Arkadiusz Stando
Arkadiusz Stando| 
aktualizacja 

Oxytree rośnie już w Polsce! Niesamowite drzewko tlenowe

128

Dużo mówi się o tym, jak blisko stoimy przepaści, i jak niewiele robimy, żeby coś w tym kierunku zmienić. Chodzi oczywiście o globalne ocieplenie, którego skutki są coraz bardziej widoczne. W tym momencie nie ma szans już zatrzymać tego procesu, możemy go jedynie spowolnić. Chcesz pomóc? To łatwiejsze, niż myślisz.

Tak wygląda plantacja Oxytree w Polsce
Tak wygląda plantacja Oxytree w Polsce (Oxytree.pl)

Raport Narodów Zjednoczonych nie pozostawia złudzeń. Niekorzystne zmiany klimatyczne przyspieszają, niosąc falę ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zobaczymy je nie tylko na ekranach telewizorów, ale odczujemy na własnej skórze. Jak zmieni się nasze życie i ile stracimy na ociepleniu klimatu? Rachunek będzie bardzo słony.

Stuletni buk pochłania rocznie nawet blisko 5 ton CO2 i produkuje 3,5 tony tlenu. To wystarcza dla 10 osób rocznie. Mimo to, w miastach wciąż wycina się stare drzewa. Prawdopodobnie odpowiedzialni za to urzędnicy nawet nie zdają sobie sprawy.

"Sadzimy przecież nowe drzewka, to nie wystarcza?"

Nie, to nie wystarcza. Ten jeden stuletni buk daje nam tyle samo tlenu, co 1700 10-letnich drzewek. Wiecie ile to? Powierzchniowo blisko 265 razy więcej. Skoro drzewa wycinamy, rozumiem, że nie mamy na nie miejsca, więc raczej nie zmieścimy teraz setek tysięcy nowych drzew.

Na szczęście istnieją ludzie, którzy wiedzą, iż z systemem nie da się walczyć i trzeba szukać własnych rozwiązań. Tak można powiedzieć o naukowcach z hiszpańskiego Uniwersytetu Castilla La Mancha. Wyhodowali oni nową odmianę drzewa, które pochłania blisko 10 razy więcej CO2 od średniej.

Oxytree - drzewo przyszłości, które ma szansę uratować świat

Drzewko rośnie w bardzo szybkim tempie. Już po 6 latach osiąga wysokość 16 metrów i grubość pnia 35 cm. W przypadku buku, jednego z najlepiej rosnących drzew liściastych w Europie, to tempo wynosi zaledwie 40-60 cm rocznie. A więc średnio taką samą wysokość osiągnie dopiero po 32 latach.

Naukowcy sądzą, że Oxytree po tych kilku latach można spokojnie ściąć. Z drewna zapewne nigdy nie przestaniemy korzystać, a więc to też jest nam potrzebne. I nie ma powodów do obaw, z wyciętego pnia wyrośnie kolejny, który już po 4 latach osiągnie podobne rozmiary. A cały proces można powtórzyć nawet czterokrotnie.

Oxytree to krzyżówka dwóch odmian Paulowiny - elegant i forunei. Aktualnie jest jednym z najszybciej rosnących drzew na świecie. Jego drewno doskonale nadaje się do budownictwa, stolarstwa a także jako źródło biomasy.

Ogromne liście są elementem rozpoznawczym Oxytree. To dzięki nim, drzewo jest w stanie pochłaniać tyle CO2 i wytwarzać tlen.

Drewno z Oxytree popularnie nazywa się "drewnianym aluminium". Zasługuje na taki tytuł, bo jest około 30 proc. lżejsze od drewna, o podobnej twardości. Jest też bardzo trwałe, nie kurczy się i jest dosyć odporne na deformacje. Dodatkowo nie posiada sęków, co trochę ujmuje wartości estetycznej, ale znacznie przyśpiesza proces obróbki.

Około 70 proc. masy Oxytree to drewno. Pozostałe 30 proc. zawiera się w liściach, gałęziach, kwiatach i korzeniach. Te można wykorzystać spokojnie jako biomasę. Dodatkowo liście posiadają wysoką zawartość azotu, a więc mogą być także substytutem nawozu.

Plantacje Oxytree także w Polsce

Gdzie w Polsce możemy spotkać plantacje Oxytree? Jedna plantancja znajduje się np. w Tarnowie w województwie małopolskim i jest prowadzona w celu pozyskiwania drewna. Kolejna, 10-hektarowa plantacja powstała jeszcze w 2017 roku w miejscowości Przytoczna w województwie lubuskim. Jeżeli chcielibyście posadzić Oxytree u siebie w ogrodzie, to jedna sadzonka to koszt ok. 55 zł, a cena spada wraz z ilością zamawianych drzewek.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić