aktualizacja 

Nigdy nie pozwalaj na to gościom. Wyniki badań przerażają

31

Wracasz do domu, po czym po prostu wchodzisz do sypialni i siadasz lub kładziesz się na łóżku? A może pozwalasz na to swoim gościom? Wiele osób zachowuje się dokładnie w ten sposób, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Okazuje się, że jest to błąd, który może kosztować zdrowie.

Nigdy nie pozwalaj na to gościom. Wyniki badań przerażają
Na ubraniach wierzchnich znajduje się dużo rozmaitych bakterii i zarazków (Getty Images, Amir Mukhtar)

Nie masz w zwyczaju przebierania się w domowe ubrania? Niestety, jest to bardzo poważny błąd. Okazuje się, że wierzchnia odzież, którą nosimy na co dzień i w której wychodzimy na zewnątrz jest nośnikiem wielu bakterii. Tymczasem często nie zastanawiamy się nad tym i zostajemy w niej ubrani również w domu. Przenosimy tym samym drobnoustroje do kuchni czy na pościel.

Naukowiec znalazł na ubraniu m. in. florę kałową. Jak to możliwe?

Udowodnił to dr Philip Tierno z Uniwersytetu Nowojorskiego. Mikrobiolog w programie na antenie ABC News pokazał ubrania, na których odkryto nie tylko wydzieliny oddechowe i elementy skóry, ale także chociażby obecność kału czy bakterii z pochwy. Jak znalazły się one na ubraniu? Najprawdopodobniej pojawiły się na skutek nieumytych rąk.

Najwięcej zarazków na ubraniu było pod pachami i na dole, w okolicy pośladków. Naukowiec podkreślił także, że bakterie mogą przebywać na odzieży naprawdę długo - od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Zdaniem specjalistów ryzyko zarażenia się chorobą w ten sposób jest niewielkie, jednak możemy nabawić się przykrych alergii.

Jak nie przenosić bakterii? Warto regularnie prać ubrania wierzchnie

Jak uniknąć więc przenoszenia drobnoustrojów? Najlepiej nie chodzić w domu w wierzchniej odzieży, którą nosiliśmy na zewnątrz. Starajmy się unikać zwłaszcza siadania w niej na pościeli i nie pozwalajmy na to naszym gościom.

Warto też prać ubrania od razu po zakupie. Często myślimy, że skoro kupujemy nową rzecz, jest ona czysta – nic bardziej mylnego. Zazwyczaj odzież była przymierzana wcześniej przez wiele osób, które pozostawiły na niej swoje zarazki. Musimy pamiętać również o regularnym praniu odzieży, zwłaszcza wierzchniej, a także o częstym myciu rąk, które najlepiej chroni przed drobnoustrojami.

Zobacz także: Proste sposoby na czyszczenie trudno dostępnych miejsc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: DFR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić