Artykuł Sponsorowany| 
aktualizacja 

Jak wybrać wygodny fotel do czytania?

2

Po zabieganym dniu marzysz tylko o zrelaksowaniu się przy dobrej książce, ale brakuje ci wygodnego miejsca do czytania? Dowiedz się, jak wybrać fotel, który spełni twoje oczekiwania i dopełni styl twojego wnętrza. Które modele są najbardziej komfortowe i na co zwrócić uwagę, szukając idealnego fotela do salonu?

Jak wybrać wygodny fotel do czytania?
(Materiały prasowe)

Wygodny fotel do czytania – jakie powinien spełniać wymogi?

Kupując fotel, przede wszystkim skup się na komforcie jego użytkowania. Warto wziąć pod uwagę nie tylko samą wygodę, ale również łatwość utrzymania go w czystości i ergonomię.

Odpowiednie obicie fotela
Zwróć uwagę na to, z czego wykonane jest obicie. Najlepiej sprawdzą się tkaniny naturalne. Nie będą drażnić twojej skóry, będzie ona też lepiej oddychać. Nawet latem, przy długich godzinach spędzonych nad książką będziesz pocić się mniej i czuć komfortowo. Naturalne materiały takie jak len czy bawełna obniżają też ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u osób o bardzo wrażliwej skórze (choćby u dzieci).

Pamiętaj jednak, że niektóre z nich, np. welur bawełniany, trudno utrzymać w czystości (po każdej próbie usunięcia plamy miejscowo, zostają na nim zacieki). Lepiej więc nie decydować się na taki materiał, gdy w domu są zwierzęta czy małe dzieci.

Naturalne tkaniny sprawdzają się lepiej również dlatego, że wykazują mniejsze skłonności do zaciągania się i mechacenia niż materiały sztuczne, takie jak np. dzianiny akrylowe. Mają one to do siebie, że bardzo szybko się wycierają i pojawiają się na nich małe, szorstkie kuleczki. Oczywiście domieszka włókien sztucznych niekoniecznie musi być zła. Może na przykład zapobiegać gnieceniu się materiałów. Pamiętaj, jeśli masz okazję wybrać się do sklepu i faktycznie dotknąć tkaniny – zrób to. Na zdjęciu i z opisu w sklepie internetowym trudno wywnioskować, czy materiał nie jest szorstki lub twardy, czy się gniecie i czy nie jest zbyt cienki.

Wypełnienie fotela
Lepsza będzie pianka poliuretanowa czy sprężyny? To zależy. Jeśli gąbka będzie gruba i dobrej jakości, może zachować kształt i wygodę użytkowania przez długie lata. Niestety taka, która jest za mało zbita (zbyt miękka) i cienka, szybko się wyrobi i zapadnie. Przy zakupie warto „pomacać” fotel i upewnić się, czy piankowe wypełnienie jest wszędzie równomiernie rozłożone. Sprężyny są opcją nieco trwalszą (wolniej się wyrabiają), ale i droższą. Wiele zależy też od ich rozmieszczenia. Fotel ze sprężynami może się z początku wydawać za twardy, jednak z czasem odczucia mogą się zmienić – to kwestia przyzwyczajenia.

Konstrukcja oparcia fotela
Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest odpowiednia konstrukcja oparcia. Ergonomiczny fotel powinien dawać solidne podparcie plecom. Jeśli jest mocno zabudowany, może też podpierać głowę i kark. To dobre rozwiązanie dla osób ze skłonnością do pochylania się i garbienia nad książką.

Kąt nachylenia oparcia
Zdrowy kąt nachylenia oparcia to ok. 110–125°. Niektóre modele mają wbudowane podpórki na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub można dokupić do nich wygodne wałki poprawiające odchylenie. Fotel o oparciu bliższym 90° lepiej sprawdzi się jako fotel do stolika kawowego (bardziej naturalna pozycja do jedzenia niż do czytania).

Podłokietniki w fotelu
Warto też zwrócić uwagę na podłokietniki – czy są na odpowiedniej, dostosowanej do wzrostu użytkownika wysokości, miękkie czy twarde (to już kwestia osobistych preferencji), czy są obite wytrzymałym materiałem lub zrobione z trwałego tworzywa? Warto pamiętać, że często będziesz dotykać podłokietników dłońmi, będą więc narażone na zabrudzenia. Dlatego łatwość czyszczenia jest tu dużym atutem.

Fotele wypoczynkowe – rodzaje

W sklepach znajdziesz wiele różnych typów foteli. Najpopularniejsze obecnie to:
fotel uszak z IKEA – model tapicerowany z wysokim zagłówkiem i panelami (przypominającymi uszy) po bokach. Dają one poczucie prywatności i odgrodzenia się od świata. Taki fotel jest dość duży, ale ma odpowiednio odchylone oparcie, by wygodnie się w nim rozłożyć z książką. Często występuje w parze z podnóżkiem;
fotel rozkładany – mebel wielofunkcyjny, z którego w łatwy sposób można zrobić leżankę lub miejsce do spania. Można w nim czytać na leżąco i na siedząco. Często ma bardzo prosty design. Jest tapicerowany;
fotel UFO – pomysł na ten model powstał w latach 60. Jego konstrukcja przypomina okrągły dysk latającego spodka, z wgłębieniem na siedzisko. Jest odpowiednio nachylony, by gwarantować komfort podczas czytania, jednak jego wyrazisty styl nie każdemu musi odpowiadać. Może być tapicerowany lub mieć formę plastikowej misy, w której ułożona jest wygodna poducha;
fotel ze stolikiem i lampą – model tapicerowany, który łączy w sobie różne funkcje. Po jednej ze stron ma dodatkowy blat na kubek z kawą, gazetę czy laptopa oraz dodatkową lampkę na giętkim ramieniu, którą można dostosować w taki sposób, by dobrze oświetlała czytaną książkę;
fotel retro – element wystroju niemal każdego domu w czasach PRL, od jakiegoś czasu wraca do łask. Ma cienkie drewniane nóżki i drewniane podłokietniki oraz dość niskie oparcie. Jest mały i zgrabny, więc sprawdzi się w niedużych wnętrzach. Ma odchylone oparcie, dzięki czemu czytanie w nim powinno być wygodne, jednak to model raczej dla okazjonalnych czytelników, a nie moli książkowych, gdyż nie można się w nim w pełni rozłożyć;
fotel z podnóżkiem – praktyczny zestaw fotela i podnóżka pozwala wygodnie wyciągnąć nogi podczas czytania. Podnóżek może mieć formę pufa lub niskiego tapicerowanego stołeczka na nóżkach.

Jak dobrać fotel do stylu pokoju?
Mnogość stylów i wzorów sprawia, że trudno czasem się zdecydować na konkretny model. Warto dopasować go pod względem wielkości do pomieszczenia i innych mebli w salonie czy w gabinecie (tak by zachować proporcje) oraz kierować się ogólnym stylem wnętrza.

Fotel do eleganckich wnętrz
W eleganckich, wystawnych aranżacjach w stylu glamour czy angielskim sprawdzą się tapicerowane, masywne i ozdobne uszaki oraz fotele z wysokim oparciem i podnóżkiem.

Fotele minimalistyczne
Do prostego, minimalistycznego salonu w stylu skandynawskim odpowiednie będą fotele o prostej formie i jednolitym obiciu (np.: szarym, czarnym, białym). Warto unikać ornamentów i udziwnień (fotel UFO może np. za bardzo wybijać się na tle innych mebli) i stosować praktyczne rozwiązania, np. model z dodatkowym blatem i lampką.

Fotele w klimacie rustykalnym
W pokoju rustykalnym lub vintage, bardziej swojskim i przytulnym, warto stosować meble z drewnianym wykończeniem, kwiatowymi obiciami czy po prostu wiklinowe. Sprawdzi się tu zarówno wygodny uszak z podnóżkiem, jak i fotel retro czy model z plecionym pufem zamiast podnóżka. W pomieszczeniu loftowym można umieścić ciężkie fotele z obiciem z ekoskóry czy industrialnym wykończeniem. Dobrze sprawdzą się też praktyczne modele, takie jak ten ze stolikiem i lampką.

Eklektyczne wnętrza
Oczywiście warto też po prostu pobawić się designem w duchu eklektyzmu. Style można ze sobą mieszać, tak by stworzyć prawdziwie oryginalne wnętrze, skrojone na miarę naszych marzeń. Przykładowo uszak w jaskrawym kolorze w skandynawskim salonie może przełamać monochromatyczną paletę i nadać wnętrzu cieplejszego, przytulniejszego wyrazu, a fotel UFO w loftowym, surowym salonie, sprawić, że pomieszczenie wyda się bardziej retro.

Fotel do gabinetu
W gabinecie sprawdzi się zarówno nieduży fotel na kółkach (z wysokim podparciem dla karku), jak i wygodny uszak, w którym po całym dniu pracy odpoczniesz z książką lub gazetą. Wszystko zależy od tego, czy chcesz móc przystawić siedzisko do biurka, czy po prostu zrobić sobie kącik wypoczynkowy.

Co zamiast fotela do salonu?

Krzesło bujane
Zamiast fotela w salonie możesz wykorzystać też takie rozwiązania jak np. krzesło bujane. Sprawdzi się ono świetnie w pomieszczeniach rustykalnych i na pewno spodoba się dzieciom. Kołysanie podczas czytania pozwoli zrelaksować się po męczącym dniu.

Pufy i siedziska
Jeśli lubisz rozwiązania wielofunkcyjne, możesz zastosować fotel platformę w formie dużego pufa bez oparcia. Można go dostawić do narożnika, by zwiększyć przestrzeń do siedzenia przy stoliku lub traktować jak zwykłe siedzisko albo dodatkowy podnóżek. W małym salonie czy gabinecie sprawdzi się również krzesło z podłokietnikami. To rozwiązanie wygodniejsze od zwykłego krzesła czy taboretu, ale zajmujące zdecydowanie mniej miejsca niż fotel. Taki model można również wygodnie dosunąć do biurka w gabinecie czy do stołu w jadalni.

Szezlong lub leżanka
Na koniec coś do dużego pomieszczenia – wygodny szezlong. To połączenie kanapy i fotela (wygląda jak wydłużony fotel) z charakterystycznym wezgłowiem. Można się na nim wygodnie wyciągnąć w pozycji półleżącej z ciekawą lekturą. Zapewnia wysoki komfort przy czytaniu.
Podsumowując – wybór foteli i mebli „fotelopodobnych” jest bardzo duży. Niektóre mają oryginalną formę, inne są bardziej praktyczne. Niezależnie od tego, jaki styl lubisz i czy chcesz, by fotel do czytania przyciągał wzrok, czy żeby wtopił się w tło, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić