aktualizacja 

Widzisz za kreskami Jezusa? Jesteś w jednym procencie ludzi

204

W sieci bez trudu można znaleźć obrazki, na których nie każdy widzi dokładnie to samo. Jednym z najpopularniejszych jest ten z paskami. Okazuje się, że tylko jeden procent internautów dostrzega tu także Jezusa. Wiemy, od czego to zależy.

Widzisz za kreskami Jezusa? Jesteś w jednym procencie ludzi
Jezus na obrazku (Adobe Stock, flickr.com)

Widzisz na obrazku Jezusa? A może tylko pionowe paski? W sieci można znaleźć wiele podobnych grafik, które mimo że powinny, w rzeczywistości nie wyglądają dla każdego tak samo. To właśnie specyfika iluzji optycznej. Czym jest i dlaczego tak się dzieje? Zdradzamy szczegóły.

Co to iluzja optyczna?

Iluzja optyczna powstaje za pomocą kontrastu światła oraz cieni. Nie bez znaczenia są także kolory użyte do stworzenia grafiki. To właśnie one sprawiają, że nasz mózg przekształca to, co widzimy na z pozoru prostym obrazku, w coś zupełnie innego. Wzrok wysyła do naszego umysłu impulsy elektryczne, które mają finalny wpływ na to, co ukazuje nam się przed oczami. Cały proces trwa mniej niż jedną sekundę. W pewnym sensie mózg wprowadza nas w błąd, ukazując nam zupełnie inny obraz, niż teoretycznie powinien.

Okazuje się, że to, co widzimy na obrazkach, może także dużo mówić o naszym ilorazie inteligencji. Tego typu grafiki są pokazywane podczas badań psychoanalitycznych. Warto pamiętać, że rysunki prezentowane na testach nie muszą być bardzo skomplikowane. To, co na nich zobaczymy, pozwala określić specjalistom m.in. to, jak bardzo rozwinięta jest powierzchnia naszej kory wzrokowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 01.03 | Nieistniejący influencerzy i chatboty piszące książki. Sztuczna inteligencja w mainstreamie

Nie widzisz na obrazku Jezusa? Jest na to sposób

Obrazek z paskami i Jezusem od dawna robi furorę wśród internautów. Nie każdy jednak dostrzega Zbawiciela. Jest na to sposób. Wystarczy, że odsuniesz się od ekranu na ok. 1 metr i zmrużysz oczy. Dzięki temu obraz wyda ci się znacznie wyraźniejszy i szczegółowy. To także potwierdza, że sposób, w jaki na coś patrzymy, ma wpływ na to, co finalnie widzimy.

Autor: PŻm
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić