W Zakopanem padł rekord, którego nikt nie chciał. "To jest rzecz wręcz niespotykana"

15

Czegoś takiego nie pamiętają nawet najstarsi górale. I w tym przypadku nie jest to jedynie frazes. W Zakopanem padł niechciany rekord. Jak wynika z danych IMGW, tak ciepłego lutego nie było, odkąd pod Giewontem prowadzone są badania pogodowe.

W Zakopanem padł rekord, którego nikt nie chciał. "To jest rzecz wręcz niespotykana"
Ekstremalnie ciepły luty w Tatrach (Pixabay)

Wiosna górą. Minione ferie nie były śnieżne, a stacje narciarskie u podnóża Tatr działały dzięki zapasom sztucznego śniegu. Turyści, którzy przyjechali do Zakopanego w drugiej połowie stycznia, mogli liczyć na zimową aurę. Potem zaczęła się odwilż.

Choć wiosna jest chyba najbardziej wyczekiwaną porą roku, w tym przypadku raczej trudno mówić o powodach do radości. Jak informuje "Gazeta Krakowska", tegoroczny luty w Zakopanem zapisze się w historii jako najcieplejszy luty w historii pomiarów.

Jest wręcz abstrakcyjnie ciepły, nie mieści się w żadnych kanonach obserwacyjnych – powiedział "GK" Paweł Parzuchowski, kierownik stacji IMGW w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Utknął w błocie na polsko-rosyjskiej granicy. Romantyk z Anglii nie odpuścił

Jak wyjaśnił, w Zakopanem temperatura mierzona jest od 1911 roku, a w Tatrach – od 1938 roku.

W tym roku w Zakopanem średnia dobowa temperatura lutego wynosi 4,4 stopnia powyżej zera. To jest niemal o 8 stopni więcej niż powinno być o tej porze roku, na podstawie danych średniej wieloletniej – zaznaczył kierownik stacji IMGW w Zakopanem.

Poprzedni rekord odnotowano w 1966 r. Wtedy to średnia dobowa temperatura w Zakopanem wyniosła 2,3 stopnia na plusie.

Luty "wyjątkowy pod każdym względem"

Ekspert podkreślił, że tegoroczny rekord nie jest zasługą ekstremalnych temperatur, ale "wysokiej temperatury przez całą dobę". Od 20 stycznia, a więc od ponad miesiąca, temperatura w "zimowej stolicy Tatr" jest wyższa, niż powinna być. – To też jest rzecz wręcz niespotykana – skwitował Parzuchowski, dodając, że rekordowe temperatury padają również w Tatrach. Ale na tym nie koniec...

W Zakopanem mamy najmniej dni z pokrywą śnieżną w historii obserwacji. W lutym 2024 roku było zaledwie 8 dni z mierzalną pokrywą śnieżną. Do tej pory ten rekord należał do lutego z 1951 roku, gdy zanotowano 13 takich dni . Można więc powiedzieć, że luty 2024 jest wyjątkowy pod każdym względem – powiedział rozmówca "Gazety Krakowskiej".

W związku z ekstremalnymi temperaturami, przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Niedawno Tatrzański Park Narodowy poinformował, na Hali Gąsienicowej pojawiły się pierwsze bazie. W Zakopanem, na Polanie Chochołowskiej czy w Dolinie Kościeliskiej zakwitły pierwsze krokusy, a w połowie lutego z zimowego snu obudziły się niedźwiedzie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić