Ekspert ostrzega. "Ręcznik możemy użyć tylko trzy razy"

33

Wilgotne ręczniki to idealne środowisko do rozmnażania się bakterii i innych mikroorganizmów. Dlatego należy często je prać. Zachowanie odpowiedniej higieny uchroni nas przed poważnymi chorobami. Ekspert podpowiada, jak najlepiej korzystać z ręczników i co zrobić, aby nie narażać zdrowia.

Ekspert ostrzega. "Ręcznik możemy użyć tylko trzy razy"
Ręcznik przeznaczony do wycierania rąk powinno się wymieniać nawet codziennie (Getty Images, mustafagul)

Ręczniki znajdują się w każdej łazience. Trudno wyobrazić sobie bez nich kąpiele, korzystanie z prysznica czy mycie rąk. Podczas codziennego używania ręczników na ich powierzchni zbiera się sporo brudu, w tym roztocza, bakterie i drobnoustroje. Regularne pranie ręczników to podstawa dbania o higienę. Okazuje się, że nie robimy tego tak często, jak powinniśmy.

Mikrobiolog wskazuje na nagminnie popełniany błąd

Zdaniem Philipa Tierno, mikrobiologa z New York University School of Medicine, z ręczników należy korzystać z głową. Ekspert zaleca, aby po każdym użyciu wysuszyć go w dowolnym miejscu poza łazienką. Wtedy nie będzie mieć styczności z wilgotnym powietrzem, w którym szybciej rozwijają się bakterie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Domowe sposoby na oparzenie słoneczne. Proste triki, które natychmiast uśmierzą ból
Ręcznik możemy użyć tylko trzy razy. I to przy założeniu, że po każdym wytarciu się w tkaninę dokładnie ją wysuszyliśmy - stwierdza Tierno.

Mikrobiolog podpowiada, jak rozpoznać ręcznik, który przez zbyt długi czas pozostawał wilgotny.

Jeśli z ręcznika wydobywa się przykry, zatęchły zapach, to znak, że przebywał w warunkach, gdzie szybko rozwijają się mikroby. Trzeba go wyprać - mówi w rozmowie z Business Insiderem.

Skutki nieprawidłowego korzystania z ręcznika

Philip Tierno wskazuje, że wilgotny ręcznik to wylęgarnia bakterii. Z założenia wszystkie mikroby nie są z reguły korzystne dla ludzkiego organizmu. W rzeczywistości wiele z nich jest nieszkodliwych.

Zgodnie z koncepcją zwaną hipotezą higieny, kontakt z niektórymi drobnoustrojami - zwłaszcza w młodym wieku - może pomóc w przygotować układ odpornościowy do walki z bakteriami - mówi ekspert.

Przy okazji stwierdza, że wspomniana hipoteza higieny nie powinna usprawiedliwiać korzystanie z wilgotnego, brudnego ręcznika. Dlatego należy być nie tylko ostrożnym, ale i świadomym. Zwłaszcza gdy dzielimy ręcznik z inną osobą.

Gdy korzystamy z czyjegoś ręcznika, trudno określić, co się na nim znajduje. Mogą to być mikroorganizmy, do których ciało nie jest przyzwyczajone. Wtedy rośnie ryzyko zarażenia się gronkowcem, co prawdopodobnie skończy się infekcją lub zapaleniem skóry - wskazuje mikrobiolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: SPP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić