Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Arkadiusz Stando
Arkadiusz Stando
|
aktualizacja

Oxytree rośnie już w Polsce! Niesamowite drzewko tlenowe

102
Podziel się:

Dużo mówi się o tym, jak blisko stoimy przepaści, i jak niewiele robimy, żeby coś w tym kierunku zmienić. Chodzi oczywiście o globalne ocieplenie, którego skutki są coraz bardziej widoczne. W tym momencie nie ma szans już zatrzymać tego procesu, możemy go jedynie spowolnić. Chcesz pomóc? To łatwiejsze, niż myślisz.

Tak wygląda plantacja Oxytree w Polsce
Tak wygląda plantacja Oxytree w Polsce (Oxytree.pl)

Raport Narodów Zjednoczonych nie pozostawia złudzeń. Niekorzystne zmiany klimatyczne przyspieszają, niosąc falę ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zobaczymy je nie tylko na ekranach telewizorów, ale odczujemy na własnej skórze. Jak zmieni się nasze życie i ile stracimy na ociepleniu klimatu? Rachunek będzie bardzo słony.

Stuletni buk pochłania rocznie nawet blisko 5 ton CO2 i produkuje 3,5 tony tlenu. To wystarcza dla 10 osób rocznie. Mimo to, w miastach wciąż wycina się stare drzewa. Prawdopodobnie odpowiedzialni za to urzędnicy nawet nie zdają sobie sprawy.

"Sadzimy przecież nowe drzewka, to nie wystarcza?"

Nie, to nie wystarcza. Ten jeden stuletni buk daje nam tyle samo tlenu, co 1700 10-letnich drzewek. Wiecie ile to? Powierzchniowo blisko 265 razy więcej. Skoro drzewa wycinamy, rozumiem, że nie mamy na nie miejsca, więc raczej nie zmieścimy teraz setek tysięcy nowych drzew.

Na szczęście istnieją ludzie, którzy wiedzą, iż z systemem nie da się walczyć i trzeba szukać własnych rozwiązań. Tak można powiedzieć o naukowcach z hiszpańskiego Uniwersytetu Castilla La Mancha. Wyhodowali oni nową odmianę drzewa, które pochłania blisko 10 razy więcej CO2 od średniej.

Oxytree - drzewo przyszłości, które ma szansę uratować świat

Drzewko rośnie w bardzo szybkim tempie. Już po 6 latach osiąga wysokość 16 metrów i grubość pnia 35 cm. W przypadku buku, jednego z najlepiej rosnących drzew liściastych w Europie, to tempo wynosi zaledwie 40-60 cm rocznie. A więc średnio taką samą wysokość osiągnie dopiero po 32 latach.

Naukowcy sądzą, że Oxytree po tych kilku latach można spokojnie ściąć. Z drewna zapewne nigdy nie przestaniemy korzystać, a więc to też jest nam potrzebne. I nie ma powodów do obaw, z wyciętego pnia wyrośnie kolejny, który już po 4 latach osiągnie podobne rozmiary. A cały proces można powtórzyć nawet czterokrotnie.

Oxytree to krzyżówka dwóch odmian Paulowiny - elegant i forunei. Aktualnie jest jednym z najszybciej rosnących drzew na świecie. Jego drewno doskonale nadaje się do budownictwa, stolarstwa a także jako źródło biomasy.

Ogromne liście są elementem rozpoznawczym Oxytree. To dzięki nim, drzewo jest w stanie pochłaniać tyle CO2 i wytwarzać tlen.

Drewno z Oxytree popularnie nazywa się "drewnianym aluminium". Zasługuje na taki tytuł, bo jest około 30 proc. lżejsze od drewna, o podobnej twardości. Jest też bardzo trwałe, nie kurczy się i jest dosyć odporne na deformacje. Dodatkowo nie posiada sęków, co trochę ujmuje wartości estetycznej, ale znacznie przyśpiesza proces obróbki.

Około 70 proc. masy Oxytree to drewno. Pozostałe 30 proc. zawiera się w liściach, gałęziach, kwiatach i korzeniach. Te można wykorzystać spokojnie jako biomasę. Dodatkowo liście posiadają wysoką zawartość azotu, a więc mogą być także substytutem nawozu.

Plantacje Oxytree także w Polsce

Gdzie w Polsce możemy spotkać plantacje Oxytree? Jedna plantancja znajduje się np. w Tarnowie w województwie małopolskim i jest prowadzona w celu pozyskiwania drewna. Kolejna, 10-hektarowa plantacja powstała jeszcze w 2017 roku w miejscowości Przytoczna w województwie lubuskim. Jeżeli chcielibyście posadzić Oxytree u siebie w ogrodzie, to jedna sadzonka to koszt ok. 55 zł, a cena spada wraz z ilością zamawianych drzewek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(102)
krycha
3 lata temu
Co oni z tym zagrożeniem.Bzdury ludziom opowiadają.Ktoś nakręca ten trend i chyba ma w tym spory interes. Zaczęło się przebiegunowanie, które trwa cyklicznie co kilka tysięcy lat. Może niech ktoś ziemię zatrzyma? Może da radę.🤣🤣🤣🤣 Inna rzecz i każdy chyba wie, że trzeba dbać o swoje otoczenie.To chyba normalne.W Afryce plastiki pali się pod gołym niebem. Nikt ich nie uświadomi i nikt nic z tym nie robi. Tysiące woreczków foliowych wala się wszędzie. Nikt nie sprząta.U nas paranoja i kosmiczne opłaty.Też pewnie niezły interes ktoś wywęszył.
kasia
3 lata temu
Co za bzdurny artykuł! Drzewo inwazyjne, wyciągające wodę z gleby.
Jawac
3 lata temu
Super, oby jak najwięcej takich drzew.
XYZ
3 lata temu
Ktoś badziewie wyhodował i chce kasę zbić.
Iris
3 lata temu
Już sama informacja, że odrasta jak łeb Hydry powinna wzbudzić niepokój. A jeszcze nawadnianie. Według mnie to niebezpieczne drzewo dla ekosystemu.
oxy sceptyk
3 lata temu
moje drzeka maja 4 lat i nie przekroczyły 4 metrow- zatem domniemywam ,że podajecie wzorcowe rekordowe przyrosty przy optymalnych warunkach
szer
3 lata temu
Podobnie było z barszczem sosnowskiego.............
der
3 lata temu
to raczej reklama dla zysku,gdyby faktycznie celem byłby ten tlen to sadzonka byłaby o wiele tańsza
szkółkarz-ogr...
3 lata temu
Roślina marznie w polskim klimacie nie kupować chyba że na jeden sezon
bwe65
3 lata temu
Tak się składa, że nasza rodzima brzoza produkuje więcej drewna w naszych warunkach klimatycznych. Sadzonkę można kupić bardzo tanio, wytrzymuje mroźne zimy i nie stanowi zagrożenia dla środowiska ale większy biznes robi się na sprzedaży sadzonek obcej paulowni...
mastanis
3 lata temu
Nie byłbym taki churrra względem tego drzewa. Jest nadzwyczaj trudne do zlikwidowania. Nie do opanowania odrosty od korzeni. Rosnące w tym tempie maksymalnie wyjaławia ziemię.Ja bym nie ryzykował. Ale - reklama dość agresywna więc gdzieś jest drugie dno. Poczytajcie o minusach tego drzewa, bo same plusy to nawet nie polowa tego co się powinno wiedzieć wprowadzając nowy gatunek. Są już opracowania. Poczytajcie.
kiki
3 lata temu
Czas abyśmy zaczęli korzystać z Energi odnawialnej państwo nic nie zrobi wiadomo kasa my obywatele możemy ograniczyć emisję CO2 po przez ekologiczny prąd z źródeł odnawialnych.
Dexter
3 lata temu
Czyli wystarczy kupić sadzonki i po kilku latach mamy opal na zimę
Sofia
3 lata temu
Jeśli rzeczywiście ktoś chce posadzić las to najlepiej zasadzić sprawdzone gatunki w naszych warunkach. Ja zasadziłam brzózki .Są piękne i nasze
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić