aktualizacja 

Ksiądz nie będzie miał wyjścia. Za te grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia

759

Adwent to czas, kiedy wielu z nas rusza do konfesjonałów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w niektórych przypadkach mimo wyrażonej skruchy ksiądz nie udzieli wiernemu rozgrzeszenia. Za jakie grzechy wierny nie dostanie rozgrzeszenia?

Ksiądz nie będzie miał wyjścia. Za te grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images, Artur Widak)

Zgodnie z wyznaniem katolickim ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia osobie, która mieszka i współprowadzi gospodarstwo domowe z partnerem bez zawarcia związku małżeńskiego. Aby duchowny mógł udzielić rozgrzeszenia, wierny musiałby wyprowadzić się od partnera zaraz po udzieleniu rozgrzeszenia.

Rozgrzeszenia nie dostanie także osoba, która po otrzymaniu rozwodu cywilnego, jest w powtórnym związku. Kościół katolicki bowiem nie uznaje rozwodów.

Ksiądz nie może udzielić rozgrzeszenia też osobie, która znieważy Najświętszy Sakrament. Chodzi tutaj o m.in. podeptanie lub przyjęcie go bez spowiedzi. Jest to grzech śmiertelny, który zalicza się do najcięższych według prawa kanonicznego.

Problem z rozgrzeszeniem pojawia się także przy grzechu aborcji. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego rozgrzeszenia w takiej sytuacji może udzielić biskup. Prawo do rozgrzeszania w przypadku tego grzechu mają też dominikanie i franciszkanie.

Apostazja

W ostatnim czasie za sprawą kilku znanych osób głośno było o tzw. apostazji, czyli porzuceniu wiary religijnej. W takim przypadku rozgrzeszenia może udzielić jedynie biskup.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje

W niektórych przypadkach rozgrzeszenia nie dostanie także ksiądz. Chodzi o sytuację, gdy duchowny zdradził tajemnicę spowiedzi wiernego. Rozgrzeszenia księdza, który powiedział innej osobie o spowiedzi wiernego, może dokonać jedynie Stolica Apostolska. Rozgrzeszenia nie dostanie także ksiądz lub osoba zakonna, która próbowała zawrzeć małżeństwo.

Co w przypadku gdy żałujesz swoich grzechów?

Zgodnie z zasadami Kościoła spowiedź będzie nieważna, jeżeli wierny nie wyraża żalu za swoje grzechy ani postanowienia poprawy. Są to bowiem jedne z 5 warunków dobrej spowiedzi, wobec czego niespełnienie tych warunków uniemożliwia rozgrzeszenia. Jeżeli celowo nie wyjawimy księdzu jakiegoś grzechu, a przystępujemy do Komunii Św., wówczas jesteśmy narażeni na popełnienie śmiertelnego grzechu świętokradztwa.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić