aktualizacja 

Ludzie kupują byle co. Nie wiedzą, że kolor gąbki ma znaczenie

548

Gąbka do zmywania naczyń to rzecz, którą posiada w domu większość z nas. Często sięgamy jednak w sklepach po tzw. "pierwszą lepszą", myśląc, że każda z nich będzie dobra i spełni swoją określoną funkcję. Jeżeli właśnie tak robisz, musisz wiedzieć, że popełniasz spory błąd. Wyjaśniamy, dlaczego.

Ludzie kupują byle co. Nie wiedzą, że kolor gąbki ma znaczenie
Używasz pierwszej lepszej gąbki do zmywania? Oto dlaczego popełniasz błąd (Getty Images, Thewet Nonthachai)

Pojedyncze bądź pakowane po kilka, w różnych kolorach, z różnymi wykończeniami. Gąbki do mycia naczyń to, można powiedzieć, rzecz niezbędna w każdym domu. Nawet, jeżeli posiadasz zmywarkę, która z pewnością jest pomocna, nie wszystko nadaje się do tego, aby pozbyć się zabrudzeń z jej pomocą. Z tego względu ty także musisz wiedzieć, że ogromne znaczenie ma dany kolor gąbki. To od niego zależy, co możesz nią umyć.

Kolor gąbki do zmywania naczyń - znaczenie

Jeżeli nigdy w życiu o tym nawet nie pomyślałeś/aś, od tej pory lepiej zwracaj na to uwagę. Kolorów gąbek do zmywania naczyń jest kilka, a to od nich zależy do jakiego mycia - mocniejszego czy lżejszego się nadaje. Najtwardsza z nich, która zmyje największe zabrudzenia to ta, która ma zielony kolor. Należy z nią jednak zachować ostrożność, bo może porysować powierzchnię danego naczynia.

Tuż po niej, z mniejszą, lecz wciąż mocną siłą, myje gąbka czerwona. Posiada tzw. "średnią moc" i jest znacznie bezpieczniejsza pod względem "rysowania" niż zielona.

Gąbki do mycia delikatnych powierzchni naczyń

Pomyślmy jednak o szklankach, kieliszkach do wina czy porcelanie. To te z naczyń, których niekiedy nie można (a nawet stanowczo zabrania się, by) włożyć do zmywarki. Trzeba je delikatnie czyścić ręcznie.

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się gąbki do mycia naczyń w żółtym i niebieskim kolorze. Żółta świetnie poradzi sobie ze szklankami i kieliszkami do wina, natomiast niebieska, określana najdelikatniejszą ze wszystkich, z porcelaną i - co ważne - patelniami czy brytfankami. Często zdarza się, że to właśnie je mocno szorujemy, niszcząc ich powierzchnię. To powoduje niestety ich znacznie krótsze użytkowanie.

Zobacz także: Sposoby ma mycie szklanych naczyń. Będą lśniły jak nowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Autor: ALLE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić