Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
JPK
|

Nigdy nie ustawiaj tak wiatraka. Ten błąd popełnia wiele osób

71
Podziel się:

Podczas doskwierających upałów wielu z nas decyduje się zainwestować w wiatrak. Jednak nie wystarczy go kupić i postawić w dowolnym miejscu. Odpowiednie ustawienie sprzętu ma sens zwłaszcza wtedy, gdy na zewnątrz jest chłodniej niż w nagrzanym pomieszczeniu.

Nigdy nie ustawiaj tak wiatraka. Ten błąd popełnia wiele osób
Jak ustawić wiatrak w pokoju? (123RF)

W letnie upalne dni często zdarza się, że nasze mieszkania nagrzewają się wyjątkowo szybko. Czasem dochodzi do sytuacji, że w pomieszczeniu jest goręcej niż na zewnątrz. Ulgę w domu może przynieść wiatrak. Jak go jednak ustawić, by dawał jak najlepsze efekty? Czy umieszczać go tak, by wydmuchiwał powietrze do środka, czy na zewnątrz pomieszczenia?

Jeśli w pokoju jest wyższa temperatura niż na zewnątrz, przeważnie ustawiamy wiatrak w ten sposób, by wydmuchiwał powietrze w naszą stronę.

Odczucie prędkości powietrza – to znaczy nadmuchu powietrza – poprawia komfort cieplny w warunkach chłodzenia" - mówi Andrew Persily, inżynier z National Institutes of Standards and Technology w Gaithersburg. - Kiedy pot człowieka odparowuje w powietrze, zabiera ciepło i czujemy się chłodniej. Nawet jeśli nie pocimy się zauważalnie, nasze ciała nieustannie wytwarzają niewielkie ilości wilgoci, aby się ochłodzić - tłumaczy.

Jak ustawić wiatrak w pokoju?

Wiatrak w pokoju można ustawić na różne sposoby. Należy pamiętać, że wentylatory wciągają powietrze z tyłu. Można więc umieścić wentylator tak, by wydmuchał powietrze z pokoju przez okno, wtedy posłuży nam jako środek usuwania ciepła z pomieszczenia.

Najlepszą metodą na zachowanie chłodu w pokoju jest otwarcie okna i włożenie do niego wentylatora w kierunku środka pomieszczenia. Chłodniejsze powietrze z zewnątrz będzie wówczas wdmuchiwało się do nagrzanego pokoju.

Inną skuteczną metodą jest połączenie klimatyzatora i wentylatora. Jeśli posiadasz klimatyzator w jednym pokoju i próbujesz rozprowadzić go w innym pomieszczeniu, możesz dodatkowo umieścić wiatrak między dwoma pomieszczeniami tak, by wdmuchiwał powietrze do cieplejszego pokoju.

Zobacz także: Filtry przeciwsłoneczne, których lepiej unikać. O tym pamiętaj w trakcie upałów
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(71)
Max
6 miesięcy temu
A co jak chcemy wydmuchac cieple powietrze z pokoju a na dworze jest o 5 st wiecej? Przeganiamy z lewej na prawą czy odwrotnie. A moze położyć sie na podlodze ... Ponoc chlodne powietrze opada nizej
Gfx
7 miesięcy temu
Wg. O2 powinien stac po lewej ram gdzie serce o2
🤣🤣🤣
7 miesięcy temu
Typowy artykuł o2
obywatel któr...
7 miesięcy temu
Kochamy walczyć z wiatrakami...
😂😂😂😂😂😂�...
7 miesięcy temu
Ustawiaj przodem do tylu, albo tyłem do przodu.
Hmnmmm...
7 miesięcy temu
Czy tak ma wyglądać dbanie o optymalizację konsumpcji energii elektrycznej, ograniczanie emisji dwutlenku węgla i edukowanie społeczeństwa? Promowanie urządzeń, które w większości sytuacji są zbędne jest tragikomicznym nieporozumieniem... Hipokryzja czy lekkomyślność?:)
POliKOD
7 miesięcy temu
"jak na zewnątrz chłodniej niż wewnątrz" użyć wiatraka, jak ciepłej niż wewnątrz - wystarczy otworzyć okno?
Jarosław Kacz...
7 miesięcy temu
Najlepszy jest wentylator przemysłowy o średnicy 2 metrow
Romuald
7 miesięcy temu
Nazywanie wentylatora wiatrakiem świadczy niestety o coraz niższym poziomie artykułów. A nazywanie zakupu wentylatora - zainwestowaniem w wiatrak - uwaga poziom publicystyki zbliża się do poziomu pisowskiej szczujni i poziomu wypowiedzi niedoszłej pisowskiej rzeczniczki czegoś tam. Szanowni państwo redaktorstwo - popracujcie trochę nad poziomem artykułów, bo przestanę Was czytać (to jest groźba a nie obietnica :-)
konsultant
7 miesięcy temu
Jak się zaszczepisz, to wiatrak już nie będzie potrzebny
Abc
7 miesięcy temu
Jedni piszą artykuły, jak barany, a drudzy czytają je, jak barany i komentują później, jak barany - jak się schłodzi na zewnątrz, to trza doopą do okna przystawić wentylator, żeby chłodniejsze powietrze wtłaczać do wewnątrz. Paniali?
Ada
7 miesięcy temu
Ja otwieram lodówkę i przy niej stawiam wentylator. To najlepsza metoda.
GajowyMarucha
7 miesięcy temu
Postawienie wentylatora w otwartym oknie to najlepsza metoda na zabicie kogoś .
Wlasnie tak
7 miesięcy temu
Dokladnie tak zrobilem , na noc otworzylem okno i postawilem wiatrak na parapet jest kilka stopni chlodniej niz tylko przy otwartym oknie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić