Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|
aktualizacja

Nagle wyłoniła się spod wody. Dostrzegł ją satelita NASA

90
Podziel się:

Na południowo-zachodnim Pacyfiku, gdzieś pomiędzy Nową Zelandią a Królestwem Tonga pojawiła się nowa wyspa, o czym informuje NASA Earth Observatory. Jej zdjęcie udało się uchwycić za sprawą przyrządu do teledetekcji Operational Land Imager-2 (OLI-2), który znajduje się na pokładzie satelity Landsat 9.

Nagle wyłoniła się spod wody. Dostrzegł ją satelita NASA
Widok na Home Reef z 14 września (NASA Earth Observatory image by Lauren Dauphin)

Nowa wyspa wyłoniła się z dna morskiego w miejscu, gdzie występuje największa gęstość wulkanów podwodnych na świecie. To właśnie erupcja jednego z nich - Home Reef, która rozpoczęła się 10 września, sprawiła, że na Pacyfiku, największym zbiorniku wodnym świata pojawił się nowy ląd.

Jak wynika z komunikatu NASA Earth Observatory wstępne pomiary, przeprowadzone 14 września przez naukowców z Tonga Geological Services pozwoliły oszacować, że wyspa ma powierzchnię 4 tys. metrów kwadratowych (1 akr) i wysokość 10 metrów. Kolejne pomiary zrealizowane 20 września pokazały, że nowa wyspa stała się większa, a jej powierzchnia wzrosła do 24 tys. metrów kwadratowych.

Powstanie wysp w tym regionie to nic nowego, ponieważ Home Reef znajduje się w strefie subdukcji Tonga-Kermadec, gdzie zderzają się ze sobą trzy płyty tektoniczne. Jedna z nich zatapia się pod pozostałymi, tworząc jeden z najgłębszych rowów świata. Jest to bardzo aktywny sejsmicznie obszar. Co jakiś czas powstają tutaj efemeryczne, czyli nietrwałe wyspy wulkaniczne. Tak było w 1852 r., 1857 r., 1984 r., 2006 r., czy właśnie w 2022 r.

Większość wysp tego typu szybko znika, chociaż zdarzają się i wyjątki. NASA Earth Observatory przypomina o wyspie utworzonej przez wulkan Late’iki (znany też jako Metis Shoal), który znajduje się niedaleko Home Reef. Erupcja z 1995 roku przyczyniła się do powstania wyspy, która istniała przez 25 lat.

Eksperci z NASA Earth Observatory z Tonga Geological Services uważają, że wulkan nie stanowi większego zagrożenia dla lotów nad regionem. To dobra informacja, bo niektóre erupcje, jak przykładowo erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku przyczyniła się do poważnego paraliżu nieba, wiele lotów zostało odwołanych. Erupcja Home Reef nie stanowi też zagrożenia dla mieszkańców Ha'apai oraz Vava'u. Zalecają jednak żeglowanie w odległości co najmniej 4 km od Home Reef do odwołania.

Zobacz także: Zobacz także: Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(90)
Krytyczny
2 godz. temu
Na obiad miałem spaghetti
NickiM
9 godz. temu
A co dostrzegły i podsłuchały satelity NASA tuż przed katastrofą samolotu w Smoleńsku? Wyspa nikogo nie obchodzi, ale rozmowy zatrzęsłyby pewnie niejednymi portkami w stolicy.
Brab
11 godz. temu
To godzilla
Piszczyk
24 godz. temu
Zapraszamy na tą wyspę wszystkich górali.
Uraaaaaaaaa
wczoraj
Powstaje dawno oczekiwane San Escobar.
Xyz
wczoraj
Jego drugi raz nikt nie stworzy.On zamieni się w proch raz na zawsze
Tusk
wczoraj
Ta Wyspa to Miejsce, które będzie Zsyłką dla PISU.
Majster
wczoraj
A u nas na budowie o godz 12.00 przewróciła się pusta taczka , pewnie jakiś znak od obcych.
Admi
wczoraj
Nostradamus przepowiedział ,ze pojawi się nowa wyspa . Potem umrze Elżbieta 2. Karol 3 abdykuje . Po nim będzie niespodziewany król . No i oczywiście 3 wojna światowa .
Spocony kaszt...
wczoraj
To chyba robota dla brytanii
Ala
wczoraj
I od razu zielona była?
Ernesto
wczoraj
Stare spisane opowieści marynarzy mówią prawdę o wyspach na których ukryto zrabowane skarby,które potem znikły w otchłani morza.Sam proces może być powolny ale też wybuchowy i nieprzewidywalny jak gwałtowny wybuch wulkanu w styczniu 2021 w archipelagu Tonga gdy woda wdarła się do komory magmy i zamieniła się w parę (gaz pod wielkim ciśnieniem).Masy piroplastyczne, pyły rozerwały wyspę a gazy dotarły w ciągu 30-50 minut przebijając troposferze steatosfere aż do mezosfery
Co gdzie kied...
wczoraj
Czy ktos jeszcze wierzy w tą całą organizacje NASA???? Propaganda Jankesów. Tym nas karmią od lat... . Cudowna Ameryka a zacofany biedny wschód..... Tak nam piorą mózgi,a małpki tresowane we wszystko wierzą tak jak uwierzyli w plandemie ... Najwieksze oszustwo od kilkunstu lat.....
Jenny
wczoraj
Fajna taka wyspa tylko dla siebie!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić