aktualizacja 

Większość z nas nie wie, że jest takie miejsce w każdej pralce. To bardzo istotne

198

Z pralki każdy z nas korzysta regularnie, dbamy o jej czyszczenie, a jednak bardzo często po wyciągnięciu wypranych ubrań dostrzegamy na nich ciemne prochy lub kłaczki. Skąd się one biorą? Okazuje się, że to skutek nieprawidłowego dbania o urządzenie. A wystarczy czasem zajrzeć w jedno miejsce.

Większość z nas nie wie, że jest takie miejsce w każdej pralce. To bardzo istotne
Pranie w pralce. Często popełniamy jeden błąd (Getty Images)

Mówiąc o czyszczeniu i konserwacji pralki, większość z nas ma na myśli dbanie o pojemniki na proszek i płyn do płukania lub sprawdzanie wnętrza bębna. Zapominamy o bardzo ważnym miejscu, do którego prawie nigdy nie zaglądamy. Większość z nas nie wie nawet, że pralka ma takie miejsce!

Mowa o filtrze. Zbiera on wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, jakie zostają po praniu. Czyli: włosy, kurz, fragmenty nitek, pozostałości po chusteczkach niewyjętych z kieszeni. Co więcej, filtr w pralce potrafi zebrać nawet małe, dziecięce skarpetki, stringi czy... monety zalegające w kieszeniach. To jeden z powodów, dla którego warto tu czasem zaglądać - można znaleźć zagubioną skarpetkę czy drobne.

Jest jeszcze jeden, znacznie ważniejszy powód. Latami nieczyszczony filtr nie będzie spełniał swojej funkcji tak, jak powinien. Jeśli nie będziemy regularnie usuwać z niego zebranych zanieczyszczeń, będą się one osadzały na ubraniach. Stąd później mamy kurz i kłaczki wgniecione w świeżo wypraną tkaninę.

Gdzie jest filtr i jak go czyścić?

Gdzie znajduje się filtr w pralce? Większość modeli tych urządzeń ma go na samym dole, na przedniej ścianie obudowy. Znajduje się za drzwiczkami. Aby dostać się do filtra, wystarczy lekko je podważyć od dołu. Zbieramy zanieczyszczenia, które osadziły się w pojemniku i z powrotem zakładamy drzwiczki.

Niektóre modele, jak te marki Elektrolux, mają filtr umieszczony wewnątrz bębna. Znajduje się on na samym dnie, za plastikowymi drzwiczkami. Otwiera się je, naciskając guzik. Wtedy wyjmujemy pojemnik, czyścimy go dokładnie i po wsadzeniu do bębna możemy załadować pranie, ciesząc się jego czystością, bez zanieczyszczeń.

Zobacz także: Uprawa roślin tropikalnych. Zapamiętaj proste triki i uważaj na najczęstsze błędy
Autor: JPK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić