Naukowcy wzięli pod lupę kasy samoobsługowe. Przerażające, co na nich znaleźli

36

Kasy samoobsługowe ułatwiają i przyspieszają pracę w wielu sklepach. Problem w tym, że zarówno one, jak i terminale płatnicze, nie są regularne czyszczone po każdym z klientów. Wyniki badań brytyjskich naukowców nie napawają optymizmem.

Naukowcy wzięli pod lupę kasy samoobsługowe. Przerażające, co na nich znaleźli
Na kasy samoobsługowych jest pełno bakterii (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Kasy samoobsługowe są chętnie wybierane w sklepach przez klientów. Wszystko dlatego, że korzystanie z nich jest wygodne i najczęściej mogą obsłużyć więcej osób w krótszym czasie. Ponieważ jednak korzysta z nich wiele osób, można na nich znaleźć wiele chorobotwórczych bakterii.

Zbadali m.in. kasy samoobsługowe. Wyniki przerażają

Brytyjscy naukowcy z Infection Innovation Consortium (iiCON) w Liverpoolu wzięli pod lupę kasy samoobsługowe. Zbadali także inne przedmioty codziennego użytku, jak terminale, bankomaty, ekrany dotykowe czy poręcze schodów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Małe sklepy padają. "W tym roku spadek ten będzie podobny, jeśli nie większy"

Wyniki badania były przerażające. Jak podaje serwis studyfinds.org, na kasach samoobsługowych naukowcy znaleźli m.in. dużą ilość bakterii kałowych, które mogą prowadzić chociażby do infekcji dróg moczowych. Na wszystkich badanych obiektach były znajdujące się w kale i w jelitach bakterie E.Coli, które mogą powodować groźne problemy zdrowotne. Zespół odkrył też chociażby drobnoustroje Candida albicans, które znajdowały się na poręczach schodów.

Próbki z kasy samoobsługowej miały jedno z najwyższych obciążeń bakteryjnych, ponieważ znaleźliśmy na nich pięć różnych rodzajów potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów — powiedział dr Adam Roberts, główny badacz zespołu w oświadczeniu dla South West News Service.

Mycie rąk zapobiegnie zakażeniom. Rób to dokładnie

Nie musimy jednak obawiać się zakażenia niebezpiecznymi dla człowieka bakteriami, o ile będziemy pamiętać o regularnym myciu rąk. Według naukowców, to właśnie jest jedyna skuteczna, a zarazem najprostsza droga, aby zapobiec chorobie. Kluczowe jest dokładne mycie rąk przez około 20 sekund po powrocie do domu, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, a także po pracy przy komputerze, zwłaszcza jeśli pracowaliśmy w jednej przestrzeni z innymi ludźmi.

Jak myć ręce? Wydaje się to proste, jednak wielu z nas wciąż robi to źle. Należy namoczyć ręce w ciepłej wodzie, a następnie dokładnie je namydlić. Nie wystarczy tylko potrzeć wewnętrznych i zewnętrznych części dłoni, trzeba umyć każdy palec oraz przestrzenie między nimi osobno. Później najlepiej wycierać ręce papierowym ręcznikiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: DFR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić