Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Artykuł sponsorowany | 

Jak założyć własną pasiekę?

27

Założenie własnej pasieki rozważa w Polsce coraz więcej osób. Jest to nie tylko forma ciekawego hobby, lecz także sposób na własny biznes. Założenie pasieki wymaga jednak odpowiednich przygotowań, które warto rozpocząć dużo wcześniej. Trzeba nie tylko znaleźć odpowiednie miejsce na pasiekę, ale także pozyskać pszczoły, zakupić potrzebne narzędzia.

Jak założyć własną pasiekę?
(Materiały prasowe)
  1. Gdzie postawić pasiekę?
  2. Jakie ule kupić?
  3. Jakiego sprzętu pszczelarskiego potrzebujesz?
  4. Skąd wziąć owady?

Gdzie postawić pasiekę?
Pszczoły to bardzo pracowite, ale i wymagające owady. Nie będą się one rozwijać na każdym terenie. Warto pamiętać, że latają one z reguły na odległość kilku kilometrów, a więc w takiej odległości powinno znajdować się możliwie dużo roślin, które staną się pszczelimi użytkami. Najlepiej, aby w pobliżu znajdowały się drzewa takie jak lipy, leszczyny, a także wszelkiego rodzaju drzewa i krzewy owocowe. Pszczoły uwielbiają jabłonie, wiśnie, grusze. Do pracy zachęcają je również tak popularne na polskich łąkach rośliny, jak mniszek lekarski czy koniczyna. Bardzo lubią kwitnącą roślinność wodną, a także maliny, poziomki, truskawki, jeżyny. Najlepszym terenem do hodowli pszczół jest więc wieś lub teren podmiejski, najlepiej usytuowany z daleka od miejskich zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest zakładanie pasiek w okolicach łąk, pól uprawnych, sadów, a także rzek z brzegiem porośniętym roślinnością. Odradza się (a w wielu regionach nawet zakazuje) zakładanie pasiek w mieście.

Jakie ule kupić?
Internetowy Sklep Pszczelarski oferuje bardzo zróżnicowaną ofertę uli dostosowanych do potrzeb i możliwości konkretnego hodowcy. Na rynku obecnie jest wiele typów uli. Różnią się one między sobą wymiarami, budową, zasadą konstrukcji. Trudno zatem wskazać jeden najlepszy model. Trzeba jednak jednocześnie zaznaczyć, że w Polsce szczególną popularnością cieszą się ule korpusowe, choć spora część hodowców wybiera również tzw. leżaki, które wymagają od pszczelarza mniej siły, ale jednocześnie są mniej precyzyjne.

Wybierać ul, należy pamiętać, że ma on przede wszystkim chronić pszczoły przed zimnem, zapewniać im odpowiednią wentylację, a pszczelarzowi umożliwiać łatwe pozyskiwanie pszczelich produktów. Ule korpusowe są szczególnie cenione ze względu na tę ostatnią właściwość. Z ich pomocą łatwo także z czasem rozbudować pasiekę. Wystarczy dołożyć odpowiednią ilość korpusów. Ten typ uli sprawdza się także w polskich warunkach klimatycznych. Obecnie zaleca się zakup modeli styropianowych, które gwarantują pszczołom bardzo dobre warunki do życia i rozwoju.

W początkowym stadium budowy pasieki powinny się z niej znaleźć do najmniej 2-3 ule. Z czasem będzie można rozbudować hodowlę o kolejne. Jeśli jednak planujesz założenie pasiki zawodowej, konieczne może okazać się zakupienie na początku nawet kilkuset uli. Pamiętaj jednak, że jeden pszczelarz nie jest w stanie obsłużyć więcej niż kilkadziesiąt uli. Warto to wziąć pod uwagę, ponieważ przy większej hodowli, będziesz potrzebował codziennej pomocy w jej prowadzeniu. Mimo wszystko zaleca się, aby zaczynać od nieco mniejszej liczby pszczół, ponieważ warto najpierw sprawdzić, czy przyjmą się one w konkretnym środowisku.

Jakiego sprzętu pszczelarskiego potrzebujesz?
Odzież pszczelarska, bluza pszczelarska, kombinezon pszczelarski to wszystko potrzebne i ważne elementy stroju roboczego pszczelarza, które gwarantują mu bezpieczeństwo podczas pracy, natomiast potrzebuje on również profesjonalnego sprzętu. Oprócz zakupu ula, koniecznie trzeba kupić ramki dopasowane do jego rozmiarów i typu ula. W każdej pasiece niezbędne jest m.in.: dłuto, szczotka do zmiatania pszczół; wanienka lub stół do odsklepiania, widelce do odsklepiania, podkurzacz z paliwem; miodarka, sito, naczynia do rozlewu miodu oraz elektryczny wytapiacz węzy. Do pasieki zawodowej potrzebny będzie ci nieco inny sprzęt także, który ułatwi obsługę tak wielu uli. Chodzi tutaj między innymi o takie artykuły pszczelarskie, sprzęt pszczelarski, akcesoria pszczelarskie jak:

• miodarkę z napędem elektrycznym,
• stół do odsklepiania plastrów,
• topiarkę do wosku,
• wózki transportowe,
• podkarmiaczki.

Skąd wziąć owady?
Pasieka nie będzie funkcjonować bez pszczół. Dlatego też właściwie równolegle z oznaczaniem miejsca na pasiekę i kompletowaniem jej zabudowy, powinieneś zająć się poszukiwaniem owadów. Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek zamówienie, zorientuj się i zbuduj wiedzę o podstawowych rasach pszczół, ich wymaganiach i sposobach ich pozyskania do swojej nowej pasieki. W Polsce hoduje się przede wszystkim:
• pszczołę środkowoeuropejską,
• pszczołę kaukaską,
• pszczołę kraińską.

Najczęściej pierwszym wyborem początkujących pszczelarzy jest pszczoła krainka. Cechuje ją łagodne usposobienie, nie jest to rój agresywny, wykazuje niską rojliwość. Warto zwrócić także uwagę, że pszczoła kraińska korzysta właściwie ze wszystkich dostępnych jej pożytków, natomiast rasa środkowoeuropejska omija wczesne pożytki i w związku z tym aktywuje się znacznie później niż kraińska. Jeśli zaś chodzi o pozyskanie pszczół do pasieki to można to zrobić na kilka sposobów. Można oczywiście kupić ul wraz z pełną rodziną, można kupić pszczoły wraz z plastrami ale bez ula, można także wybrać rójkę, czyli wyrojoną pszczelą rodzinę. Możliwy jest także zakup odkładów pszczelich z obsiadającym je pszczołami lub kupienie pakietu pszczelarskiego, czyli samych pszczół wraz z matką.

Artykuł sponsorowany
Autor: Artykuł Sponsorowany
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
To gdzie mieszkasz, może mieć wpływ na zdrowie mózgu. Nowe badanie
Urodziny mediów ojca Rydzyka. Był Ziobro. "To trzeba egzorcyzmów"
Traumy z dzieciństwa mogą być powiązane z zespołem jelita drażliwego
Wyniki Lotto 07.12.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Kontrowersyjna naklejka hitem wśród kierowców. Uderza w katolików
Wygląd Papieża Franciszka przykuł wzrok wiernych. Od razu to zauważyli
Na lotnisku pojawiły się tajemnicze "prześwietlarki". Nie wiadomo, gdzie wysyłają metadane
Na koniu pojechał do McDonald's. Chciał sprawdzić, czy go obsłużą
"Alkohol widmo" na imprezie ojca Rydzyka. Cena? Jak na festiwalu
"Łowca asteroid" zdradza całą prawdę. Tego NASA nie mówi oficjalnie
Byliśmy na urodzinach Radia Maryja. "Nie śpijmy, katolicy, róbmy dzieci!"
Karol Nawrocki zaprzecza związkom z Olgierdem L. "Relacje były publiczne"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić