Zbliżają się burze stacjonarne. Może być niebezpiecznie

16

W całym kraju zapowiada się gwałtowna zmiana pogody. W najbliższych dniach możemy się spodziewać stacjonarnych burz, które przyniosą ulewne deszcze, a nawet grad i porywisty wiatr. Miejscami mogą wystąpić podtopienia. Sprawdź, na co się przygotować.

Zbliżają się burze stacjonarne. Może być niebezpiecznie
Do Polski nadciągają stacjonarne burze. (Pixabay, FelixMittermeier)

W ostatnich tygodniach Polacy mogli cieszyć się wysokimi temperaturami i słoneczną, przyjemną pogodą. Dla urlopowiczów to idealna aura, ale niestety przyroda dotkliwie odczuwa brak opadów. To jednak w najbliższym czasie się zmieni.

Pogoda się zmieni. Możliwe burze stacjonarne. Lepiej uważać

Nad Polskę wpływa wilgotna i ciepła masa powietrza, sprzyjająca piętrzeniu się burzowych chmur. Najbardziej niebezpieczne zjawisko, które mogą one wywołać, to burze stacjonarne. Te mogą powodować długotrwałe, bardzo obfite ulewy, a w efekcie nawet podtopienia.

Gdy ruch powietrza jest powolny lub całkowicie zamiera, komórki burzowe poruszają się niemrawo lub stoją w miejscu. To najgroźniejsza sytuacja, ponieważ obfity deszcz może padać w jednym miejscu przez dłuższy czas - podaje twojapogoda.pl

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyraźna zmiana. Nowa prognoza IMGW na weekend i zagadka frontu

Długo trwające, obfite deszcze mogą doprowadzić do sytuacji, kiedy studzienki kanalizacyjne nie pomieszczą tak ogromnej ilości wody i zaczną wybijać. Podtopienia są najbardziej prawdopodobne na obniżonych terenach.

W czwartek, 15 czerwca, niebezpieczne burze z deszczem spodziewane są w centrum kraju oraz na północy, szczególnie na północnym wschodzie. Na tym obszarze, oprócz burz stacjonarnych, synoptycy przewidują też grad i porywisty wiatr.

W piątek, 16 czerwca, aura w Polsce będzie podobna. Burze prognozowane są zwłaszcza na zachodzie i północy kraju. Najniebezpieczniej może być na północnym wschodzie, gdzie wystąpi największe zagrożenie podtopieniami.

W zagrożonych regionach lepiej nie parkować samochodów w pobliżu studzienek, a w czasie burzy nie stawać pod drzewami.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić