aktualizacja 

5 sytuacji, w których warto wynająć samochód

1

Masz własny samochód i uważasz, że to zawsze wystarczy? Życie pisze różne scenariusze i czasem jedno auto to za mało. Zobacz, kiedy warto wynająć samochód.

5 sytuacji, w których warto wynająć samochód
(Materiały prasowe, Materiały prasowe)

Samochód na wakacje

Ekonomiści już dawno obliczyli, że jeśli pracujemy maksymalnie piętnaście kilometrów od domu, nie opłaca nam się kupno samochodu. Wbrew pozorom taniej wychodzi poruszanie się taksówkami. Sporo osób rezygnuje z posiadania własnego auta, bo staje się to modne, podobnie jak brak telewizora w domu. W dużych miastach przeszkodą w swobodnym poruszaniu się są korki, czasem łatwiej i szybciej dotrzemy na miejsce komunikacją miejską. Jednak w sezonie wakacyjnym sprawa przedstawia się inaczej. O ile samotny student zapakuje plecak i ruszy w drogę choćby autostopem, to rodzina z dwójką małych dzieci bez samochodu daleko nie zajedzie. Dlatego bardzo często zdarza się, że auto stoi cały rok w garażu, a jest używane jedynie w wakacje. Z ekonomicznego punktu widzenia to nie jest dobre rozwiązanie. Taniej wyjdzie wynajęcie samochodu na przykład na miesiąc. Jego koszt będzie porównywalny do kosztów corocznego przeglądu i ubezpieczenia. Za wynajmem przemawia też wysoka jakość aut oferowanych przez wypożyczalnie (Zobacz: wypożyczalnia samochodów Warszawa).

Samochód dla żony lub męża

W statystycznej polskiej rodzinie znajdziemy rodziców, dwoje dzieci, jednego psa lub kota i jeden samochód. Przy czym kwestia samochodu lub jego braku podyktowana jest względami finansowymi – kupno samochodu to wydatek jednorazowy, ale jego utrzymanie wymaga comiesięcznych nakładów finansowych. Dlatego, nawet jeśli oboje małżonkowie mają prawo jazdy, rzadko decydują się na kupno drugiego auta. Prawda jest taka, że w większości wypadków nie jest ono potrzebne, jedno w zupełności wystarcza. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których ten drugi samochód wydaje się niezbędny. Szybka decyzja o kupnie „czegoś taniego i małego” to nie jest dobry pomysł. Duże wydatki należy planować nieco bardziej racjonalnie. Jeśli samochód jest potrzebny tylko na krótki czas (np. na pilny wyjazd do innego miasta) lepiej go po prostu wynająć.

Samochód do testów

Kupno nowego samochodu nie powinno odbywać się pochopnie. Samochód, którym zamierzamy poruszać się po drogach, powinien być idealny i nie jest to przesada. Tu nie ma miejsca na kompromisy. Auto powinno być wygodne, kolana nie powinny dotykać do kierownicy, kark nie powinien sztywnieć, sufit nie powinien być za nisko. Tego typu problemy dotyczą zwłaszcza osób wysokich, ale nie tylko one powinny mieć możliwość wypróbowania samochodu przed ostatecznym zakupem. Tymczasem salony oferują próbną jazdę po mieście, która nie trwa dłużej niż pół godziny. To dobry początek, ale jeśli naprawdę jesteśmy zainteresowani samochodem, warto rozważyć wynajęcie dokładnie takiego samego modelu i przetestowania w różnych warunkach. Dopiero kilkugodzinna jazda pozwoli nabrać pewności, czy faktycznie na to auto chcemy wydać pieniądze. Warto też popatrzeć na liczniki i wskaźnik paliwa. Czasem rzeczywiste spalanie paliwa różni się od tego, które deklaruje producent.

Samochód na długą trasę

Auto, którym poruszamy się na co dzień, nie zawsze jest niezawodne, jednak w obrębie miasta nie musimy się specjalnie obawiać ewentualnych awarii. Nawet jeśli się trafią, na pewno nie będziemy mieć problemu z wezwaniem pomocy drogowej i dostaniem się do domu. Jednak dłuższy wyjazd, na przykład na urlop, nie powinien być obarczony widmem niesprawnego auta. Najczęściej kierowcy wpadają na mało opłacalny pomysł „wyszykowania” samochodu na wakacje. Tymczasem oryginalne części do samochodów są drogie, a zamienniki nie zawsze dobrze pełnią swoją funkcję. Zamiast inwestować w samochód, który w gruncie rzeczy nie jest tego wart, lepiej udać się do wypożyczalni i wynająć samochód np. na miesiąc. Cena na pewno będzie niższa niż cena generalnego remontu kilkunastoletniego auta.

Potrzeba przewiezienia dodatkowych pasażerów

Na ogół mamy do czynienia z samochodami, które mogą pomieścić cztery lub pięć osób i to wystarcza. Jednak czasem zdarza się, że musimy zmieścić w samochodzie siedem osób. Pomysł brania dzieci na kolana już dawno został uznany za niebezpieczny i dziś raczej nikt by czegoś takiego nie zrobił. Tym bardziej nie uda się w ten sposób usadowić siedmiu dorosłych osób. Najprostszym rozwiązaniem jest wynajem krótkoterminowy samochodu siedmioosobowego. Komfort i wygoda będą szły w parze z przepisami ruchu drogowego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić