Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Gaafar
|

Naukowcy obserwują "lodowiec zagłady". Grozi nam niebezpieczeństwo?

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
289
Podziel się:

Naukowcy alarmują, że lodowiec Thwaites topnieje w niepokojącym tempie. Jego oderwanie się od Antarktydy wiąże się dla nas z poważnym niebezpieczeństwem, stąd nazywany jest "lodowcem zagłady". Specjaliści zaproponowali projekty, które mogą uchronić ludzkość przed najczarniejszym scenariuszem.

Naukowcy obserwują "lodowiec zagłady". Grozi nam niebezpieczeństwo?
Naukowcy zaniepokojeni "lodowcem zagłady" (East News, NASA/OIB/JEREMY HARBECK)

Według naukowców część lodowca szelfowego Thwaites może zsunąć się do oceanu już za 5-10 lat. Mowa o szerokiej na 45 km pokrywie lodowej. Badacze wyliczyli, że jeśli Thwaites stopi się w całości (najwcześniej nastąpi to za kilkaset lat), poziom wody w oceanach podniesie się aż o 65 cm.

Dość wspomnieć, że woda z jego roztopów odpowiada za 4 proc. wzrostu globalnego poziomu mórz. Już teraz traci on bowiem ok. 50 mld ton lodu rocznie. Według szacunków Thwaites jest mniej więcej rozmiarów Wielkiej Brytanii lub Florydy, a ciągu ostatnich 30 lat prędkość jego topnienia podwoiła się.

Co istotne, zniknięcie Thwaites może doprowadzić do redukcji całej pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej. Gdy się roztopi, mogą rozpaść się także inne pobliskie lodowce. Jeśli do tego dojdzie, wzrost poziomu wód podniesie się wtedy nawet o ponad 3 metry, zalewając wiele przybrzeżnych miast.

Zdaniem niektórych naukowców uratowanie Thwaites przed całkowitym rozpadem może wymagać radykalnych interwencji. John Moore, profesor z Centrum Arktycznego Uniwersytetu Laponii w Finlandii twierdzi, że nawet jeśli natychmiast zatrzymalibyśmy globalne emisje gazów cieplarnianych, to nie wpłyniemy już na naruszoną stabilność lodowca. W jego ocenie jedynym sposobem jest już tylko "fizyczna stabilizacja pokryw lodowych", czyli geoinżynieria lodowców.

Moore i jego współpracownicy zaproponowali projekty, dzięki którym możemy to osiągnąć. Specjaliści twierdzą, że kluczowe pokrywy lodowe mogą zostać zachowane m.in. dzięki sztucznym usztywnieniom. Chodzi o budowę sztucznych wałów lub kolumn na dnie morskim, które podtrzymywałyby lodowiec i pomagały mu się naturalnie odbudowywać.

Druga, znacznie bardziej zaawansowana koncepcja, pozwoliłaby zdaniem naukowców zapobiec rozpadowi pokrywy lodowej przez następne 1000 lat. Projekt zakłada budowę małego podwodnego muru, który blokowałby 50 proc. ciepłej wody docierającej do podstawy lodowca. Badacze podkreślają, że obie koncepcje byłyby kosztownymi wyzwaniami logistycznymi.

Niedawno Moore oraz badacze z University of British Columbia przedstawili pomysł, który ich zdaniem może być tańszy niż dwa poprzednie. Polega on na zbudowaniu specjalnych elastycznych zasłon z materiału geotekstylnego, które zakotwiczone na dnie powstrzymywałyby i przekierowywały ciepłą wodę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
WP Tech
KOMENTARZE
(289)
Jerry
3 tyg. temu
O jej ...a PiSowi wystarczyło kilka lat aby kraj do reszty wykończyć.....to co tam taki pikuś jak lodowiec..
Dex
3 tyg. temu
Niech w końcu coś wykurwi na maxa i w końcu przestaniecie straszyć
Przetwórca
4 miesiące temu
Co za pierdoły, którymi tylko ciemniaków można wystraszyć takie kity wciskając. Jeżeli wszystko na tej planecie jest szczelnie zamknięte atmosferą, to bilans musi być na zero. Mało wody=więcej lodu, dużo wody=mało lodu i tak się kreci przez ok.13000 lat od resetu do resetu. Obecnie zbliżamy się do biologicznego resetu i odwrotu nie ma. Spoko po nas znów będzie ewoluowało życie na tej ziemi.
Chris
4 miesiące temu
Woda nas zaleje , wulkany udusza, czarna dziura nas wciagnie , kometa lub jakis inny kosmiczny gruz nas unicestwi, a biznes sie "kreci" , Putin wywola III W.S . I "dupa blada" . Dlatego pic, erdolic nie zalowac , bida musi pofolgowac a jak bida nie pofolguje wiec co ma byc to bedzie nie przkona zadne Wuje .
jasmina
4 miesiące temu
trzeba pić więcej wody aby zbilansowac te 65 cm.
Marrs
4 miesiące temu
Jeżeli zapłacimy Putinowi za gaz 3x więcej to nie będzie Armagedonu!
Robin
4 miesiące temu
bardzo precyzyjne obliczenia. Za 5-10 lat. Tak jakby projektant z wykształceniem technicznym napisał silnik będzie miał 200-400 KW. Proponuję wizytę u tej bułgarskiej Baby Wangi, ona precyzyjniej określa swoje wróżby.
Toto loto
4 miesiące temu
W szkole uczyli, że woda po zamrożeniu zwiększa objętość, coś nie halo z tym potopem...
szabadabada
4 miesiące temu
Szkoda wysiłku, Matki Natury nikt nie przechytrzy.
Maniek1982
4 miesiące temu
Jak się osunie to będzie szósta fala
Armagedony
4 miesiące temu
Kolejne brednie jakich tutaj chyba jest większość. Marny brukowiec stworzony do straszenia. Same armagedony. Czytając te brednie marnujemy tylko czas.
Jaśmina
4 miesiące temu
Słowami prawdziwej pani prezydent - widocznie tak natura chciała. 🤔
Wodzu
4 miesiące temu
Niech skroplą CO2 i nim niech zamrażają lodowiec
gość
4 miesiące temu
No pewnie nie przeszkadzaj my na to że ona sobie sama poradzi po prostu nas wytopi
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić