Trzeźwy sprawca wypadku też może stracić auto. Przepisy na to pozwalają

36

W czwartek, 14 marca weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadziła konfiskatę samochodu kierowcy jadącego pod wpływem alkoholu. Nowe przepisy, wbrew pozorom, nie dotyczą jedynie nietrzeźwych kierowców. Pojazd może stracić nawet kierowca, który nie jechał na podwójnym gazie.

Trzeźwy sprawca wypadku też może stracić auto. Przepisy na to pozwalają
Również trzeźwy kierowca może stracić auto? (Materiały policyjne)

Od 14 marca, zgodnie z uchwalonym jeszcze przez rząd PiS prawem, policja może konfiskować auta pijanym kierowcom. Samochód straci kierowca, który zostanie przyłapany z co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Niezależnie od tego, czy spowoduje on wypadek drogowy..

Nowe przepisy dotyczą również kierowców, którzy mają powyżej 1 prom. alkoholu i spowodowali katastrofę, sprowadzili bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowodowali wypadek drogowy. Natomiast, jeśli wypadek spowoduje kierowca, który zostanie przyłapany z 0,5 - 1 prom., sąd może, ale nie musi, orzec o przepadku pojazdu.

Sąd może orzec przepadek pojazdu również wtedy, kierowca prowadził pojazd po alkoholu w sytuacji tzw. recydywy. W tej sytuacji stężenie alkoholu w organizmie nie jest istotne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wandal wpadł w szał i zniszczył auto. Wszystko się nagrało

Warto jednak pamiętać, że pojazd straci także kierowca, który był trzeźwy, ale zbiegł z miejsca wypadku. Ale na tym nie koniec.

Bat nie tylko na pijanych kierowców?

Dr hab. Szymon Tarapata, adiunkt w Zakładzie Prawa Karnego Wykonawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z PAP zwrócił uwagę na pewien ważny "szczegół". W jego ocenie "wprowadzone regulacje nie obejmują kategorii spraw, w których dobrze byłoby orzec przepadek pojazdu, a takiej możliwości prawnej nie będzie, oraz nakazują orzec ten przepadek tam, gdzie jest to niepotrzebne".

Karnista wskazał też, że mogą pojawić się problemy interpretacyjne, wynikające z tego, że regulacje są napisane w sposób skomplikowany, niejasny. Podając przykład, nawiązał do art. 178 par. 1 k.k., które mówi, że surowszej odpowiedzialności za wypadek podlega ten, kto po spowodowaniu wypadku komunikacyjnego, przed poddaniem się badaniu na obecność alkoholu, spożył alkohol.

Czasem zdarza się tak, że sprawca wypadku, będąc na miejscu zdarzenia, nie dostrzegł, że takie zdarzenie spowodował - np. nie popatrzył, że zajechał komuś drogę, w wyniku czego inny kierowca musiał wjechać samochodem do rowu lub uderzyć w przeszkodę i w konsekwencji doznał złamania ręki. Jeśli taki kierujący pojedzie do domu i kilka godzin po zdarzeniu spożyje alkohol, generując u siebie stężenie w wysokości powyżej 1 promila alkoholu we krwi, wówczas będzie się aktualizować obligatoryjna podstawa do orzeczenia przepadku pojazdu mechanicznego z art. 178 par. 3 k.k. - zauważył ekspert Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

"Wynika to z faktu, że w art. 178 k.k. wyraźnie nie wskazano, że sprawca musi być nietrzeźwy tylko w momencie spowodowania wypadku. Par. 3 k.k. tego przepisu mówi tylko o sprawcy, u którego zawartość alkoholu przekraczała wysokość 1 promila. Przepis nie precyzuje, o jaki moment tu chodzi, czy o moment zdarzenia, czy o moment badania. Sam art. 178 par. 1 k.k. mówi zaś o sprawcy, który nie poddał się badaniu, lecz później spożywał alkohol" - wyjaśnił karnista.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić