Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Adam Gaafar
|

Polski wizjoner i jasnowidz. Przepowiedział, co nas czeka. W sam punkt

173
Podziel się

Choć sam nie stworzył żadnego wynalazku, nieustannie przesuwał granice ludzkiej wyobraźni, przewidując wiele współczesnych urządzeń. W przypadającą w ten weekend setną rocznicę urodzin Stanisława Lema przypominamy technologie, o których słynny pisarz wspominał w swojej twórczości, zanim zaczęli o nich myśleć naukowcy i konstruktorzy.

Polski wizjoner i jasnowidz. Przepowiedział, co nas czeka. W sam punkt
Stanisław Lem (East News, Danuta Węgiel)
bELiMEMR

Książki urodzonego we Lwowie polskiego pisarza science fiction zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Łącznie jego publikacje osiągnęły nakład ponad 30 mln egzemplarzy, a przez pewien czas był on najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem tworzącym w gatunku fikcji naukowej. Wiele wizji opisanych przez Stanisława Lema wynikało z jego wnikliwych obserwacji.

Opierając się na ówczesnym stanie wiedzy, prawach rządzących nauką oraz regule, zgodnie z którą postęp technologiczny musi dążyć do zaspokojenia ludzkich potrzeb, trafnie przewidział powstanie urządzeń, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

bELiMEMT

Wirtualna rzeczywistość

Już ponad pół wieku temu Lem przewidział technologię VR (ang. virtual reality), którą nazwał fantomatyką. W wydanej po raz pierwszy w 1964 r. książce "Summa technologiae", będącej zbiorem esejów filozoficznych dotyczących rozwoju technologii, pisarz zaprezentował maszynę zwaną fantomatonem. Według wizji Lema, miała ona tworzyć alternatywne rzeczywistości, przypominające realny świat.

Pisarz prognozował, że będzie to technologia, która z czasem może stać się wielopoziomowa. Zgodnie z tą koncepcją po opuszczeniu jednego alternatywnego świata, niekoniecznie wracało się do tego "realnego", lecz przechodziło się do kolejnej symulacji. Warto zauważyć, że opisy wirtualnej rzeczywistości, spotykane w esejach i powieściach Lema, przypominają żywo to, co przedstawiono w filmie "Matrix" oraz serialu "Westworld".

bELiMEMZ

Smartfony

Lem przypuszczał, że prędzej czy później technologia musi rozwinąć się w kierunku małych, przenośnych urządzeń, ułatwiających ludziom komunikację oraz zapewniających dostęp do ważnych informacji. W opowiadaniu "Obłok Magellana" z 1955 r. pojawił się opis kieszonkowego odbiornika. Pod wieloma względami urządzenie to przypominało współczesne smartfony.

Posługujemy się nim dziś, nie myśląc wcale o sprawności i potędze tej olbrzymiej, niewidzialnej sieci opasującej glob; (…) ileż razy każdy z nas sięgał po kieszonkowy odbiornik i wywoławszy centralę Biblioteki Trionowej wymieniał pożądane dzieło, by w ciągu sekundy mieć je już przed sobą na ekranie telewizora – pisał Lem.
bELiMENa

Internet oraz… Google

W "Obłoku Magellana" pojawił się również opis wielkiej bazy ogólnodostępnych danych. W wydanych w 1957 r. "Dialogach" Lem wspominał z kolei o państwowych, kontynentalnych, a potem również planetarnych sieciach komputerowych. Zgadza się – pisarz przewidział powstanie Internetu.

Lem zdawał sobie sprawę, że korzystanie z ogromnej bazy danych będzie wymagało stworzenia "wirtualnego magazynu", który nazwał właśnie Biblioteką Trionową. Każdy człowiek miał posiadać mały "telewizorek", do którego mógł sobie zażyczyć "przelania" dowolnych danych. Dziś podobną funkcję pełni znana wszystkim wyszukiwarka Google.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELiMENu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(173)
To raczej
3 tyg. temu
Taka fantastyka i futurologia
Czarnowidz
miesiąc temu
Żenada.
Zdziwko łapie
miesiąc temu
Dwudziesty pierwszy wiek, cholera, a ciemnota i chamstwo w tym grajdołku ciągle wierzy jakimś jasnowidzem i wizjonerom...
bELiMENv
...
miesiąc temu
chcecie widzieć co nas czeka - to posłuchajcie genialnego jasnowidza Nazara, zdziwicie się bardzo
Oczko
miesiąc temu
Te komentarze najwięcej czytają zwolennicy PO widać to po łapkach
Pajton
miesiąc temu
Arcymistrz literatury. Wolałem "Limes inferior" od Orzeszkowej. Przepraszam, Pani Profesor.
Lechu
miesiąc temu
"NIGDY NIE PODEJRZEWAŁEM ,ŻE JEST TYLU IDIOTÓW NA ŚWIECIE DOPÓKI NIE POZNAŁEM ITERNETU ..." -niedosłowny cytat Lema ,ale sens dokładnie taki... ,Polecam chyba ostatni esej Lema "Bomba megabitowa" ,pisany w czasie gdy internet był w powijakach ,i jak trafnie Lem przewidział co to będzie dla ludzi oznaczać...
Cez
miesiąc temu
Lem i Zajdel. Najlepsi.
Exxyymalpa
miesiąc temu
Cenię Lema inaczej patrzę na świat który jest świnka jak powiedział Lem
Jaga
miesiąc temu
Jeszcze niedawno myślałam, że to fantasy. Ale dzisiaj czytam z zapartym tchem.
Nika
miesiąc temu
Całkiem możliwe, że wielu współczesnych naukowców zafascynowanych książkami właśnie takich autorów, jak m.in. Lem, tworzy coś, odkrywa lub unowocześnia na podstawie ,,podpowiedzi" w nich zawartych...Twórcy tych wszystkich nowoczesnych SF filmów też czerpią pomysły z takich książek. Fajnie mieć taką wyobraźnię, jak Lem 👍
andrzej
miesiąc temu
A mnie dziś się śniło że to nie ruskie tylko Niemcy na padną na Polskę wiada pociągami takich pociągów nie widziałem jeszcze i to jadą do Warszawy i tu właśnie na Szmulkach się zatrzymają jest to stara jak świat dzielnica Warszawy a wracając do tematu z tych pociągów strzelali do nas jak do kaczek
ANONIM
miesiąc temu
To macie przykład kryptydy np.słynny,,rake" nie WIEM czy ktoś z Was oglądał na YouTube tego dziwnego stfora, ale osobiście nie mam pojęcia jak bym zachował się stając oko w oko z tym czymś...🤔🤔🤔
bELiMENn
Wójt Burak
miesiąc temu
Zanim była fantastyka, był "Szpital przemienienia". Dzieło przejmujące, humanistyczne i kwalifikujące się na Nobla.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić