Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Szampany na stołach. Lis ujawnia, co działo się w "Faktach" TVN

355
Podziel się:

Nie milkną echa wokół przegłosowanego w piątek przez Sejm "lex TVN". Jeden z twórców "Faktów", głównego programu informacyjnego stacji Tomasz Lis opowiedział o jego początkach, a możliwą likwidację TVN nazywa "politycznym ciosem w Polskę".

Szampany na stołach. Lis ujawnia, co działo się w "Faktach" TVN
Tomasz Lis opowiedział o początkach "Faktów" (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Sejm w piątek przyjął lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając weto Senatu. Teraz decyzja należy do prezydenta. Przepisy autorstwa posłów PiS, w opinii większości komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN.

"Placówka wolności słowa"

Zdaniem Tomasza Lisa, jednego z założycieli głównego programu informacyjnego stacji, "Faktów", jego likwidacja sprawiłaby, że Polska stanie się krajem autokratycznym, dyktatorskim oraz pokazałaby, że definitywnie schodzi z drogi demokracji.

Nie można tej placówki wolności słowa oddać tylko dlatego, że pan Kaczyński chciałby, by wszystkie media w Polsce wyglądały jak telewizja publiczna, której prezesem jest Jacek Kurski - mówi Tomasz Lis dziennikowi "Fakt".

Tomasz Lis o początkach Faktów TVN

Dziennikarz wspomniał przy okazji, jak był powstawał główny program TVN-u. Jak opowiada, zespół był tworzony przez kilka osób. Wówczas w większości byli to ludzie małych mediów i ze stacji radiowych.

W związku z tym pojawiały się też liczne problemy. Jak mówi, "wtedy to była historia wątpliwości, strachu i obaw", ponieważ program informacyjny jest bardzo drogi. - Codziennie przepalaliśmy masę pieniędzy, a oglądalność przez pierwsze pół roku była taka sobie (...) Na szczęście mniej więcej po 10 miesiącach, pod koniec lipca 1998 roku, ta rakieta nagle odpaliła. Potem po miesiącu stawialiśmy szampany na stole po przekroczeniu każdego kolejnego procentu oglądalności - mówi Lis.

"Bałem się porażki"

Lis opowiedział też, jak się czuł, odchodząc z TVP do nikomu nieznanej wówczas stacji, jaką był TVN. - Bałem się porażki, ale jeszcze bardziej bałem się nie podjąć tego wyzwania. Nos mi mówił, że my to wygramy. Uważałem, że niepodjęcie tej próby byłoby niewybaczalnym, śmiertelnym grzechem zawodowym - powiedział "Faktowi".

Wspomniał też, co wyróżnia "Fakty" na tle "Wiadomości TVP". Jego zdaniem, w czasie gdy główny program TVP był "koturnowy", ze "sztywnymi komunikatami bez emocji", serwis w TVN robił wszystko by "była to opowieść".

Chcieliśmy być gościem w domach ludzi. Czasem z uśmiechem, czasem z emocją opowiadamy o tym, co się u nas dzieje - opisuje Tomasz Lis.
Zobacz także: Tłumy policji przed Pałacem Prezydenckim. "Ustawieni w zwartym szeregu"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(355)
o2.
8 miesięcy temu
gdzie komentarze !
Tefałen
8 miesięcy temu
Codziennie nowe fake newsy oraz mowa nienawiści.Zapraszamy.
Tefałen
8 miesięcy temu
Codziennie nowe fake newsy oraz mowa nienawiści.Zapraszamy.
hahahii
8 miesięcy temu
Wszyscy sa Krasko tez przyjechal ? Otua,Nowak ,Grodzki vel koperta, Gawlinski, Najsztub, Cimoszewicz, Tusk,, Neuman , Pinior ,Jahira, Nitras, Tuleya ,Jusczyszyn, Sthur, Ostaszewska, Babcia kasia, Lempart ,Franek Broda, Bart staszewski kasta sadownicza murem za tvn
obiektywnie
8 miesięcy temu
za Tuska było tak: bieda, bezrobocie 14,2%, podległość UE, oszustwa i wyłudzenia Vat na 262miliardy zł, ogromna emigracja, zasiłek na dziecko 43zł/mc, odbieranie dzieci ubogim, zmniejszenie ulgi na przejazdy młodzieży, płatny 2 kierunek studiów, mało miejsc na medycynę, wiek emerytalny 67 lat dla K i M, podwyżki rent i emerytur o 6zł/rok, minimalna pensja -1750zł brutto, wojsko niemal zlikwidowane (51 tys.) i bez broni, podwyżka Vat z 22 na 23%, paliwo po 6 zł w 2012r, dzieci 6letnie do szkoły, „seryjny samobójca”, zwijanie przemysłu i infrastruktury (policja, poczta) na Prowincji, najazdy na redakcje (Wprost) i blogerów, pałowanie uczestników Marszu 11 Listopada i górników i polewanie wodą zimą, patologia w gimnazjach, uboga wieś, (którą pokazano w "Ranczo"), dziesiątki afer (Amber Gold, vatowska, inne), wwóz 60u cystern „lewego” paliwa dziennie z Niemiec i Białorusi (pociągami też), zgoda na limity CO2 (co owocuje teraz drogim prądem), uzależnienie od drogiego rosyjskiego gazu, zaniedbane inwestycje: gazoport w Świnoujściu, nie rozpoczęty rurociąg z Norwegii, brak elektrowni atomowej, likwidacja stoczni, brak budowy tunelu do Świnoujścia, próba sprzedania lasów państwowych, Lotosu, PŻB i LOT-u, sprzedanie polskich banków w tym Pekao SA, sprzedanie nawet kolejki na Kasprowy, zabranie ludziom 153 miliardów zł z OFE, (żeby ratować bankrutujący ZUS, te pieniądze już nie pracują na emerytury), zmniejszenie zasiłku pogrzebowego o 1tys zł, próba zabrania rent wdowom, przekazanie śledztwa smoleńskiego Rosji. Sukcesy za Tuska: stadiony i zorganizowanie Euro 2012, Orliki, drogi i autostrady (za unijne pieniądze, wiele firm polskich upadło przy tym), stabilna, niska inflacja, Karta dużej rodziny (na zniżki do muzeów). Jeżeli w 2023r. wygrałby Tusk i PlatOferma to mamy: małżeństwa LGBT i terror prawny Tęczowych, Polska prowincją Unii, totalna podległość Brukseli i Berlinowi, wyższy wiek emerytalny, bezrobocie ok.12%, przekręty i wyłudzenia vatowskie, bardzo drogie mięso, jaja, mleko i odchodzenie od nich zgodnie z polityką eko UE i zwijanie rolnictwa, walutę Euro, „Zielony Ład” i „Fit for 55” czyli terroryzm i zamordyzm ekologiczny skutkujący brakiem i tak bardzo drogiego prądu i ciepła zimą, bo wiatraki i panele nie pracują, gdy jest śnieg albo flauta jak ostatnio, a nie mamy atomówek. Ponadto eutanazja, aborcja, genderyzm w szkołach, likwidowanie Kościoła (jako proces wieloletni), a Polska podzielona na Regiony europejskie, zlikwidowane Urzędy wojewódzkie na rzecz samorządów, przyjęcie dziesiątek tysięcy egzotycznych emigrantów, zamrodyzm Covidowo szczepionkowy i inne.
Tyle
8 miesięcy temu
Uwłaczasz inteligencji ludzi i dobrze to wiesz Lisie. Zmiana struktury własnościowej to nie likwidacja. Niemcy mają takie prawo. A więc wont z TVN, następny Axel Springer. Jeśli prasa opozycyjną to nasza
kar
8 miesięcy temu
prymitywny poziom komentarzy wskazuje na członków sekty pis
kar
8 miesięcy temu
prymitywny poziom komentarzy wskazuje na członków sekty pis
Wyborca
8 miesięcy temu
Nie manipulujcie nikt nie chce zlikwidować TVN u
Sami 5
8 miesięcy temu
Twórca wiadomości który tam nie ma dzis wstępu hahaha
szkonmak
8 miesięcy temu
Fajnie by było gdyby prezydent podpisał tę ustawę w Wigilię.
PISIOR
8 miesięcy temu
niech już skończą z tym TVNem,stacją kłamstw.bzdur i wątpliwych programów.czasy UB już nie wrócą więc niech sobie darują i nie robią wody z mózgów Polakom!
Danka
8 miesięcy temu
Stacja amerykańska TVN nie ma nic wspólnego z prawdą.
relaista
8 miesięcy temu
Jaki jest udział zagranicznego kapitału w mediach np. w Wlk. Brytanii, Francji, Niemiec? Tam też nie ma demokracji?!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić