aktualizacja 

Wlej ten napar do doniczki. Rośliny zachwycą cię bujnością

38

Dbanie o rośliny, zdaniem wielu, nie należy do zadań prostych. Liczni miłośnicy kwiatów doniczkowych twierdzą, że to właśnie paprocie są jednymi z najbardziej wymagających roślin. "Szybko wysychają" - czytamy na licznych forach. Okazuje się, że problem ten można błyskawicznie rozwiązać.

Wlej ten napar do doniczki. Rośliny zachwycą cię bujnością
Bujne paprotki (Adobe Stock)

Paprocie to niewątpliwie jedne z najbardziej popularnych roślin w polskich domostwach. Kochają je niemal wszyscy. Niestety, nierzadko ich wygląd odbiega od tego, o jakim byśmy marzyli.

Mizerna paproć

Suche końcówki, opadnięte łodygi i nikłe listki to tylko jedne z nielicznych problemów, jakie napotykają właściciele paproci. Jeśli roślina prezentuje się właśnie w tak mizerny sposób, natura daje nam wyraźny sygnał, że coś jest nie tak.

Bywa, że wystarczy przenieść paprotkę w inne miejsce (bliżej lub dalej od światła). Zdarza się, że rozwiązaniem może być po prostu inne pomieszczenie. Być może problem leży też w nieregularnym pielęgnowaniu rośliny. Za duża lub za mała ilość wody także może być przeszkodą w prawidłowym rozwoju tego żywego organizmu. Zbyt częste zraszanie również nie jest wskazane. Zastanawiacie się więc pewnie, co robić?.

Sposób "na herbatę"

Nie podlega wątpliwości, że tak wymagająca roślina, jaką jest paproć, potrzebuje odpowiedniego nawozu. Zamiast więc używać chemicznych proszków i spryskiwaczy, wystarczy, że skorzystasz z prostego, domowego i niezwykle ekologicznego sposobu "na herbatę".

Tak, herbata ma bardzo pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale i roślin. Jeżeli zaledwie raz w miesiącu podlejesz paproć naparem z herbaty, twoja roślina nabierze soczystego kolorytu, a jej liście niemal w mig przemienią się w prawdziwy okaz zdrowia, ciesząc oko.

Do tego celu wykorzystaj mocny napar, najlepiej przygotowany z mocnej, czarnej herbaty. Przed przelaniem go do doniczki, poczekaj aż będzie letni. I pamiętaj, pod żadnym pozorem nie dodawaj do niego cukru. Zbyt wysoka temperatura i cukier mogłyby całkowicie zniszczyć roślinę.

Zobacz także: Uprawa roślin tropikalnych. Zapamiętaj proste triki i uważaj na najczęstsze błędy
Autor: KOH
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić