aktualizacja 

Blisko 2 mln wyświetleń. Iluzja z czarnym kotem podzieliła internautów

31

Złudzenie optyczne, które przedstawia obracającego się kota, podzieliło użytkowników sieci. Według jednych zwierzę obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, inni z kolei podkreślają, że może też poruszać się w przeciwną stronę. Jaka jest prawda? Wyjaśnia to jedna z tiktokerek.

Blisko 2 mln wyświetleń. Iluzja z czarnym kotem podzieliła internautów
Złudzenie optyczne z obracającym się kotem wywołało burzę w komentarzach (Twitter)

Lexi Natoli, tiktokerka, opublikowała na swoim kanale w mediach społecznościowych wideo z zadziwiającym złudzeniem optycznym. Nagranie przedstawia czarnego kota na białym tle, który wiruje – zdaniem jednych, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Inni podkreślają, że kot obraca się także w przeciwną stronę.

Czy da się określić, w którą stronę obraca się zwierzę? Okazuje się, że jest to bardziej skomplikowane. Nagranie, które obejrzało już ponad 1,8 milionów internautów i zebrało ponad 99 tysięcy serduszek, wywołuje ogromną dyskusję w komentarzach.

Obracający się kot może zmienić kierunek? Iluzja zadziwia internautów

Internautka wyjaśniła, że kota można skierować w dowolnym kierunku. - Możesz zmienić to złudzenie optyczne swoim umysłem - wyjaśniła. Zaskakujące?

Na początku kot wygląda tak, jakby kręcił się tylko w jednym kierunku. Ale gdy patrzysz na niego wystarczająco długo, jesteś w stanie sprawić, że kot zmieni kierunek - tłumaczyła.

Wideo rozpaliło użytkowników Tik Toka. Niektórzy nie mogli uwierzyć w teorię tiktokerki. Podkreślają w komentarzach, że nie są w stanie zmienić kierunku ruchu zwierzęcia.

"Mój mózg jest uparty", "kot kręci się tylko w jednym kierunku" - czytamy. Inni z kolei wyjaśniali, jak to zrobić. "Całą sztuka tkwi w tym, żeby zmienić perspektywę, gdy dojdzie do linii środkowej" - skomentował jeden z użytkowników. Inny z kolei radził, żeby odwrócić wzrok – to miałoby ułatwić zmianę kierunku.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Jak powstają złudzenia optyczne?

Złudzenia optyczne fascynują ludzi od lat. Są to obrazy, które powstają poprzez nieprawidłową interpretację zjawisk, odbieranych przez naszą percepcję. Wpływ na to mają kształty i kolory obiektów, na które patrzymy, a także otoczenie, w którym się znajdują czy odległość od innych obiektów. To właśnie przez ich umiejętne zastosowanie łatwo oszukać nasz narząd wzroku.

Autor: DFR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić