aktualizacja 

Edison się mylił. Jest dowód, że Tesla miał rację

240

Słynny amerykański wynalazca Thomas Edison przewidywał, jak może wyglądać świat wiele lat po jego śmierci. Chociaż jego opisy współczesnej nam technologii nie były tak trafne, jak chociażby te, które przedstawiał Nikola Tesla, zasługują na uwagę.

Edison się mylił. Jest dowód, że Tesla miał rację
Nikola Tesla (Domena publiczna)

Edison uznawany jest za jednego z najbardziej ekscentrycznych wynalazców w naszej historii. To jemu zawdzięczamy wiele rozwiązań, które wciąż towarzyszą nam w życiu codziennym. Wśród nich można wymienić m.in. ulepszoną żarówkę, automatyczny telegraf, fonograf nagrywający dźwięki na folii aluminiowej, czy kontrowersyjny "telefon duchowy", mający połączyć żywych ze zmarłymi osobami.

Edison miał swoją wizję przyszłości

Serwis Reformer przypomina o artykule, który w 1911 r. ukazał się na łamach "Miami Metropolis". Opisano w nim, jak według amerykańskiego wynalazcy ma wyglądać świat w 2011 r. Edison twierdził, że w tym roku "pociągi kolejowe, które przetrwają, będą napędzane z niewiarygodną prędkością elektrycznością (która będzie również siłą napędową wszystkich maszyn świata), generowaną przez koła hydrauliczne".

Nie wiadomo, co Edison miał na myśli, mówiąc o kołach hydraulicznych, ale prawdą jest, że wiele pociągów napędza energia elektryczna i olej napędowy, a sporo innych maszyn korzysta z energii elektrycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić smartfon Huawei P60 Pro?

Mniej trafne wizje Edisona dotyczyły tego, że ludzie będą gardzili "pełzaniem po ziemi" i będą latali z "prędkością dwustu mil na godzinę, w kolosalnych maszynach". W praktyce oznacza to loty z prędkością ok. 230 km na godzinę.

Większość współczesnych samolotów pasażerskich osiąga prędkością 800–1000 km/h, czyli znacznie większą, niż przewidywał Edison. Nie wspominając o myśliwcach, które mają jeszcze lepsze osiągi. Przykładowo F-16 może osiągnąć prędkość przekraczająca 2000 km/h.

Kolejna z nietrafionych wizji Ediosna dotyczyła domów i mebli, które będą budowane głównie ze stali. Stal jest jednym z elementów konstrukcyjnych, ale nie dominującym. Wiele osób wciąż stawia na drewniane meble, a w przypadku domów szuka nie tylko ekonomicznych, ale i ekologicznych rozwiązań.

Eksperci zwrócili jednak uwagę, że Edison miał trochę racji w przypadku książek. Uważał, że będą one "drukowane z niklu, tak lekkiego, że czytelnik będzie mógł cieszyć się małą biblioteką w jednym tomie". Co prawda nie przewidział wynalezienia e-czytników, ale był blisko.

Znacznie trafniejsze wizje przedstawiał Nikola Tesla, z którym Edison pozostawał w konflikcie. Wynalazców różniło sporo, również to, że Edison miał w zwyczaju tworzyć praktyczne wynalazki, które można było zastosować natychmiast.

Tesla proponował natomiast rozwiązania, które spotykały się początkowo z brakiem zrozumienia bądź uważano je za niemożliwe do zrealizowania. Z tego względu uczony musiał często czekać latami na wprowadzenie swoich nowatorskich pomysłów w życie. Jego wizje dotyczyły m.in. smartfonów, sztucznej inteligencji, Wi-FI i pojazdów autonomicznych.

Warto dodać, że niektóre z jego nowatorskich pomysłów, jak bezprzewodowa transmisja energii elektrycznej na duże odległości, znajdują się obecnie w fazie testów.

Autor: KMO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić