Wszystko drożeje, a miód tanieje. I to wcale nie jest dobra wiadomość

104

Ceny miodu na polskim rynku spadają, choć dookoła wszystko drożeje przez szalejącą inflację. Niestety, to nie jest dobra wiadomość dla konsumentów. Dlaczego? Bo nasz rynek zalały produkty z Chin, które jakością nie są w stanie konkurować z polskimi. Ale są o wiele tańsze i tak trafiają w gusta klientów.

Wszystko drożeje, a miód tanieje. I to wcale nie jest dobra wiadomość
Miód w Polsce tanieje, ale to wcale nie jest dobra wiadomość (Pixabay)

Serwis Moja Gazetka, który oferuje klientom gazetki promocyjne większości sklepów i sieci spożywczych w Polsce, pochylił się w maju nad cenami miodu w Polsce. Jak się okazuje, gdy wszystkie produkty spożywcze drożeją, miód potaniał o około 20 procent w porównaniu z majem 2022 roku. Niestety dla konsumentów to nie jest dobra wiadomość.

Miód w Polsce tanieje, bo na nasz rynek trafił produkt eksportowany z Chin. Produkt gorszej jakości, o czym za chwilę. Obecnie cena kilograma miodu w naszym kraju wynosi średnio 20,80 złotego, przed rokiem było to 24,69 złotego. Produkt, który zawsze był uważany za luksusowy i którego ceny były wysokie, nagle zaczął tanieć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najlepszy miód na przeziębienia

Dlaczego ceny miodu w Polsce spadają? Odpowiedź może się wam nie spodobać.

Wszystko przez to, że Chińczycy zalali nasz rynek tańszym miodem, który jest znacznie słabszej jakości. Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej przeanalizowało produkt, który trafił do Europy z Państwa Środka i wnioski nie są pozytywne. Aż 46 procent próbek chińskiego miodu to podróbki, a nie pełnowartościowy produkt. To dlatego cena azjatyckiego miodu jest tak atrakcyjna.

Jak Chińczycy podrabiają złocisty produkt? Do miodu pełnowartościowego dodają syrop cukrowy i mieszają oba składniki. W ten sposób wypełniają słoiki mieszanką, która ma mniej substancji odżywczych: enzymów i mikroelementów, za to jest o wiele tańszy. Jak sprawdzić, co mamy w słoiku? Cóż, smak jest w zasadzie ten sam i potrzebne są tutaj badania laboratoryjne.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W ten sposób ceny miodu na naszym rynku spadają, bo producenci muszą ją obniżać, by być w stanie konkurować z zagranicznym półproduktem. Gdy w skupie kilogram miodu - takie dane podał portal Pasieka24.pl - kosztuje 20 złotych brutto, w sklepach zdarza się, że gotowy produkt kupimy za 20 złotych, ale coraz częściej też za 18 złotych czy nawet 14 złotych.

Te najtańsze produkty mogą być niskiej jakości i niestety pochodzenia chińskiego. Dlatego konsumentom polecamy korzystanie z produktów zaufanych producentów i sprzedawców. W ten sposób łatwiej będzie nam uniknąć wpadki i zakupu produktu, który miodem będzie tylko z nazwy.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić