"Wyścig" po nową karę. Miał w organizmie ponad 2 promile

3

W czwartek 14 marca już po godz. 6. rano pojawił się kierowca, który jako jeden z pierwszych może stracić auto za jazdę po alkoholu. Do groźnego wypadku doszło w miejscowości Tchórzew-Kolonia (woj. lubelskie). Jak informuje policja, w pojeździe, który miał wymusić pierwszeństwo, zarówno kierowca jak i pasażerowie byli pijani.

"Wyścig" po nową karę. Miał w organizmie ponad 2 promile
Doszło do zderzenia dwóch aut (KPP Radzyń Podlaski)

W czwartek, 14 marca weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Nowe przepisy wzbudzają spore kontrowersje, ponadto nadal nie ma aktów wykonawczych, które umożliwiałyby nakładanie tego typu kar. A zatem – czy i jak nowe przepisy będą funkcjonować?

Jeżeli samochód nie jest własnością kierującego lub gdy został poważnie zniszczony sąd orzeka karę wysokości jego równowartości. Z kolei gdy kierowca prowadził pojazd służbowy, wówczas sąd nakłada nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Okazuje się, że są już pierwsi "chętni", którzy wkrótce mogą przekonać się o tym osobiście. Do groźnego wypadku, w którym ucierpiały cztery osoby, doszło kilka minut po godz. 6. rano w miejscowości Tchórzew-Kolonia w gminie Borki.

Jak ustalili policjanci, kierujący osobowym renault na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa kierowcy fiata ducato. W wyniku zderzenia samochodów z obrażeniami ciała do szpitala trafiły cztery osoby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierowca volksvagena przesadził. Dzieci były już na przejściu
Wszystkie osoby podróżujące Renault zostały poddane badaniu na zawartość alkoholu i okazało się, że są nietrzeźwe. 20-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu, 17-latek niemal 1,5 promila alkoholu, a 17-latka niespełna promil – informuje podkomisarz Piotr Mucha z Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim.

Wszystkie osoby, które podróżowały tym samochodem zostały zatrzymane, policja sprawdza, kto był kierowcą pojazdu.

Pijany kierowca straci auto?

Auto zostało przez policję zabezpieczone i zholowane, a policja wyjaśnia okoliczności wypadku.

Z regulacji, która weszła dziś w życie wynika, że samochód może stracić m.in. nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy.

Według danych Komendy Głównej Policji, w 2023 roku kierujący będący pod działaniem alkoholu spowodowali 1331 wypadków drogowych, a 189 z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W wypadkach spowodowanych przez kierowców pod działaniem alkoholu zginęło 212 osób, a 1506 zostało rannych.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić