Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Filip Buliński
Filip Buliński
|

To nie wina kierowcy. Tłumaczymy, po co wyprzedzają się ciężarówki

174
Podziel się:

Dla podróżujących po autostradach i drogach ekspresowych taki widok nie jest rzadkością. Wyprzedzające się przez dłuższy odcinek ciężarówki potrafią irytować. Czas trwania manewru i samo jego podjęcie mają jednak swoje uzasadnienie.

To nie wina kierowcy. Tłumaczymy, po co wyprzedzają się ciężarówki
Wyprzedzające się ciężarówki (Autokult, Mariusz Zmysłowski)

Każdy, kto choć raz jechał drogą ekspresową czy autostradą, musiał zredukować prędkość ze względu na wyprzedzające się ciężarówki. Nie bez powodu cały proces nazywany jest potocznie "wyścigiem słoni" - różnice prędkości między pojazdami zazwyczaj są nieduże, co tylko wydłuża czas wyprzedzania. Ma to jednak swoje uzasadnienie.

Pojazdy ciężarowe mają nałożony limit prędkości. I nie chodzi tu o ograniczenie prędkości wymuszony przepisami, bo to wynosi 80 km/h. Ciężarówki mają konstrukcyjnie nałożony ogranicznik, który nie pozwala im jechać szybciej niż 90 km/h. Duża część porusza się więc z taką prędkością.

Niektórzy jednak jadą się z nieco wolniej. Głównie są to ci, którzy np. nie muszą się spieszyć na przerwę ze względu na umiejscowienie parkingu. Jadąc wolniej, zużywają też mniej paliwa. Chodzi więc o czystą oszczędność.

Z pozoru różnica kilku km/h może wydawać się niewielka, ale tu pojawia się efekt skali. Ciężarówki pokonują duże odległości, dlatego pozornie delikatne zwolnienie może zadecydować o dojechaniu do miejsca rozładunku czy parkingu na przerwę na czas.

Kiedy pierwszy z drugim się spotkają, zaczyna się mozolny proces wyprzedzania pojazdów, których różnica prędkości jest co prawda niewielka, ale dla samych kierowców — decydująca. Znane są praktyki chwilowego zwolnienia przez wyprzedzanego kierowcę, żeby przyspieszyć manewr.

Kierowcy ciężarówek nie zawsze jednak zważają podczas wyprzedzania na szybciej jadące samochody i zmuszają je do gwałtownego hamowania, stwarzając niebezpieczeństwo. Jakiś czas temu Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło nawet, że przyjrzy się sprawie wyprzedzających się ciężarówek i ureguluje ją prawnie. Żadnych zmian jednak nie wprowadzono.

Zarządcy mogą wprowadzać zakazy wyprzedzania ciężarówek na danych odcinkach będących w ich jurysdykcji. I choć na trasach można spotkać znaki z zakazem wykonania manewru przez "słonie", to niestety zdarza się, że kierowcy ciężarówek nic sobie z tego nie robią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(174)
brutus
1 tyg. temu
Szkoda że autor nie zadał sobie trudu w zaznajomienie się z dopuszczalną prędkością dla tirów
Piotrek
4 miesiące temu
A może założyć kagańce w osobówkach i nie było by problemu, same korzyści
Clickbajt
4 miesiące temu
Jazda z prędkością o 5 kilometrów mniejsza niż można by się poruszać oznacza iż w ciągu 10 dozwolonych godzin jazdy pokonam aż o 50 kilometrów mniej w tym czasie. Różnica kolosalna. Dla nas kierowców to jest ważna sprawa. A ty tylko zwolniles na te 20-30 sekund. Dupy ci to nie urwie. Z góry dzięki za wyrozumiałość.
Waldi
4 miesiące temu
Niech sobie wyprzedzają Ale nie jak człowiek ma 140km na godz A tir wpieprza się pod maskę to są zawodowcy czy amatorzy
Italia
4 miesiące temu
Zakaz ruchu lewym pasem dla TIR,tylko prawy pas i po kłopocie proste i skuteczne!
Gazu
4 miesiące temu
Gdyby w Polsce były porządne trzypasmowe autostrady a nie takie dziadostwo ja np. nibyautostrada A4 to nie byłoby problemów tego typu.
kokos
4 miesiące temu
Oj tam oj tam...jakoś za granicą Polski Tiry nie wyprzedzają się tak długo...czyli można! Winę za długie wyprzedzanie ponosi kierowca Tira wyprzedzanego, bo nie jest k.... w stanie kliknąć na moment tempomatu aby jego jego prędkość spadła o 1km/h i wyprzedzanie poszło szybko. Ten z lewej nic nie może zrobić bo ma kaganiec. Jak jechałem na wakacje ciągnąc kemping osobówką na tempomacie po autostradzie, to Tiry też mnie brały, ale na moment zawsze schodziłem o 2km/h, żeby nie blokować ruchu, a potem wciskałem guzik odzyskania zapisanej wcześniej prędkości...i można! To tylko kwestia hamstwa wyprzedzanego kierowcy Tira.
On w-ch
4 miesiące temu
Tiry na wagony - kontynery Nie mówię wszystkie, ale większość powinna. Już nie mówię to co jedzie tranzytem.
Polak
4 miesiące temu
Jak jadę osobowym i widzę te tiry każdemu zabrał bym prawko... Gorzej jest kiedy jadę tirem i widzę te osobówki
realista
4 miesiące temu
Ludzie, com wy tu wypisujecie? Autostrady to drogi przeznaczone GŁÓWNIE dla usprawnienia transportu towarów, a nie dla wygody osób jadacych nad morze czy w góry lub z jednego miasta do drugiego. Ktoś rozsądny przeznaczał by setki MILIARDÓW DOLARÓW, EURO CZY NAWET ZŁOTYCH NA BUDOWĘ DRÓG DLA WYGODY PASAŻERÓW jadących turystycznie czy nawet służbowo? Droga, transport towarów to krwioobieg gospodarki i dlatego państwa godzą się na wydatki tych miliardów pieniędzy. I właśnie ten transport jest najważniejszy, czy się to komuś podoba czy nie i czy się zgodzi z tą prawdą czy nie. I dlatego te tzw. TIR-y są najważniejsze na drogach szybkiego ruchu, autostradach. A kierowcy tych szybkich BMW, Mercedesów i innych " piękności" samochodowych powinni to zrozumieć i przyjąć do wiadomości, że tych ciężarowych będzie na tych drogach coraz więcej i drogi te nie stanowią torów wyścigowych dla ich pojazdów, a stanowią konieczność współczesnej gospodarki.
Kierowca zawo...
4 miesiące temu
To jest takie proste: Pojazd wyprzedzany (ciężarowy na autostradzie) ma zdjąć nogę z gazu (na 20s) . Dać się wyprzedzić i po temacie. Ja kiedyś jako młody kierowca tak robiłem i to działa ale że koledzy tego nie robią to ja też przestałem. To powinno być w kodesie i wszyscy by byli zadowoleni.
Obywatel
4 miesiące temu
Jak najszybciej wprowadzić zakaz wyprzedzania osobą jadącym takimi ciężarówkami. Stwarzają niebezpieczeństwo w ruchu oraz tworzą korki. Jest ich coraz więcej i często ich manewry kończą się wypadkami spowodowane blokowaniem obu pasów !!!
Tiry na tory
4 miesiące temu
To nie ma uzasadnienia... Trąbię na takiego garusa a później pokazuję mu środkowy palec...
Jjj
4 miesiące temu
Ten artykuł napisał pewnie niedouczony z tira
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić