Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński | 

Piwo bezalkoholowe – czy można się nim upić? "Wypiłem dwa litry, by sprawdzić"

174

Zbliżający się sezon grillowy wiąże się nie tylko z jedzeniem przypieczonych przysmaków, lecz także piciem piwa. Popularność tych bezalkoholowych ma zapewniać kierowcom bezpieczny wybór. Nasz dziennikarz postanowił sprawdzić, czy faktycznie tak jest.

Piwo bezalkoholowe – czy można się nim upić? "Wypiłem dwa litry, by sprawdzić"
Piwo bezalkoholowe (autokult.pl)

Aby przekonać się o skutkach wypicia kilku piw bezalkoholowych, kupiłem trunek o takiej właśnie nazwie z opisem: "poniżej 0,5 proc. obj." oraz "ekstr. 8,6 proc. wag.". Wypiłem łącznie cztery takie piwa o pojemności 0,5 litra każde w czasie trzech godzin, by mniej więcej odwzorować "zachowanie grillowe" mężczyzny lubiącego ten napój. Co pokazał alkomat profesjonalny Promiler AMP-1, nierzadko używany w służbach?

Ile alkoholu w piwie bezalkoholowym?

W piwie bezalkoholowym jest alkohol, ale w ilości śladowej. Stąd ostrzeżenie producenta, który ma prawo tak nazwać swoje piwo, kiedy ta zawartość wynosi poniżej 0,5 proc.

Jest to ilość tak niewielka, że wyparowuje z ust w kilka minut. Aby to potwierdzić, sprawdziłem zawartość alkoholu od razu po ostatnim łyku z czwartej butelki piwa. Alkomat pokazał 0,10 promila (wynik na zdjęciu). Wydaje się sporo, ale znacznie większą liczbę pokaże po zjedzeniu cukierka z alkoholem. Wynik utrzyma się tylko przez chwilę.

Ile promili po wypiciu 2 litrów piwa bezalkoholowego?

Kolejny test na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przeprowadziłem po 5 minutach od spożycia ostatniego łyku piwa. To zdecydowanie za wcześnie, bo badanie powinno się przeprowadzać najwcześniej po 15 minutach. Chciałem jednak sprawdzić cały proces.

Wynik to, zgodnie z oczekiwaniami, 0,00. Dokładnie taką samą liczbę urządzenie pokazało po 15 minutach od zakończenia spożycia. Potwierdziłem to dodatkowo innym alkomatem - Alcofind Pro X-5. Oba urządzenia były sprawne i kalibrowane.

Marcin Łobodziński, dziennikarz Autokult

Zobacz także: Obejrzyj także: 5 mitów na temat piwa bezalkoholowego
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić