Nigdy nie ustawiaj tak wiatraka. Ten błąd popełnia wiele osób

146

Podczas doskwierających upałów wielu z nas decyduje się zainwestować w wiatrak. Jednak nie wystarczy go kupić i postawić w dowolnym miejscu. Odpowiednie ustawienie sprzętu ma sens zwłaszcza wtedy, gdy na zewnątrz jest chłodniej niż w nagrzanym pomieszczeniu.

Nigdy nie ustawiaj tak wiatraka. Ten błąd popełnia wiele osób
Jak ustawić wiatrak w pokoju? (123RF)

W letnie upalne dni często zdarza się, że nasze mieszkania nagrzewają się wyjątkowo szybko. Czasem dochodzi do sytuacji, że w pomieszczeniu jest goręcej niż na zewnątrz. Ulgę w domu może przynieść wiatrak. Jak go jednak ustawić, by dawał jak najlepsze efekty? Czy umieszczać go tak, by wydmuchiwał powietrze do środka, czy na zewnątrz pomieszczenia?

Jeśli w pokoju jest wyższa temperatura niż na zewnątrz, przeważnie ustawiamy wiatrak w ten sposób, by wydmuchiwał powietrze w naszą stronę.

Odczucie prędkości powietrza – to znaczy nadmuchu powietrza – poprawia komfort cieplny w warunkach chłodzenia" - mówi Andrew Persily, inżynier z National Institutes of Standards and Technology w Gaithersburg. - Kiedy pot człowieka odparowuje w powietrze, zabiera ciepło i czujemy się chłodniej. Nawet jeśli nie pocimy się zauważalnie, nasze ciała nieustannie wytwarzają niewielkie ilości wilgoci, aby się ochłodzić - tłumaczy.

Jak ustawić wiatrak w pokoju?

Wiatrak w pokoju można ustawić na różne sposoby. Należy pamiętać, że wentylatory wciągają powietrze z tyłu. Można więc umieścić wentylator tak, by wydmuchał powietrze z pokoju przez okno, wtedy posłuży nam jako środek usuwania ciepła z pomieszczenia.

Najlepszą metodą na zachowanie chłodu w pokoju jest otwarcie okna i włożenie do niego wentylatora w kierunku środka pomieszczenia. Chłodniejsze powietrze z zewnątrz będzie wówczas wdmuchiwało się do nagrzanego pokoju.

Inną skuteczną metodą jest połączenie klimatyzatora i wentylatora. Jeśli posiadasz klimatyzator w jednym pokoju i próbujesz rozprowadzić go w innym pomieszczeniu, możesz dodatkowo umieścić wiatrak między dwoma pomieszczeniami tak, by wdmuchiwał powietrze do cieplejszego pokoju.

Zobacz także: Filtry przeciwsłoneczne, których lepiej unikać. O tym pamiętaj w trakcie upałów
Autor: JPK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić