oprac. Marta Kutkowska| 

Czyszczenie grzybów to prawdziwa udręka. Chyba że wypróbujesz ten prosty trik

33

Sezon na grzyby w pełni. Amatorzy tego leśnego przysmaku cieszą się w tym roku jego wyjątkową obfitością. Cieszysz się na grzybową ucztę, ale przeraża cię oczyszczenie zbiorów? Wypróbuj ten banalny trik.

Czyszczenie grzybów to prawdziwa udręka. Chyba że wypróbujesz ten prosty trik
Jak skutecznie wyczyścić grzyby? (Adobe Stock)

Początek jesieni to tradycyjnie czas grzybowych potraw. Ten produkt jest doskonałą bazą do sosów, dodatkiem do mięs, czy pierogów. Samo zbieranie grzybów jest czystą przyjemnością i pretekstem do spędzenia miłych chwil na łonie natury. Co innego czyszczenie grzybów z pasku - tego każda pan, czy pani domu wolałaby uniknąć.

Czyszczenie grzybów krok po kroku

Już podczas zbierania grzybów, warto je delikatnie oczyścić. Zwróć uwagę, czy do kapelusza nie przykleiły się małe listki, czy igiełki. Potem w domu starannie posortuj grzyby w zależności od wielkości i przeznaczenia. Grzyby, które będziemy suszyć lub mrozić, nie powinny być myte. Pozostałe grzyby opłucz pod bieżącą wodą. Sprawdź, czy grzyby nie są robaczywe. Jeśli zauważysz w nich dziurki lub pleśń, lepiej je wyrzuć, mogą się w nich znajdować robaki.

Prosty sposób na czyste grzyby

Niestety, często zwykłe płukanie nie wystarczy. Często piasek, czy inne zabrudzenia ukrywają się w zakamarkach grzybów. Wtedy najlepiej zastosować sprawdzoną metodę naszych babć. Zagotuj wodę i wrzuć grzyby na chwilę do osolonego wrzątku. Po chwili resztki zanieczyszczeń same wypłyną na wierzch. Po tym zabiegu opłucz grzyby jeszcze raz i gotowe. Teraz możesz zabrać się do przygotowania ulubionych potraw. Pamiętaj, że niektórych grzybów w ogóle nie należy myć. Delikatne kurki mogą stracić smak nawet przy lekkim opłukaniu wodą. Dlatego w tym wypadku należy uzbroić się w cierpliwość i delikatny pędzelek.

Zobacz także: Oczyszczanie kurek. Domowe sposoby na szybkie przygotowanie ulubionych grzybów
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić