Artykuł Sponsorowany| 

Jak obniżyć koszty utrzymania domu? Skuteczne porady!

3

Koszty utrzymania domu wiążą się z wieloma czynnikami. Choć krążą na ten temat różne teorie, wiadomo, że są one zwykle znacznie większe niż przykładowo koszty eksploatacyjne mieszkania w bloku. Z jednej strony właścicielom niezależnie stojącego budynku odpada kłopotliwy temat czynszu, z drugiej jednak dochodzi mnóstwo innych obowiązków i wydatków. Czy istnieją jednak sposoby, który umożliwiłby nam je obniżyć? Oto kilka skutecznych porad!

Jak obniżyć koszty utrzymania domu? Skuteczne porady!
(Materiały prasowe)

Co składa się na koszty utrzymania domu?

Z pewnością należy pamiętać o tym, że koszty utrzymania domu jednorodzinnego zależą od wielu czynników. Między innymi od:

• metraż
Im większy jest dom, tym większe są koszty jego utrzymania. Wiąże się to przede wszystkim z aspektem ogrzewania większej powierzchni ale także jej skuteczną konserwacją i właściwą eksploatacją.

• termoizalacja
Brak odpowiedniej termoizolacji budynku przyczynia się do sporych strat ciepła. Przez to musimy grzać znacznie więcej i... więcej za to płacić. Pamiętając o zasadzie „chytry traci dwa razy” pomyślmy o odpowiednim podejściu do tematu na etapie stawiania domu lub remontu. Z pewnością zdecydowanie lepiej jest poświęcić określone środki jednorazowo, by później nie martwić się o to, że uchodzą one z naszego portfela.

• stan techniczny domu
W szczególności należy zwrócić uwagę na takie elementy jak: okna, ściany, materiały, których użyto do budowy. Przede wszystkim po to, by dostrzec, czy funkcjonujemy w obrębie właściwej gospodarki temperaturą oraz wilgotnością. Należy również zweryfikować, czy w domu nie ma żadnych szczelin oraz w jakim stanie znajduje się dach.

• umiejscowienie domu
Jeszcze na etapie projektowania budynku należy zwrócić uwagę na jego położenie. Czy zostanie umiejscowiony na otwartym polu, gdzie narażony będzie na większe wiatry, czy może schowany w takim miejscu, w którym nie będzie narażony na jeszcze większe wyziębienie lub gromadzenie wody. Dlatego dobrze jeśli dom znajduje się w nasłonecznionym miejscu, lecz nie na typowej, przysłowiowej „patelni”. Najlepiej celować w umiarkowaną względem warunków lokalizację, gdzie będzie miała miejsce regularna, ale niezbyt agresywna cyrkulacja powietrza, odpowiednia ekspozycja względem słońca i średnia wilgotność.

W koszty utrzymania domu wlicza się między innymi:
- koszty energii elektrycznej
- koszty ogrzewania
- koszt wody
- koszty komunalne (wywóz śmieci, ścieki)
- eksploatacja domu i ogrodu (drobne prace, które należy wykonywać, żeby utrzymać dom i jego otoczenie w pożądanym kształcie)
- podatki (podatek od nieruchomości).

Obniżenie kosztów energii elektrycznej - fotowoltaika i inne sposoby

Koszty energii elektrycznej są jednymi z większych związanych z utrzymaniem domu. Jak możemy obniżyć koszty prądu?

• Fotowoltaika
Fotowoltaika należy do sfery Odnawialnych Źródeł Energii. Polega wykorzystaniu światła płynącego z naszej najbliższej gwiazdy. Odbywa się to przy pomocy odpowiedniej instalacji, najczęściej zakładanej na dachach. Podpięty pod wyłapujące promienie słoneczne ogniwa inwerter przerabia ową energię na zwykły prąd. Taki jaki znamy z naszych gniazdek. Dzięki temu nie tylko zmniejszamy koszty utrzymania domu, ale również przyczyniamy się korzystnie do kondycji środowiska naturalnego naszej planety. Dzieje się tak poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Więcej na temat fotowoltaika na stronie Stiloenergy.pl.

• Codzienne oszczędzanie energii
Właściwa gospodarka energią elektryczną to jednak nie tylko fotowoltaika. To również:

- wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki energooszczędne;
- zakup sprzętu o odpowiedniej klasie energooszczędności (najlepszym rozwiązaniem jest klasa A, A+, A++, A+++, a „im dalej w alfabet” od A, tym mniej energooszczędny jest sprzęt, którego będziemy używać);
- wyłączanie z kontaktów nieużywanych urządzeń, które i tak pobierają energię w trybie czuwania;
- gaszenie światła w pokojach, w których nikogo nie ma;
- ustawianie lodówki na bardziej oszczędny tryb, w momencie gdy na dłużej opuszczamy dom;
- wyłączanie energożernego komputera, gdy nikt z niego nie korzysta.

Obniżenie kosztów ogrzewania: sposoby

• Fotowoltaika
Jeśli zdecydujemy się na fotowoltaikę, równie dobrze możemy zdecydować się na najwygodniejszy sposób ogrzewania domu, czyli ogrzewanie elektryczne. Bywa ono bardzo drogie, jeśli czerpiemy energię elektryczną z sieci, ale jeśli sami będziemy produkować ją na własne potrzeby, sytuacja zmieni się o 180 stopni. Dodatkowo właściciele tego typu systemów, zwykle decydują się na ogrzewanie podłogowe, czyli najbardziej przyjemne i najmniej stratne pod względem energetycznym.

• Inne sposoby
- bardzo dobra termoizolacja domu, która zapobiegnie stratom ciepła
- założenie termostatu, który pomoże kontrolować temperaturę w domu
- dokładne uszczelnienie drzwi, okien, pozbycie się wszelkich szczelin
- nieotwieranie okien przy pracujących grzejnikach - to również powoduje ogromne straty ciepła.

Obniżenie kosztów za wodę: sposoby

Duże koszty generuje również zużycie wody. Niestety na co dzień częstokroć w ogóle się nad tym nie zastanawiamy, traktując wodę w kranie jako coś kompletnie niewidzialnego. Oto kilka porad, jak możemy zaoszczędzić na tym polu.

• zmiana nawyków
Jeśli lubimy brać długie, ciepłe kąpiele każdego dnia, warto przemyśleć, czy nie możemy ich zastąpić prysznicami. Podczas prysznica zużywamy znacznie mniej wody. Ponadto zwróćmy uwagę na to, czy podczas gdy szczotkujemy zęby lub wykonujemy inne czynności higieniczne lub pielęgnacyjne, nie leci bez potrzeby woda z kranu. Zakręćmy ją, gdy nie jest nam potrzebna w danej chwili.

• zmywarka
Paradoksalnie zmywarka zużywa znacznie mniej wody niż jest zużywane przy tradycyjnym zmywaniu ręcznym (nawet ok. 25-30%). Jednak samo jej posiadanie i korzystanie z niej to nie wszystko. Należy uruchamiać ją wyłącznie, gdy jest wypełniona naczyniami. Możemy również wybrać program energooszczędny, który jest dostępny w większości współczesnych zmywarek.

• szczelne krany, sprawne spłuczki
Warto sprawdzić, czy wszystkie krany w naszym domu są szczelne, czy nie ucieka woda, czy spłuczka w toalecie jest sprawna. Czasem przez tak banalny czynnik możemy tracić naprawdę dużo pieniędzy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić