Karol Kołtowski| 

Księżyc skrywa skarb. Wystarczy ludzkości na 100 tysięcy lat

131

Księżyc zaskoczył naukowców. To odkrycie może wszystko zmienić. Przed nami wielkie wyzwania, ale także ogromne możliwości, które daje wydobycie tlenu z naszego naturalnego satelity.

Księżyc skrywa skarb. Wystarczy ludzkości na 100 tysięcy lat
ESA planuje załogową misję na Księżyc (Flickr)

Tlen na Księżycu i to w ogromnych pokładach? Wydaje się, że to niemożliwe. Tamtejsza atmosfera składa się przede wszystkim z wodoru, neonu i argonu. Gdzie wobec tego tlen? Okazuje się, że jest on częścią regolitu.

Regolit to luźna skała, która znajduje się na powierzchni Księżyca. Jak czytamy na łamach serwisu kosmonauta.net, składa się on w 98 procentach z siedmiu pierwiastków. Są to tlen, krzem, żelazo, wapń, tytan glin i magnez. Pozostałe 1,3 procent stanowią inne pierwiastki. Spośród wszystkich wymienionych tlen stanowi około 40 procent składu regolitu.

Problem polega na tym, że trudno ten tlen wydobyć. Tlen znajdujący się w regolicie jest silnie związany z wymienionymi wcześniej pierwiastkami. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie reakcji, w wyniku których tlen zostanie uwolniony. Można to zrobić, prowadząc proces elektrolizy.

Na Ziemi elektrolizę wykorzystuje się na przykład do produkcji aluminium. Tlenek glinu rozdziela się wówczas na glin i tlen, przy czym tlen traktowany jest jako produkt uboczny reakcji.

W przypadku księżycowego regolitu sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej. To właśnie tlen mógłby być kluczowym produktem elektrolizy. Jego złoża są tak bogate, że mogłyby zaspokoić potrzeby ludzkości na 100 tysięcy lat.

Aby jednak móc wydobywać tlen, konieczne byłoby dostarczenie odpowiednio dużej ilości energii do przeprowadzenia procesu. To z kolei wymagałoby stworzenia specjalnej infrastruktury, co mogłoby być szalenie kosztowne, a przy tym niezwykle trudne w realizacji.

Zobacz także: Ziemia ściemnia się. Nowe i niepokojące skutki zmian klimatycznych
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić