Oto co się stało sekundę później. Wojsko Ukrainy pokazało moc

Ukraińscy żołnierze testują wyrzutnie krótkiego zasięgu NLAW, które otrzymali w ramach pomocy militarnej od Wielkiej Brytanii. Wyspy zdecydowały się przekazać broń Ukrainie po doniesieniach o możliwym ataku ze strony Rosji. - Na miejscu wroga na pewno nie użyłbym czołgów — mówi ukraiński żołnierz Zinowij Tużański.

Oto co się stało sekundę później. Wojsko Ukrainy pokazało moc
Nagranie z ćwiczeń ukraińskiej armii obiegło sieć (Twitter)

Rosja zgromadziła w pobliżu granic Ukrainy ponad 130 tysięcy żołnierzy i dużą liczbę techniki. Jak twierdzi amerykański wywiad, to, co powstrzymuje teraz Władimira Putina od ataku na zachodniego sąsiada, to m.in. pogoda. Rosja chciała użyć czołgów, ale przez łagodną zimę ziemia jest nie do końca zamarznięta. 

"Na miejscu wroga nie użyłbym czołgu"

O konflikcie mówi się w Europie i w USA. W obliczu narastającego ryzyka rosyjskiej inwazji na Ukrainę niektóre kraje zdecydowały się wesprzeć Ukrainę swoją bronią. Wielka Brytania przekazała do tego kraju broń przeciwpancerną. Są to wyrzutnie krótkiego zasięgu NLAW.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak ukraińskie wojsko testuje brytyjską broń na poligonie pod Lwowem. To, jak działa NLAW, robi wrażenie, a żołnierze przekonują, że wyrzutnie są bardzo skuteczne.

Na miejscu wroga na pewno nie użyłbym czołgów. Gdyby kazano mi wsiąść do czołgu, odmówiłbym - cytuje ukraińskiego żołnierza Zinowija Tużańskiego amerykańska stacja NBC.

Skuteczność wyrzutni NLAW można zobaczyć na poniższym nagraniu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Brytyjskie wyrzutnie na Ukrainie

NLAW to obsługiwana przez jednego żołnierza broń o zasięgu maksymalnym 1000 m i skutecznym 600 m oraz masie 12,5 kg. Pocisk jest bronią tzw. klasy "odpal i zapomnij". Komputer celownika wylicza najbardziej prawdopodobną trajektorię lotu pocisku i zapewnia trafienie celu.

Prędkość pocisku sięga nawet 200 m/s, dlatego szansa skuteczne rażenie celu wynosi nawet 90 proc. NLAW znajduje się w uzbrojeniu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej od 2009 r., a przed dekadą jego cena jednostkowa oceniana była na ok. 20 tys. funtów.

Kolejne państwa decydują się na pomoc militarną

Wielka Brytania jest kolejnym państwem, które zdecydowało się przekazać uzbrojenie na Ukrainę. Wcześniej takie decyzje podjęły m.in. Stany Zjednoczone Ameryki, Republika Łotewska i Republika Estońska. Z kolei Niemcy nie pozwolili na przekazanie Ukrainie eks-enerdowskich 122 mm ciągnionych haubic D-30.

Zobacz także: Konflikt na Ukrainie. Żołnierze spod Ługańska o możliwym przebiegu inwazji Rosjan
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić