Śpisz w pozycji "na boku"? Lekarze ostrzegają

311

Pozycja embrionalna to ulubiona pozycja większości ludzi. Ma jednak ona wiele wad, tak przynajmniej twierdzą specjaliści. Uszkadzanie stawów i przeciążanie kręgosłupa należą tylko do jednych z nich.

Śpisz w pozycji "na boku"? Lekarze ostrzegają
Pozycja embrionalna podczas snu (©Voyagerix - stock.adobe.com)

Pozycja embrionalna kojarzy nam się z bezpieczeństwem i wygodą. Okazuje się jednak, że jest ona dla naszego zdrowia niezwykle szkodliwa. Śpiąc w "pozycji płodu", nasze plecy się wyraźnie zaokrąglają, a tym samym obciążamy kręgosłup. A teraz pomyśl, jak ogromną szkodliwością jest spoczywanie w takiej pozycji przez całe osiem godzin.

Spanie na boku

Korzyści ze spania "na boku" spopularyzował dr Christopher Winter. W licznych poradnikach i książkach naukowych wskazywał na to, że pozycja ta może ukoić nie tylko ból pleców, ale także udrożnić drogi oddechowe. Technika ta okazała się przydatna zwłaszcza dla osób, które mają problemy z oddychaniem i chrapaniem.

Dr Winter zaznacza jednak, że istnieją również negatywne konsekwencje ze spania w tej ulubionej dla większości pozycji. Lekarze, a zwłaszcza fizjoterapeuci biją obecnie na alarm. Do ich gabinetów przychodzi coraz więcej pacjentów skarżących się na uporczywe bóle pleców i stawów. Wiele przypadków wspomnianych dolegliwości wiąże się niestety z nieprawidłowym ułożeniem ciała podczas spoczynku, w tym podczas spania na boku.

Czy istnieje pozycja "idealna"?

Dr Winter podkreśla, że opcją zdecydowanie najgorszą jest spanie w pozycji embrionalnej na prawym boku. Objawia się to problemami z trawieniem. "Żołądek naciska wtedy na trzustkę. Lepiej spać na lewym boku" - przestrzega naukowiec.

A co na to fizjoterapeuci? Polecają sen na... plecach. "Jedynie w tej pozycji ciało naprawdę odpoczywa, ale uwaga - osoby zmagające się z bezdechem sennym - tej pozycji powinny absolutnie unikać" - zgodnie zaznaczają na forum dotyczącym zdrowego snu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Zobacz także: Przepis na szybki i prosty sernik z czterech składników
Autor: KOH
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić