poważne konsekwencje dla kondycji i zdrowia skóry. Podpowiadamy więc, czego nie robić pod prysznicem.

Zbyt częste mycie

Choć wydaje się, że odpowiednia higiena służy nie tylko poprawie komfortu, ale i zdrowiu, to jednak prysznic kilka razy dziennie jest błędem. Nadmiar używanych do tego kosmetyków może spowodować, że naskórek straci mechanizmy obronne, a to już może mieć wpływ na naszą odporność.

Warto od czasu do czasu zrezygnować z tej codziennej czynności i pozwolić skórze na własną regenerację i utrzymanie prawidłowego nawilżenia. Co istotne – u osób chorujących na przewlekłe choroby skóry, jak np. łuszczyca, częste mycie może zaostrzyć objawy.

Kolejnym błędem, jaki popełnia wiele osób jest zbyt gorąca woda, która może powodować wysuszenie skóry, jej zaczerwienienie i znacznie zwiększyć skłonność do pojawiania się wyprysków. Negatywne skutki dla bariery ochronnej skóry mają także długie prysznice.

Inne błędy, które możesz popełnić pod prysznicem

Wielu ekspertów zwraca uwagę także na to, aby – nawet w pośpiechu - nie myć twarzy np. szamponem. Zawarte w nim substancje, które dobrze wpływają na włosy, na cerę mogą działać drażniąco. Z tego samego powodu warto najpierw umyć włosy, a dopiero później resztę ciała, co pozwoli uniknąć możliwych podrażnień.

Jeśli zwykle ktoś depiluje nogi rano, warto przenieść tę czynność na wieczór. Po pierwsze, dzięki temu skóra będzie miała czas na regenerację, a po drugie - w nocy nogi delikatnie "puchną", więc rano włoski będą mniej widoczne.

Eksperci są zdania, że najlepiej decydować się na krótkie, kilkuminutowe kąpiele, dzięki czemu nie tylko nie narazimy się na różne konsekwencje, ale i zaoszczędzimy wodę. Dodatkowo, po wyjściu spod prysznica nie powinno się pocierać intensywnie skóry ręcznikiem. Warto zostawić ją lekko wilgotną, co korzystnie wpłynie na wchłanianie produktów, których użyjemy do nawilżenia.

Zobacz także: Wspólna kąpiel. Szczeniak pozazdrościł maluchowi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: JBR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić