Katarzyna Rutkowska| 

Uruchamiasz zmywarkę i wychodzisz z domu? Lepiej przestań tak robić

182

Zmywarki to urządzenia AGD, które mogą się pochwalić tytułem dobroczyńcy ludzkości. Dzięki nim godziny żmudnych zmagań w towarzystwie zlewu możemy przeznaczyć na bardziej interesującą aktywność. Mimo to, wyjście z domu lub drzemka nie są rozsądnym pomysłem. Do czego może doprowadzić pozostawianie pracującej zmywarki bez nadzoru?

Uruchamiasz zmywarkę i wychodzisz z domu? Lepiej przestań tak robić
Zmywarka pracująca bez nadzoru (Licencjodawca)

Miliony zmywarek na całym świecie działa latami w pełni bezpiecznie, mimo że podczas pracy korzystają jednocześnie z prądu i wody. Wydaje się, że w przypadku ewentualnych awarii spokojną noc zagwarantuje nam sprawna instalacja elektryczna, która uruchomi bezpieczniki w przypadku zwarcia. Niemniej, nie zawsze szczęście nam sprzyja, a pozostawienie zmywarki bez nadzoru to przepis na groźny w skutkach pożar.

Jak wygląda pożar zmywarki?

Płonąca zmywarka to nie tylko potencjalne zagrożenie. W połowie marca doszło do takiego zdarzenia w jednym z wałbrzyskich mieszkań. Według relacji lokalnej prasy w bloku przy ulicy Basztowej uszkodzony programator zmywarki niespodziewanie spowodował zwarcie i pożar urządzenia.

Mieliśmy o godz. 10.44 wezwanie z ulicy Basztowej, gdzie w mieszkaniu na dziesiątym piętrze nastąpiło zwarcie i paliła się zmywarka. Lokatorkę zaalarmował ogień i dym wydobywający się z urządzenia - wyjaśnia Robert Strojny z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu. - Kobieta poinformowała ratowników, że podczas pracy zmywarki nagle zaczął się z urządzenia unosić dym i widoczny był też ogień. W tym przypadku ofierze udało się samodzielnie ugasić płonącą zmywarkę i bezpiecznie opuścić mieszkanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tech Winter Challenge: Test terenowy ViewSonic M2e

Mniej szczęścia mieli właściciele zmywarek, których historie przytacza brytyjski portal Whitegoodshelp.

Nasza zmywarka zapaliła się o 3:30 nad ranem. Na szczęście moja żona usłyszała dudnienie przypominające trzęsienie ziemi, które wytrąciło ją ze snu. Zaniepokojona obudziła także mnie. Poszedłem sprawdzić i znalazłem naszą kuchnię w ogniu. Płomienie ze zmywarki zajęły blat kuchenny, a dym unosił się w połowie pomieszczenia. - relacjonuje użytkownik wadliwie działającej zmywarki Mark Stoneman.
Nasza zmywarka Zanussi ZDF 501 zapaliła się w dwa lata od zakupu. Na szczęście tej feralnej nocy byliśmy w domu i udało nam się ugasić płomienie w kilka sekund. Były jednak duże, a stopiony plastik ze zmywarki stał się zarzewiem pożaru linoleum. Bez wątpienia, gdyby nie było nas w domu, budynek poszedłby z dymem. - opisuje swoje doświadczenia kolejny użytkownik o imieniu Mark.

Dlaczego zmywarki stanowią zagrożenie pożarowe?

Obserwując pracującą zmywarkę, rzadko uświadamiamy sobie, że patrzymy na metalowe pudło wypełnione przewodami elektrycznymi, wodą oraz plastikiem. Co więcej, woda pojawia się w jej wnętrzu tylko pod wpływem prądu, który musi popłynąć w przewodach. To ryzykowne połączenie wydaje się bezpieczne, jeśli nasza zmywarka nie jest widocznie uszkodzona i korzysta ze sprawnej instalacji elektrycznej.

I słusznie, użytkownik nie ma wpływu na umieszczenie silnika zmywarki oraz odległość przewodów elektrycznych od kanałów pompujących wodę. Jest jednak słabym ogniwem, ponieważ nie zawsze korzysta ze zmywarki w sposób jaki przewidział producent. Różnice mogą być banalne i z pozoru nieszkodliwe.

Na przykład uruchamianie intensywnych trybów zbyt często, korzystanie z niezalecanych środków czyszczących lub przerywanie pracy zmywarki w nieprawidłowy sposób. W takich sytuacjach potrafią objawić się wady, o których na etapie testów producenta nie było mowy. Co więcej, szczególnie narażeni na ich wywoływanie są wieloletni użytkownicy zmywarek.

Wymieniając urządzenia AGD na nowe często zakładamy, że będą działały mniej więcej tak samo jak ich poprzednik w naszym domu. Poniekąd słusznie, ale zmywarka dopuszczona do sprzedaży w 2010 roku nie jest identycznie skonstruowana, co ta, którą kupujemy w 2022 roku. Ma one nowe funkcje, a stosowanie na nich starych sposobów może skończyć się awarią podzespołów.

Jak ograniczyć ryzyko pożaru zmywarki?

Bezpieczne korzystanie ze zmywarki wymaga tych czterech działań:

  • zapoznaj się z instrukcją obsługi
  • zarejestruj zmywarkę na stronie producenta
  • reaguj natychmiast na wycieki wody oraz podejrzane działanie urządzenia
  • nie uruchamiaj lub przerwij pracę zmywarki, jeśli musisz ją pozostawić bez nadzoru

Zmywarki, które w spotkaniu z użytkownikiem objawiły swoje wady są wycofywane lub naprawiane przez producentów. W Polsce dotyczyło to na przykład wybranych modeli zmywarek Boch i Siemens produkowanych w latach 1995 – 2005. Zagrożenie pożarowe powodowały urządzenia produkowanych na przestrzeni dekady, a producent zauważył problem dopiero w 2013 roku.

W 2023 roku akcja wymiany wadliwych podzespołów nadal jest aktywna, ponieważ nadal istnieje ryzyko, że pojedyncze sztuki problematycznych zmywarek nadal są używane. O konieczności kontaktu z producentem zmywarki nie dowiemy się bowiem dzięki komunikatom na wyświetlaczu. Po kilku latach od zakupu nie możemy też liczyć na dystrybutora, ponieważ może on już nie istnieć.

Zarejestrowanie urządzenia jest jedynym skutecznym sposobem na sprawne otrzymanie informacji na temat konieczności naprawy. To jednak nie wystarczy, ponieważ to my możemy być tym pierwszym właścicielem tego modelu zmywarki, który spalił dom.

Nie ma znaczenia jak długo go używamy, jakiej jest marki oraz czy była ona naprawiana. Zmywarka nie powinna pracować w momencie, kiedy nie mamy nad nią nadzoru: wychodzimy z domu lub udajemy się spać.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić