oprac. Joanna Bercal| 
aktualizacja 

Chcesz przyspieszyć opalanie? Ten patent sprawi, że stanie się to w mig

20

Można powiedzieć, że opalenizna to nieodłączny element lata, a sam proces opalania zazwyczaj jest jednym z pierwszych skojarzeń z urlopem. Jak zatem opalać się szybko, ale i bezpiecznie? Są na to sprawdzone sposoby.

Chcesz przyspieszyć opalanie? Ten patent sprawi, że stanie się to w mig
Jak opalać się szybko, ale i bezpiecznie? Są na to domowe sposoby (Adobe Stock)

Skóra muśnięta słońcem to niewątpliwy symbol letniego urlopu. Niezależnie od tego, czy wakacje spędzamy na plaży, czy też we własnym ogródku, wszędzie możemy uzyskać podobny efekt. Choć wydaje się, że nie ma nic prostszego, a do uzyskania pięknego efektu wystarczy odpowiednio długo poleżeć na słońcu, takie podejście może się skończyć bolesnymi poparzeniami. Jak zatem powinniśmy się opalać?

Dobrze pamiętać, że wpływ na to, jak szybko się opalamy i jak bardzo jesteśmy narażeni na pojawienie się poparzeń, ma ilość melaniny w naszej skórze. Z tego wynika m.in. fakt, że osoby o ciemniejszej karnacji opalają się szybciej, a te o jaśniejszej cerze potrzebują nieco więcej czasu i muszą zdecydowanie bardziej uważać na groźne poparzenia.

Jak się opalać? Pamiętaj o kremach z filtrami UV

Jeśli jednak nie mamy długiego urlopu lub po prostu chcemy opalić się szybciej, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, istnieją na to pewne sprawdzone sposoby.

Co bardzo istotne, krem z filtrem UV nie blokuje powstania opalenizny. Zawsze należy go stosować, gdy wychodzimy na słońce. Tego typu kremy chronią naszą skórę od zewnątrz, zapobiegając przedostawaniu się szkodliwego promieniowania do wewnętrznych warstw.

Jak szybko i bezpiecznie się opalić? Domowe sposoby

Aby opalać się skutecznie, szybko i bezpiecznie, należy skórę wcześniej do tego przygotować. Istnieją na to sprawdzone, domowe sposoby.

Przygotowania warto rozpocząć już miesiąc przed planowanym urlopem, włączając do diety produkty zawierające beta-karoten. Jest on składnikiem soków z marchwi czy brzoskwiń, ale znajdziemy go także w dyni, pomidorach, papryce, morelach czy szpinaku.

Istotnym elementem przygotowań jest także odpowiednie nawilżenie skóry - zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dlatego nie wolno zapominać o regularnym piciu wody, a na miesiąc lub przynajmniej na dwa tygodnie przed urlopem powinniśmy pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry balsamem. Tak przygotowana nie tylko szybciej się opali, ale efekt utrzyma na znacznie dłużej.

Kilka dni przed urlopem lub planowaną ekspozycją na słońce warto pozbyć się martwego naskórka za pomocą peelingu całego ciała. Można wykorzystać dostępne w drogeriach gotowe produkty bądź zastosować np. cukier z olejkiem do ciała.

Ruszaj się na urlopie!

Jeśli tylko jest okazja i mamy na to ochotę, warto "leżenie plackiem" zamienić na aktywny wypoczynek. Spacerując lub grając np. w siatkówkę czy badmintona, można uniknąć "białych stref" na ciele, które często pojawiają się na wewnętrznej stronie ramion lub ud. Nasza opalenizna będzie bardziej równomierna.

Joanna Bercal, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zobacz także: Domowe sposoby na oparzenie słoneczne. Proste triki, które natychmiast uśmierzą ból
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić