Prognoza na najbliższe dni. To już pewne - idzie zima

6

Pierwsza połowa października rozpieściła nas wyjątkowo wysokimi temperaturami. Babie lato jednak zmierza ku końcowi, a nad Polskę spływa zimne, arktyczne powietrze. Pojawią się pierwsze przymrozki. Jaka będzie pogoda przez najbliższe 16 dni? Synoptycy uchylili rąbka tajemnicy.

Prognoza na najbliższe dni. To już pewne - idzie zima
16-dniowa prognoza pogody (Pixabay)

Zapowiada się radykalna zmiana pogody. To za sprawą powietrza znad Arktyki, które już zaczęło napływać w stronę centralnej Europy wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Synoptycy nie wykluczają, że w drugiej połowie października nastąpi pierwszy atak zimy w Polsce.

Pogoda 16-dniowa. Nadchodzi zima

Przed nami chłodne, a nawet mroźne dni. Zacznie się już w nocy z niedzieli na poniedziałek (15/16 października). Prognozowany jest spadek temperatury do zera, a miejscami nawet poniżej zera.

Synoptycy przewidują, że w nadchodzącym tygodniu w słupki rtęci w Polsce będą pokazywać od 4 do 8 kresek. Nocami mogą pojawić się przymrozki. Największy mróz spodziewany jest na wschodzie, południu i w centrum kraju. Tam o świcie termometry pokażą nawet do -2 stopni, do -5 stopni Celsjusza przy gruncie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niespotykana anomalia. Ekspertom zabrakło określeń

Z powodu silnego wiatru i dominującego zachmurzenia temperatura odczuwalna może okazać się jeszcze niższa. Synoptycy nie wykluczają, że w weekend 21-22 października pojawią się pierwsze opadu deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu w rejonach nizinnych. Będzie to jednak krótki epizod, a śnieg - jeśli spadnie - szybko się rozpuści.

Od 21 października można będzie spodziewać się lekkiego ocieplenia, spowodowanego potencjalnym napływem cieplejszej masy z południa i południowego zachodu. Temperatura wzrośnie do 10 stopni Celsjusza na wschodzie i 14-15 stopni Celsjusza na zachodzie kraju.

Takie temperatury utrzymają się prawdopodobnie do końca miesiąca. W ostatnich dniach października spodziewana jest temperatura powyżej normy wieloletniej, po krótkim zimowym epizodzie nie będzie już śladu.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić