aktualizacja 

Rozsyp pod tujami po zimie. Skończą się problemy z chorobami

23

Choć tuje są uznawane za odporne i łatwe w pielęgnacji, mają swoje potrzeby, które należy spełnić w określonym czasie. Wśród nich m.in. nawożenie, które jest konieczne wczesną wiosną. Dzięki niemu tuje będą rosły szybko i zdrowo.

Rozsyp pod tujami po zimie. Skończą się problemy z chorobami
Tuje potrzebują nawożenia (Adobe Stock, Alexander Kosarev)

Tuje to z pewnością jedne z najpopularniejszych drzewek iglastych, jakie znajdują się w ogrodach Polaków. Uwielbiane nie tylko za swój wygląd, ale także łatwość w pielęgnacji. Wczesną wiosną potrzebują jednak małej pomocy człowieka, aby rosnąć jak najzdrowiej. Jeżeli właściciel o tym zapomni, istnieje ryzyko, że nie tylko zaniedba tuje, ale i je zniszczy.

Kiedy nawozić tuje?

W Polsce najpopularniejsze są dwie odmiany tui, które są wykorzystywane do ozdobienia żywopłotów - tuja Brabant i szmaragdowa. Choć różnią się one tempem wzrostu i osiąganą wysokością, obie potrzebują nawożenia, najlepiej trzy razy w roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niebezpieczne kleszcze. Pozbądź się groźnych pajęczaków z ogrodu

Najważniejszym czasem nawożenia tui jest wczesna wiosna, tuż po ustąpieniu przymrozków. Najlepiej zrobić to pomiędzy marcem a kwietniem lub na samym początku maja, jeżeli przymrozki utrzymują się dłużej. Tym sposobem zapewnimy tujom niezbędne składniki pokarmowe do wzrostu po zimie, dzięki którym będą rosły i cieszyły oczy.

Pozostałymi terminami nawożenia tui są lato oraz jesień. Latem, między czerwcem a lipcem, nawożenie sprawi, że tuje się wzmocnią i zyskają piękny wygląd. Jesienią natomiast, na przełomie września i października, przygotuje je do przetrwania zimy.

Czym nawozić tuje?

Nawożenie tui nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ pod tuje należy zastosować nawozy, które są przeznaczone specjalnie do iglaków. Posiadają one odpowiednie proporcje składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu rośliny. Najlepiej wybierać produkty o zrównoważonym składzie, dostosowane do potrzeb tui.

Innym sposobem nawożenia tui są nawozy organiczne, takie jak kompost i obornik. Ich użycie poprawi strukturę gleby i dostarczy tujom ważnych składników pokarmowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Autor: ALLE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić