Paweł Maziarz
Paweł Maziarz| 

Najbardziej nasłonecznione miejsce na Ziemi. Warunki jak na Wenus

12

Gdzie znajduje się najbardziej nasłonecznione miejsce na Ziemi? Naukowcy przeprowadzili badania, które potwierdziły wcześniejsze obserwacje - takim obszarem jest płaskowyż Altiplano na pustyni Atakama. Intensywność światła słonecznego można tutaj porównać do warunków panujących na Wenus.

Najbardziej nasłonecznione miejsce na Ziemi. Warunki jak na Wenus
Pustynia Atakama - to właśnie tutaj znajduje się najbardziej nasłonecznione miejsce na Ziemi (Flickr, Dave Brown)

Najbardziej nasłonecznione miejsce na Ziemi przez długi czas pozostawało tajemnicą. Dane satelitarne sugerowały, że może być to płaskowyż Altiplano na pustyni Atakama w Ameryce Południowej - ogromna przestrzeń, która rozciąga się przez Chile, Boliwię i Peru.

W 2016 r. naukowcy przeprowadzili badania, które miały zweryfikować dotychczasowe obserwacje. Na północno-zachodniej granicy płaskowyżu Chajnantor na pustyni Atacama w północnym Chile zbudowano specjalne obserwatorium atmosferyczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: SięKlika #12

Najbardziej nasłonecznione miejsce na Ziemi

Badania naukowców potwierdziły wcześniejsze podejrzenia. Płaskowyż Altiplano na pustyni Atakama w Ameryce Południowej jest najbardziej nasłonecznionym miejscem na Ziemi - według zebranych danych, natężenie promieniowania słonecznego sięga tutaj aż 2177 watów na metr kwadratowy.

Dane te zarejestrowano podczas wybuchu letniego słońca w styczniu 2017 r. Średnia całoroczna wartość wynosiła 308 watów na metr kwadratowy, co według naukowców przekłada się na najbardziej nasłonecznione miejsce na Ziemi. Badanie zostało opublikowane w Biuletynie Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego.

Post Raul Cordero, autor badań i klimatolog z University of Groningen w Holandii w wypowiedzi dla The Washington Post porównał nasłonecznienie Altiplano do Wenus - najgorętszej planety w naszym Układzie Słonecznym. - W rzeczywistości jest to promieniowanie, które otrzymamy latem, jeśli będziemy przebywać na Wenus - wyjaśnił.

Cordero dodał, że osoby przebywające w mocno nasłonecznionym miejscu muszą chronić swoją skórę. Sprawdzi w tym konkretnym przypadku osoby były świadome wysokiego promieniowania, ale teraz wiadomo, jak bardzo jest ono wysokie.

Ekstremalne promieniowanie można przypisać cienkim chmurom, które skupiają intensywność promieniowania słońca na powierzchni Ziemi. Badanie wykazało, że chmury typu cumulus, cirrus lub cirrostratus, mogą zwiększyć promieniowanie słoneczne na powierzchni nawet o 80 proc. w porównaniu z warunkami bezchmurnymi.

Najgorętsze miejsca na Ziemi znajdują się gdzie indziej

Warto jednak zaznaczyć, że najbardziej nasłonecznione miejsce nie zawsze odpowiadają najgorętszym miejscom (takie miejsce zwykle znajdują się w miastach na bliskim wschodzie - np. w Bahrajnie, Katarze, Arabii Saudyjskiej). Temperatura powietrza i powierzchni nie zależy tylko od promieniowania słonecznego, ale też od roślinności i dostępu do wody.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić