Wiesz, do czego służy otwór w odkurzaczu? Ta funkcja może cię zaskoczyć

77

Każdy model odkurzacza ma otwór na rurze - może być on umiejscowiony albo na metalowej części urządzenia, albo na końcówce plastikowej, zwanej wężem lub harmonijką.

Wiesz, do czego służy otwór w odkurzaczu? Ta funkcja może cię zaskoczyć
Nie każdy wie, jaką funkcję w odkurzaczu ma ten otwór (Licencjodawca, EwS)

Ten otwór nie ma funkcji ozdobnej. Jeśli będziemy wiedzieć, jak prawidłowo go używać, to będziemy w stanie obniżyć koszty energii pobieranej przez to urządzenie.

Regulacja mocy ssania

Podstawową funkcją, jaką ma ten otwór, jest regulowanie siły ssania. Jeśli odkurzamy gęstą tkaninę, jak np włochaty dywan, warto zamknąć otwór. Dzięki temu wyczyścimy go dokładniej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku cienkich i lekkich tkanin, jak zasłony czy obrusy. Wówczas pracując na pełnej mocy możemy wessać cały materiał. Nie jest to problem, jeśli jest to długa tkanina, ale w przypadku niewielkich narzutek czy ozdobnych chust możemy je po prostu w całości wessać do odkurzacza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Domowe środki czystości. Składniki znajdziesz w swojej kuchni

I tutaj przechodzimy do drugiej funkcji otworu, jaką jest bezpieczeństwo. Jeśli przypadkowo zassiemy plastikowy worek czy torbę lub inny przedmiot, który zatka rurę. Zatkana rura będzie wówczas zasysać powietrze przez otwór. Taki drobny szczegół może nawet uratować silnik odkurzacza. Jeśli plastikowa siatka dostałaby się do wnętrza, to mogłaby uszkodzić silnik a nawet przyczynić się do jego spalenia. Dlatego otwór w rurze od odkurzacza nie tylko ułatwia pracę, ale także sprawia, że jest ona bezpieczniejsza.

Obalamy mity

Zdaniem niektórych pozostawienie tego otworu otwartego sprawi, że będzie się z niego wydobywał kurz. Nic bardziej mylnego. Konstrukcja odkurzacza nie pozwoli na to, aby kurz unosił się z tego miejsca. Co więcej - powietrze jest przez otwór zasysane, w związku z czym nie ma możliwości aby coś wydostało się w przeciwną stronę. Wszystko, co znajduje się w rurze i wężu odkurzacza jest siłą strumienia powietrza prowadzone prosto do worka czy też pojemnika na odpady w jego wnętrzu.

Obrazując to w sposób fachowy - w próżni tworzy się podciśnienie, czyli obszar o niższym ciśnieniu. Powietrze przy samym otworze ma wyższe ciśnienie, a to oznacza, że sama rura jak i cały odkurzacz zasysają wszystko, co ma wysokie ciśnienie. W drugą stronę to jednak nie działa i niskie ciśnienie a wraz z nim kurz i odpady, nigdy nie wydostaną się z włączonego odkurzacza.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić