Co dzieje się z mózgiem, gdy śpisz mniej niż 6 godzin? Lekarz wyjaśnia

30

Każdy z nas ma czasami problemy ze snem. Wynika to z chwilowych stresowych sytuacji, jakie napotykamy w życiu, czy z problemów ze zdrowiem. W ostatnim czasie na sen ludzi miała wpływ nawet pandemia COVID-19, twierdzą naukowcy. Co dzieje się z naszym mózgiem, gdy śpimy mniej niż 6 godzin?

Co dzieje się z mózgiem, gdy śpisz mniej niż 6 godzin? Lekarz wyjaśnia
Sen jest fundamentem, jeśli chodzi o nasze zdrowie (Getty Images, 2020 Getty Images)

Długość snu zależy od preferencji. Większość z nas śpi około 8 godzin na dobę. Niektórzy, np. bardzo małe dzieci, potrzebują tego snu o wiele więcej. Natomiast ludzi starsi często budzą się w środku nocy, albo bardzo wcześnie nad ranem, nie mogąc zasnąć, choć ich sen trwał zaledwie 5 czy 6 godzin.

Co jednak dzieje się z mózgiem osoby, która śpi mniej niż 6 godzin? Okazuje się, że ma to ogromne znaczenie dla naszych funkcji poznawczych. Więcej na ten temat wyjaśnia w rozmowie z redakcją The Telegraph dr Robbins.

Doktor Rebecca Robbins ujawnia. Co dzieje się z mózgiem, gdy za mało śpimy?

Ekspertka snu, autorka książki "Sleep for Success", twierdzi, że podczas snu mózg usuwa toksyny, które nagromadził w ciągu dnia.

Odkryliśmy, że w ciągu dnia mózg wytwarza toksyny, których nagromadzenie wiąże się z pogorszeniem funkcji neuropoznawczych, takim jak choroba Alzheimera i demencja - mówi (cyt. przez The Telegraph).

Jak się okazuje, aby proces ten przejść w pełni, mózg wytwarza także inne substancje, dzięki którym szybciej pozbywa się toksyn z mózgu. Krótki sen nie pozwala temu procesowi się wypełnić.

Kiedy śpimy, mózg nie tylko przestaje wytwarzać te toksyny, ale także wytwarza płyn mózgowy, który w istocie myje mózg pod ciśnieniem, aby usunąć nagromadzone toksyny - wyjaśnia dr Robbins.

Jak informuje, krótki sen nie jest także bez znaczenia w kontekście koronawirusa. Odporność organizmu ściśle wiąże się z odpowiednią długością snu, dlatego też ważne jest, aby wysypiać się podczas pandemii - IV fala nawiedziła już Polskę. Tylko wyspani umożliwiamy organizmowi walkę z koronawirusem i m.in. od tego czynnika, ale nie tylko, zależy to, czy przejdziemy COVID-19 łagodnie, ciężko, a może wcale.

Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić