Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|
aktualizacja

Nagle wyłoniła się spod wody. Dostrzegł ją satelita NASA

81
Podziel się:

Na południowo-zachodnim Pacyfiku, gdzieś pomiędzy Nową Zelandią a Królestwem Tonga pojawiła się nowa wyspa, o czym informuje NASA Earth Observatory. Jej zdjęcie udało się uchwycić za sprawą przyrządu do teledetekcji Operational Land Imager-2 (OLI-2), który znajduje się na pokładzie satelity Landsat 9.

Nagle wyłoniła się spod wody. Dostrzegł ją satelita NASA
Widok na Home Reef z 14 września (NASA Earth Observatory image by Lauren Dauphin)

Nowa wyspa wyłoniła się z dna morskiego w miejscu, gdzie występuje największa gęstość wulkanów podwodnych na świecie. To właśnie erupcja jednego z nich - Home Reef, która rozpoczęła się 10 września, sprawiła, że na Pacyfiku, największym zbiorniku wodnym świata pojawił się nowy ląd.

Jak wynika z komunikatu NASA Earth Observatory wstępne pomiary, przeprowadzone 14 września przez naukowców z Tonga Geological Services pozwoliły oszacować, że wyspa ma powierzchnię 4 tys. metrów kwadratowych (1 akr) i wysokość 10 metrów. Kolejne pomiary zrealizowane 20 września pokazały, że nowa wyspa stała się większa, a jej powierzchnia wzrosła do 24 tys. metrów kwadratowych.

Powstanie wysp w tym regionie to nic nowego, ponieważ Home Reef znajduje się w strefie subdukcji Tonga-Kermadec, gdzie zderzają się ze sobą trzy płyty tektoniczne. Jedna z nich zatapia się pod pozostałymi, tworząc jeden z najgłębszych rowów świata. Jest to bardzo aktywny sejsmicznie obszar. Co jakiś czas powstają tutaj efemeryczne, czyli nietrwałe wyspy wulkaniczne. Tak było w 1852 r., 1857 r., 1984 r., 2006 r., czy właśnie w 2022 r.

Większość wysp tego typu szybko znika, chociaż zdarzają się i wyjątki. NASA Earth Observatory przypomina o wyspie utworzonej przez wulkan Late’iki (znany też jako Metis Shoal), który znajduje się niedaleko Home Reef. Erupcja z 1995 roku przyczyniła się do powstania wyspy, która istniała przez 25 lat.

Eksperci z NASA Earth Observatory z Tonga Geological Services uważają, że wulkan nie stanowi większego zagrożenia dla lotów nad regionem. To dobra informacja, bo niektóre erupcje, jak przykładowo erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku przyczyniła się do poważnego paraliżu nieba, wiele lotów zostało odwołanych. Erupcja Home Reef nie stanowi też zagrożenia dla mieszkańców Ha'apai oraz Vava'u. Zalecają jednak żeglowanie w odległości co najmniej 4 km od Home Reef do odwołania.

Zobacz także: Zobacz także: Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(81)
bernoulli
2 godz. temu
Nie kupujcie nośników danych w żadnej postaci na Ali... przeformatowane na 1-2-4 TB, a są to 32-64 GB-bajtowe nośniki. Mogę to udowodnić.
Lodziara
4 godz. temu
8591 Właśnie moją sypialnie opuścił kolejny facet poznany na LaleczKi.Top i powiem szczerze że mi się podobało😃
Smiszko@biedr...
4 godz. temu
Jedziemy do paszczu
Doris
4 godz. temu
A może satelita uchwyciła MEGALODON A bo to nie wygląda na wyspę, przyjrzyjcie się dobrze.
Tyt
4 godz. temu
Pani Janina Ochojska wszystkich przyjmie
Dzifka
5 godz. temu
7484 Większość sucz z twojej szkoły albo pracy na LaleczKi.Top się Puszcza więc warto zerknąć 😃
Hmm!
8 godz. temu
Ciekawe kto będzie sobie rościł prawa do tej wyspy,to pewnie zaś ktoś wywoła wojne,zawsze się znajdą tacy i nikt im nic nie zrobi bo kto najsilniejszy ten wygrywa
Maxio
8 godz. temu
Już widać pielgrzymki naszych celebrytów
Fujara
8 godz. temu
Jade tam za miesiąc na 2 tygodnie z all exlusive
Gopa
9 godz. temu
Nic nie wodzę. Nassa spiła moczem 😂😂😂
lazania
9 godz. temu
Wyspa należy do tego kto ją odkryłl chyba. Wykrył satelita z AI ? Jeżeli należy teraz do USA to oszukują ^^ Chyba że do AI to wtedy mamy problem ?
Rafał EM
10 godz. temu
Wyłoniła się nagle... Aż strach z domu wychodzić, wyspy wyłażą jak ślimaki po deszczu... 😶 😂
nikita
12 godz. temu
No to swietnie. Mozna tam wyslac wszystkich pisuarow.Przynajmniej bedzie spokój.
Ytrd
12 godz. temu
Wszystkich z wiejskiej tam wysłac
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić