Katarzyna Rutkowska| 
aktualizacja 

Nie bierz do domu choinki z szyszkami. Może ci zniszczyć święta

16

Boże Narodzenie bez choinki bywa nie do przyjęcia. Miłośnicy żywych drzewek powinni jednak uważać na egzemplarze z szyszkami. Umieszczając je w domu, możemy zafundować sobie nieprzyjemną niespodziankę.

Nie bierz do domu choinki z szyszkami. Może ci zniszczyć święta
Przypominają szyszki na choince. Koniecznie się ich pozbądź (Facebook, Erie County, Ohio)

Żywa choinka z naturalnymi szyszkami to bardzo efektowna bożonarodzeniowa ozdoba. Jeśli pomiędzy jego gałęziami dostrzegamy narośl, która niekoniecznie jest szyszką, lepiej wstrzymać się przed przeniesieniem go przez próg i sięgnąć po sekator.

Kokony modliszek jak choinkowe szyszki

Decydując się na żywą choinkę warto umieszczać ją w domu przy dziennym świetle. Drzewko wymaga bowiem dokładnej inspekcji gałęzi. Narośl, którą łatwo wziąć za szyszkę lub orzecha, może być kokonem z jajami modliszek.

Owady te nie są groźne dla człowieka, ale mogą kąsać. Nie wydzielają przy tym jadu i nie przenoszą chorób, ale zepsują nam święta. Ich niespodziewany wylęg może sprawić, że w naszym domu nagle pojawi się ponad 100 ruchliwych larw modliszki.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Dlatego podejrzane o ich siedlisko gałęzie choinkowe należy wyciąć i pozostawić na zewnątrz. Dopiero po takim zabiegu choinka stanie się dla nas bezpieczną ozdobą świąteczną.

Kokony z jajami modliszek w Polsce

Kokony z jajami modliszek na bożonarodzeniowych drzewkach to przede wszystkim bolączka mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Medialną sławę zyskały w 2019 roku, kiedy władze hrabstwa Erie w stanie Ohio opublikowany ostrzeżenie przez modliszkami na drzewkach choinkowych.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W Polsce nie odnotowano przypadków świątecznych inwazji modliszek, ale taka niespodzianka wcale nie jest wykluczona. W naszym kraju modliszka zwyczajna pozostaje gatunkiem zagrożonym, ale od kilkunastu lat zwiększa swój zasięg.

Jak w sierpniu 2021 roku relacjonował PAP, jedynie w północnej części kraju jej występowanie jest rzadkością. W naszej strefie klimatycznej modliszki wylęgają się wiosną, ale z jaj składanych w okolicach września. Przez kilka miesięcy rozwijają się one w kokonach zbudowanych z substancji wydalanej przez samice modliszki.

W grudniu jaja modliszki powinny więc nadal się rozwijać, ale są to owady ciepłolubne. Jeśli ich kokon znajdzie się na choince bożonarodzeniowej, o zaburzenie jego równowagi termalnej będzie łatwo. Kilka dni w ciepłym otoczeniu, może zachęcić modliszki do przedwczesnego wylęgu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić