Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Aleksander Ruciński
|

Nie ma obowiązku, ale brak może kosztować. Nawet 500 zł mandatu

87
Podziel się:

Nie jest obowiązkowa, lecz może okazać się przydatna w niektórych sytuacjach, chroniąc nie tylko życie i zdrowie, ale i portfel. Brak kamizelki odblaskowej w pojeździe może się bowiem skończyć 500-złotowym mandatem.

Nie ma obowiązku, ale brak może kosztować. Nawet 500 zł mandatu
Mandat (Materiały prasowe, Policja)

Trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka i kamizelka odblaskowa to elementy, które znajdziemy w wielu pojazdach jeżdżących po polskich drogach.

Choć prawo wymaga tylko dwóch pierwszych, warto wozić ze sobą również pozostałe. Apteczka przyda się, gdy zajdzie potrzeba udzielenia pierwszej pomocy, a kamizelka zapewni bezpieczeństwo, a nawet uchroni przed mandatem.

Kiedy? Zawsze wtedy, gdy będziemy zmuszeni wysiąść z auta po zmroku na nieoświetlonej drodze poza obszarem zabudowanym. Z prawnego punktu widzenia stajemy się wówczas pieszym, który zgodnie z art. 11 pkt 4a: "… po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu".

Z obowiązku zwolnione są jedynie osoby poruszające się po drodze dla pieszych lub chodniku. Ci, którzy nie zastosują się do wspomnianych przepisów, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

W związku z powyższym, choć kamizelka nie jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, warto wozić ją w aucie i używać, gdy zajdzie taka potrzeba - dla dobra portfela i własnego bezpieczeństwa.

Warto też wspomnieć, że w wielu krajach (np. Austria, Chorwacja, Niemcy, Słowacja, Włochy) policja wymaga wożenia kamizelek w aucie, choć zgodnie z konwencją wiedeńską, nie ma podstaw by ukarać za ich brak.

Zobacz także: Zostawił auto z otwartymi szybami. Nagranie kierowcy po śnieżycy w USA
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(87)
John
3 miesiące temu
Kierowca po wyjściu z auta staje się pieszym!!! Odkrycie 21 wieku. Dopowiem tylko, że większość polityków przed kamerą zamienią się w idiomów. Wniosek z tego taki, że w kraju brakuje i psychiatrów i kaftanów i to w sytuacji gdy służyłoby to nie karaniu a pomocy biedakom.
Gość
3 miesiące temu
Nie ma obowiązku ale 500 zł mandat co za bzdury
bodek
3 miesiące temu
Co konia obchodzi, że się wóz przewrócił. Brak łączności z systemem w radiowozie policji to problem policji a nie kontrolowanego kierowcy. W sytuacji awarii systemu niech sobie zawieszą kontrolę i zrobią przerwę zamiast nękać kierowców.
Jjjjjjjjjjjj6...
3 miesiące temu
I klucze pneumatyczne też ,wiertarki i co jeszcze trzeba mieć 🤣🤣🤣🤣🤣
pfffff
3 miesiące temu
nie do 500 tylko do 100 lub 200 nie pamiętam ile dokladnie...
Niemożliwe
3 miesiące temu
🤣Nie jest obowiązkowa ale za jej brak 500zl mandatu 🤣
OLO
3 miesiące temu
Typowa tępa gimbaza pisała artykuł doszukując sie swym prymitywnym umysłem sensacji - brzmi znakomicie - Nie jest obowiązkowa ale za jej brak 500 zł :) co za żenada
Europejczyk
3 miesiące temu
W Niemczech jest obowozkowa kamizelka w samochodzie ,4 lata temu weszło że kierowca musi posiadać tyle kamizelek ilu przewozi pasażerów, bo wrazie awari wszyscy muszą wysiąść założyć kamizelkę i czekać na poboczu
kiero
3 miesiące temu
Jeżeli jest nie obowiązkowa, to za co mandat ????
lampka czołów...
3 miesiące temu
Po zmroku pojazd jest oświetlony,a po ciemku kół się nie wymienia...
Arawia
3 miesiące temu
hahaha kierowca musi mieć kamizelkę żeby po zmroku mógł chodzić i być pieszym ,a piesi łażą bez kamizelek
Młody
3 miesiące temu
No i oczywiście aktualne zaświadczenie o wyświęceniu i omodleniu, posiadanie rybki na zadzie daje zniżkę w Katolskiej Polsce reszta bulić kasę.
Closs.
3 miesiące temu
I pompka samochodowa
Nobody
3 miesiące temu
A jazda na ogonie trwa w najlepsze! Kiedy koniec?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić