Pogoda stanie na głowie. Wszystkiemu "winny" wiatr fenowy

3

Przez nasz kraj przetacza się ciepły front atmosferyczny. W piątek (16 lutego) przyniesie on zaskakująco wysokie, jak na tę porę roku, temperatury. Termometry mogą pokazać nawet... ponad 15 stopni Celsjusza!

Pogoda stanie na głowie. Wszystkiemu "winny" wiatr fenowy
Pogoda mocno zaskakuje (wxcharts.com)

Pogodowe szaleństwo! Eksperci z IMGW poinformowali, że w piątek (16 lutego) karty w zakresie aury w naszym kraju rozdawać będzie... wiatr fenowy. Jest on ciepły i suchy, wieje z gór i opada w kierunku dolin.

W Polsce góry ułożone są równoleżnikowo, więc w naszym przypadku to jest ciepły suchy wiatr południowy - zauważyła w rozmowie z PAP Ilona Śmigrocka z IMGW.

Wiatr wiejący z gór w doliny w różnych miejscach na świecie ma różne nazwy. Na Podhalu określany jest on mianem halnego. Może przynosić wzrost temperatury nawet o kilkanaście stopni Celsjusza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Paulina Krupiska o zwolnieniach i TVP i Filipie Chajzerze. "Już sobie wszystko wyjaśniliśmy"

Ten typ wiatru powstaje przy dużej różnicy ciśnienia po obu stronach bariery górskiej. O szczegółach opowiedziała ekspertka z IMGW.

Wszystko zaczyna się po stronie dowietrznej gór, czyli po stronie naszych południowych sąsiadów. U nich powietrze jest wilgotne, unosi się, następnie skrapla i tam pada deszcz. Po dotarciu do szczytów i po przejściu przez góry jest już suche, zaczyna opadać i się ogrzewa - wyjaśniła Śmigrocka.

Właśnie dlatego w piątek mieszkańcy południowej części Polski mogą liczyć na... wiosenną temperaturę! Chodzi o obszar od Zielonej Góry, przez Łódź, południe Mazowsza, po Rzeszów, Małopolskę, a najcieplej będzie na Dolnym Śląsku (do 17 st. C). Wiadomo, że nie zabraknie również słońca.

Wiatr fenowy przyniesie efektowne zjawiska?

Wiatr fenowy gwarantuje nie tylko ocieplenie. Właśnie za jego sprawą nad górami mogą pojawiać się efektownie wyglądające chmury, kształtem podobne do soczewek.

Sprawiają wrażenie, jakby czapa chmur zawisła nad konkretną górą. Ale one się przenikają. Jedna znika, na jej miejscu powstaje druga. Przypomina to taniec. Im mocniejszy wiatr, tym większa szansa na ciekawy efekt - podsumowała Ilona Śmigrocka.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić