aktualizacja 

Miejsce śmierci Jana Chrzciciela. Archeolodzy uważają, że je znaleźli

63

Archeolodzy od lat szukali miejsca, w którym mogło dojść do stracenia Jana Chrzciciela. Postać, według biblijnego opisu, została skazana na śmierć poprzez ścięcie. Takie życzenie miała Salome, córka Herodiady, która przedstawiła je królowi Herodowi podczas uroczystości związanej z jego urodzinami. Ten, urzeczony tańcem Salome miał zgodzić się na wszystko, co chciała, w tym właśnie ścięcie Jana Chrzciciela.

Miejsce śmierci Jana Chrzciciela. Archeolodzy uważają, że je znaleźli
Machaerus - zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Simone Crespiatico)

W Ewangelii wg św. Marka można znaleźć biblijny opis ostatnich chwil Jana Chrzciciela. Wynika z niego, że córka Herodiady, którą Herod Antypas, tetrarcha Galilei poślubił pomimo tego, że była żoną jego brata Filipa, za co upomniał go Jan Chrzciciel, przyczyniła się do jego śmierci. Salome, bo o niej mowa, wykonała taniec podczas urodzin Heroda. Ten spodobał się królowi i jego współbiesiadnikom.

W Nowym Testamencie można przeczytać: "Rzekł król do dziewczyny: «Proś mnie, o co chcesz, a dam ci to» i uroczyście przysiągł jej: «O cokolwiek mnie poprosisz, dam ci nawet połowę mojego królestwa»". Salome udała się do swojej matki Herodiady i zapytała się jej, o co ma prosić Heroda. Ta odpowiedziała jej, żeby poprosiła o głowę Jana Chrzciciela.

Herodiada już wcześniej poprzysięgła zemstę na Janie Chrzcicielu, ponieważ nie spodobała się jej krytyka żydowskiego proroka względem jej małżeństwa z Herodem. Miały ją szczególnie dotknąć słowa - "nie wolno ci mieć żony brata swojego". Jan Chrzciciel został nawet z tego powodu uwięziony przez Heroda. Życzenie Salome ułatwiło mu pozbycie się proroka i uknucie intrygi, zwłaszcza że córka Herodiady miała go poprosić o głowę Jana Chrzciciela.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić zegarek Amazfit Cheetah Pro?

Ten spełnił jej żądane i w ten sposób pozbył się Jana Chrzciciela. Według Pisma Świętego do zabójstwa proroka doszło na parkiecie, gdzie tańczyła Salome, a królowi Herodowi przyniesiono jego głowę na tacy. Archeolodzy od dłuższego czasu próbowali ustalić, w którym miejscu mogło dojść do tego krwawego zdarzenia.

Archeolodzy znaleźli miejsce śmierci Jana Chrzciciela?

Serwis IFL Science przypomina o archeologu Győző Vörös, autorze książki "Holy Land Archaeology on Both Side: Archaeological Essays in Honor of Eugenio Alliata". Mężczyzna twierdzi bowiem, że znalazł wspominany w Piśmie Świętym taneczny parkiet. Jego zdaniem znajduje się on na dziedzińcu odkrytym już w 1980 r. na jednym ze wzgórz, które rozciągają się na wschodnim wybrzeżu Morza Martwego w Jordanii. Archeolodzy nie zauważyli jednak wcześniej niszy w kształcie apsidalu, która według Vörösa najprawdopodobniej jest pozostałością tronu Heroda Antypas.

Nie wszyscy uczeni podzielają teorię Győző Vörösa. Część z nich sceptycznie podchodzi do ustaleń, a część czeka na wyniki dalszych badań. IFL Science przypomniał o wypowiedzi Jodi Magness, profesor religioznawstwa na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill z 2021 r. Magness pochwaliła pracę Vörösa i jego zespołu, ale wyraziła też swojej wątpliwości. Badaczka zauważyła, że nisza znaleziona w Machaerus wydaje się niewielka w porównaniu z tronem ojca Heroda Antypasa, królem Herodem, znalezionym w pałacu zimowym w Jerychu. Jest natomiast podobna do innych nisz w Herodium, których nie zidentyfikowano jako trony.

Autor: KMO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić