Idealnie zastąpi trawnik. Jest tylko jeden warunek

3

Każdy miłośnik roślin marzy o pięknym i zadbanym ogrodzie. Jeśli znudził ci się widok tradycyjnego trawnika, być może spodoba warto zwrócić uwagę na runiankę japońską, która świetnie radzi sobie w zacienionych miejscach. Do tego szybko się rozrasta, tworząc dywan z zielonych, błyszczących liści.

Idealnie zastąpi trawnik. Jest tylko jeden warunek
Jak uprawiać runiankę japońską? (Adobe Stock)

Runianka japońska jest niewysoką rośliną z rodziny bukszpanowatych. Wywodzi się z Azji Wschodniej i najczęściej spotykana jest w Chinach oraz, jak sama nazwa wskazuje, w Japonii. Ta niska krzewinka, osiągająca do 30 cm wysokości, chociaż czasami można spotkać też wyższe odmiany.

Runianka rośnie przy ziemi i charakteryzuje się szybkim rozprzestrzenianiem za pomocą podziemnych wypustek. To właśnie z nich wyrastają okółki skórzastych, błyszczących, ząbkowanych na brzegach liści o zielonej barwie, stanowiących główny atut ozdobny rośliny. To nie jedyna jej zaleta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Domowe sposoby na chwasty. Bez środków chemicznych

Jak uprawiać runiankę japońską w ogrodzie?

Runianka nie jest rośliną trudną w uprawie, jednak kluczowe dla tej rośliny jest wybranie odpowiedniego miejsca. Preferuje ona miejsca o umiarkowanym nasłonecznieniu lub w pełnym cieniu, gdzie jej wzrost jest optymalny. Liście wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych mogą ulec uszkodzeniom.

Runianka japońska idealnie odnajduje się w zacisznych, półcienistych lokalizacjach np. pod drzewami czy na łagodnych, osłoniętych skarpach. Roślina ta jest też odporna na wiele chorób i zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu jest doskonałym wyborem do miejskich terenów zielonych oraz przydomowych ogrodów.

Runianka jest wytrzymała na niskie temperatury. Radzi sobie dobrze zarówno z mroźnymi zimami, jak i wiosennymi przymrozkami, jednak w chłodniejszych rejonach kraju warto zabezpieczyć ją na czas zimowy.

W maju zdobi się mnóstwem małych, białych kwiatów, które dzięki swojemu subtelnie słodkiemu aromatowi przyciągają różnorodne owady, w tym pszczoły i motyle. Bywa, że po przekwitnieniu runianka wytwarza kuliste owoce, o szklisto-białych jagodach, które zebrane są w luźne grona.

Wybór gleby i podlewanie rumianki japońskiej

Runianka jest rośliną, która najlepiej rośnie w glebie bogatej, pełnej próchnicy. Ziemia powinna być przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Runianka wymaga także stałego, lecz umiarkowanego nawodnienia.

Roślina ta generalnie nie potrzebuje częstego nawadniania ani intensywnego nawożenia, jest to jednak konieczne podczas długotrwałych upałów. Młode rośliny z większym zapotrzebowaniem na wodę również wymagają bardziej regularnego podlewania.

Runianka uprawiana w żyznej, próchnicznej glebie zazwyczaj nie wymaga dodatkowego nawożenia. Niemniej jednak zyska na kondycji, jeżeli dostanie wsparcie w postaci organicznych nawozów np. kompost czy biohumus. Chociaż roślina ta nie jest wymagająca i nie są konieczne żadne skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne, to warto pamiętać o jej regularnym przycinaniu w sezonie wiosennym. Ta czynność sprawi, że runianka szybciej zagęści się w nadchodzącym sezonie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Autor: KM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić